SERDECZNIE Zapraszamy do naszego gabinetu: ul. Witkiewicza 75, 44-102 Gliwice, TEL. +48 500 701 500
0
Przegląd prasy stomatologicznej 1-30 wrzesień
1 października 2009 --- Drukuj

W dniu dzisiejszym przedstawiamy przegląd wybranych wydarzeń i wiadomości, które miały miejsce w ubiegłym miesiącu.

Co dziesiąty stażysta oblał LEP

Wyniki ostatniego Lekarskiego Egzaminu Państwowego nie są zadowalające. Otóż, co dziesiąty stażysta oblał ten jakże ważny egzamin. Maksymalna liczba punktów, jaką można było zdobyć wynosiła 197. Niestety nikt nie uzyskał takiego wyniku. Najlepsi zdobyli 178 punktów ― donosi Centrum Egzaminów Medycznych w Łodzi.

Dnia 26 września do egzaminu przystąpiło 2764 lekarzy stażystów, z czego aż 236 nie uzyskało niezbędnego minimum, które wynosiło 111 punktów. Średnik wynik wyniósł 133,6 punktów – minimalny zaledwie 53 punkty. Ponadto trzy zadania zostały unieważnione przez Komisje Egzaminacyjną.

Bardzo ciekawą informacją jest fakt, że spośród 368 zdających lekarzy z prawem wykonywania zawodu najniższy wynik wynosił zaledwie 20 punktów, a najwyższy raptem 158 punktów (średnia 120,4 punkty).

Źródło: http://www.rynekzdrowia.pl

Pierwszy tomograf stomatologiczny w Wielkopolsce

Województwo wielkopolskie doczekało się pierwszego nowoczesnego tomografu komputerowego, dzięki któremu pacjenci będą narażeni na 20 razy mniejszą dawkę promieniowania, aniżeli w przypadku tradycyjnych tomografów.

Pomimo, iż tomografia stomatologiczna dopiero raczkuje, to jej efekty są piorunujące. Otóż badanie to daje satysfakcjonujące możliwości diagnostyczne w stosunku do technik radiologicznych wykorzystywanych do tej pory w stomatologii, a jego wyniki przedstawiają obrazy (panoramiczne i trójwymiarowe) przekroju pionowego i poziomego obszaru jamy ustnej.

Tomograf, który trafił do jednego z gabinetów w województwie wielkopolskim, to model Orion, który został opracowany w oparciu o technologie wiązki stożkowej (niska dawka promieniowania).

Źródło: http://www.mp.pl

Gorzów Wielkopolski: Jurek Owsiak promuje zdrowe zęby

Władze Gorzowa Wielkopolskiego wyszły z inicjatywą mającą na celu szerzenie profilaktyki stomatologicznej wśród uczniów tamtejszych szkół. Akcja z dnia na dzień nabierała rozmachu, co w konsekwencji doprowadziło do tego, że włączył się w nią sam Jurek Owsiak.

Profilaktyka stomatologiczna wśród gorzowskich dzieci i młodzieży ma na celu nie tylko informowanie uczniów o skutkach uchylania się od wizyt w gabinecie stomatologicznym, ale także zabiegi profilaktyczne, jak lakierowanie zębów.

Rodzice uczniów w ponad 70% wyrazili aprobatę dla tejże akcji, a pierwsze postępy tudzież wyniki będzie można ocenić po kilku miesiącach ― informuje Gazeta Wyborcza Gorzów.

Źródło: http://dentonet.pl

W wojsku brakuje lekarzy

Sejmowa Komisja Obrony Narodowej, a dokładniej jej członkowie, dowiedzieli się, że likwidacja Wojskowej Akademii Medycznej jest jedną z podstawowych przyczyn deficytu lekarzy – w tym stomatologów w wojsku. Pozostałe to m.in. przeobrażenia w systemie ochrony zdrowia i komplikujący się proces doskonalenia zawodowego.

Sejmowa Komisja Obrony Narodowej podała informacje, że w polskiej armii brakuje aż 40% medyków, co oznacza, że żołnierze nie mają zapewnionej prawidłowej opieki zdrowotnej.

Szef Inspektoratu Wojskowej Służby Zdrowia gen. Andrzej Wiśniewski poinformował, że końcem czerwca bieżącego roku na 1796 etatów lekarzy zatrudnionych było raptem 1080, z kolei na 122 etatów lekarzy stomatologów zawód swój wykonywało jedynie 75.

Źródło: http://www.rynekzdrowia.pl

39
Problemy z aparatem ortodontycznym
29 września 2009 --- Drukuj

Aparat na zęby. Aparaty ortodontyczne z roku na rok stają się coraz mniejsze, ładniejsze i mniej widoczne. Noszą je dzieci, młodzież, ale także coraz więcej osób dorosłych.

Można śmiało stwierdzić, że w ostatnich latach nastał istny boom w przełomie aparatów ortodontycznych, które na chwilę obecną nie tylko nie są już kojarzone z „nieestetycznym żelastwem”- wręcz przeciwnie, są trendy. Aparaty ortodontyczne korygują problemy związane z zębami i szczękami, a są nimi m.in. korekcja szpar pomiędzy zębami, zębów stłoczonych, skrzywionych, cofnięcia żuchwy, zgryzu krzyżowego czy też przodozgryzu górnego. Aby sprawdzić stan uzębienia niezbędna jest diagnoza, którą przeprowadzi lekarz ortodonta. Badanie początkowe polega na zbadaniu zgryzu, ułożenia zębów, jak również sprawdzenie stanu szczękowego i skroniowo-żuchwowego. Dodatkowo lekarz zapewne zaleci wykonanie zdjęcia RTG oraz zrobi wycisk dla łuku górnego i dolnego. Wszelkie te zadania mają na celu precyzyjne ustalenie proporcji i niedoskonałości twarzy, a także późniejsze opracowanie planu leczenia.

Aparat i co dalej?

Najskuteczniejszymi aparatami ortodontycznymi są aparaty stałe. Mogą być one metalowe, porcelanowe, białe, kolorowe lub przezroczyste. Wówczas, gdy aparat zostanie założony pacjent przez kilka-kilkanaście dni odczuwa dyskomfort w postaci m.in. uczucia zdrętwienia i bólu zębów, podrażnienie błony śluzowej warg, a nawet policzków. Są to całkowicie naturalne reakcje – potrzeba czasu, aby wszystko powróciło do normy, a zęby, policzki, dziąsła czy wargi przyzwyczaiły się do obecności aparatu.

Więcej

1
Żucie gumy
25 września 2009 --- Drukuj

Wokół gum do żucia krąży wiele legend – jedne głoszą o ich zbawiennym oddziaływaniu, drugie wprost odwrotnie. Jak jest naprawdę?

Otóż stomatolodzy zalecają żucie gumy po posiłkach, niemniej trzeba zaznaczyć, iż należy to robić wówczas, kiedy nie ma możliwości umycia zębów. Kolejna ważna informacja – żując gumę powinno się pamiętać, aby była ona bezcukrowa, jako że wszelkie inne słodzone czy owocowe gumy mają destrukcyjny wpływ na szkliwo zębów i stanowią pożywkę do rozwoju próchnicy. Żucie gumy powinno być kontrolowane tzn. powinno odbywać się z umiarem. Gumę należy żuć nie dłużej aniżeli 15 minut, ponieważ czas ten jest optymalny, ażeby przywrócić neutralne pH w jamie ustnej. Ponadto warto zaznaczyć, iż żucie gumy stymuluje produkcje śliny, która z kolei ma działanie neutralizujące na powstające w jamie ustnej kwasy. Ślina wypłukuje także resztki pokarmowe tym samym oczyszczając zęby. Kolejnym aspektem przemawiającym za żuciem bezcukrowych gum jest zmniejszenie ryzyka występowania próchnicy – pomimo, że w składzie gum nie znajdziemy cukru, to jednak występują składniki słodzące, wykazujące niewielkie działanie przeciwbakteryjne – są nimi na ksylitol i sorbitol.

Dzięki żuciu gumy dopatrzymy się również aspektu psychologicznego, a mianowicie mięśnie twarzy ulegają rozluźnieniu, a towarzyszący stres zostaje zminimalizowany lub całkowicie zażegnany. Osoby borykające się z nieświeżym oddechem również powinny wyrobić sobie nawyk żucia gumy, niemniej jednak warto zaznaczyć, że nie jest to żadne remedium, bowiem nieprzyjemny zapach wydobywający się z jamy ustnej zawsze ma swoje podłoże chorobowe (m.in. nieleczona próchnica, Kserostomia – suchość ust, choroby gardła, układu pokarmowego czy wrzody żołądka).

Więcej

1
Zabiegi endodontyczne a ból
23 września 2009 --- Drukuj

Leczenie endodontyczne zwane także kanałowym zajmuje się leczeniem „środka zęba”.

Blisko 90% wszystkich bólów zębów jest ściśle związane z problemami endodontycznymi, a zazwyczaj powodem tego jest infekcja delikatnej tkanki, czyli miazgi zębowej. Miazga zwana również nerwem „wyposażona jest” w naczynie krwionośne, nerwy oraz tkankę łączną i chociaż nie jest jej wiele, kiedy ulegnie zakażeniu powoduje trudny do zniesienia ból.

Czy leczenie kanałowe boli?

Pytanie to zadaje sobie 95% pacjentów, spośród których zdecydowana większość woli ząb wyrwać aniżeli wyleczyć – jest to błędny tok myślenia, gdyż prawidłowo przeleczony ząb może służyć jeszcze długie lata. Warto wiedzieć, iż leczenie endodontyczne niejednokrotnie przynosi natychmiastową ulgę w silnym bólu, a dzięki nowoczesnym technikom znieczulania pacjent pozbywa się go w komfortowych dla siebie warunkach. Oczywiście trzeba mieć na uwadze, iż przez pierwsze kilka, a nawet kilkanaście dni, przeleczony kanałowo ząb może być wrażliwy, a nawet może delikatnie pobolewać (na przykład przy nagryzaniu) niemniej jednak dolegliwości te zazwyczaj szybko ustępują.

Dlaczego leczenie endodontyczne?

Kiedy miazga zostaje zainfekowana a rozdzierający ból w błyskawicznym tempie prowadzi pacjenta na fotel dentystyczny, stomatolog zazwyczaj zaleca przeleczenie zęba kanałowo. Przyczyny bólu tudzież zapalenia miazgi są różne, ale najczęściej zaliczamy do nich:

• ubytek (głęboki i nieleczony)
• częste leczenie zęba
• pęknięcie lub złamanie zęba
• resorpcje
• zapalenia tkanek okołowierzchołkowych
• zgorzel

Jeżeli osoba borykająca się z ostrym bólem nie zareaguje w miarę wcześnie mogą wystąpić groźne powikłania jak chociażby ropień, zgorzel zęba lub co gorsza zapalenie okostnej, do którego dochodzi wówczas, gdy znajdujące się w zębie bakterie wydostają się na zewnątrz. Aby zapalenie okostnej ustąpiło stosuje się antybiotykoterapię, a następnie leczy ząb kanałowo lub go (niestety) usuwa.

Więcej

2
Pedodoncja
21 września 2009 --- Drukuj

Pedodoncja jest działem stomatologii zajmujący się profilaktyką oraz leczeniem zębów dzieci i młodzieży.

Głównym naciskiem jest zapobieganie powstawaniu problemów w obrębie jamy ustnej, aniżeli samo leczenie, dlatego też bardzo ważne jest, aby kontrola uzębienia maluszka była prowadzona już od najmłodszych lat, celem wykluczenia potencjalnych problemów.

Pedodonta czyli stomatolog dziecięcy

Czym zajmuje się pedodoncja?

• leczenie zębów mlecznych
• leczenie niedojrzałych zębów stałych
• leczenie chorób jamy ustnej
• leczenie wad zgryzu
• ząbkowanie
• zaburzenia ząbkowania
• profilaktyka próchnicy
• nauka prawidłowej higieny jamy ustnej

Więcej

8
Metody leczenia endodontycznego
18 września 2009 --- Drukuj

Zakończone powodzeniem leczenie endodontyczne zależy od wielu czynników, wśród których możemy wymienić m.in. prawidłowe chemiczno-mechaniczne opracowanie kanału oraz szczelne wypełnienie korzeni.

Wybór metody leczenia endodontycznego zależy wyłącznie od lekarza, gdyż to on prowadzi rozpoznanie, dzięki czemu wie jak zaawansowany jest proces chorobowy. Niemniej jednak w ogólnym uproszczeniu można rzec, że leczenie endodontyczne opiera się na dwóch sposobach postępowania jak leczenie zachowawcze (ratowanie żywej miazgi) oraz leczenie, które polega na jej usunięciu.

Leczenie krok po kroku:

Dewitalizacja miazgi jest to najczęściej pierwszy etap leczenia stanu zapalnego w jej obrębie – do tego celu stomatolodzy używają past, których podstawowym składnikiem jest paraformaldehyd. Jeżeli jednak lekarz zrezygnuje z dewitalizacji miazgi, aby ukoić rozszalały ból stosuje znieczulenie (nasiękowe lub przewodowe) po czym usuwa chorą miazgę a w miejsce jej występowania wkłada kompres z formaliną i wszystko zamyka fleczerem (warto nadmienić, iż na pierwszej wizycie możliwe jest również opracowanie kanałów).

Więcej

3
Ciąża a leczenie stomatologiczne
16 września 2009 --- Drukuj

Leczenie stomatologiczne w czasie trwania ciąży – informacje ogólne

Stan zdrowia zębów kobiety ciężarnej może mieć istotny wpływ zarówno na przebieg ciąży jak i na stan zdrowia dziecka tuż po urodzeniu. Dane szacunkowe podają, iż niespełna 20% przedwczesnych porodów ma ścisły związek z fatalnym stanem w obrębie jamy ustnej i zębów. Ponadto niska waga noworodków jest również skutkiem problemów związanych z chorobami przyzębia oraz zachodzącymi podczas trwania ciąży stanami zapalnymi jamy ustnej. Aby uchronić nienarodzone maleństwo przed jakimikolwiek wadami niezbędna jest profilaktyka, oraz wyleczenie wszelkich ubytków przed zajściem w ciąże (o ile jest to możliwe). Należy wiedzieć również, iż w pierwszym trymestrze ciąży większość kobiet cierpi z powodu nawracających nudności (wymiotów), które doprowadzają do uszkodzenia szkliwa i nasilają rozrost istniejących już ubytków próchnicowych.

Kobiety w ciąży często skarżą się na wszelkiego rodzaju bóle zębów, jak również zauważają, że ubytki próchnicowe ulegają powiększeniu. Dzieje się to za sprawą zaniedbań prawidłowej higieny jak również częstego podjadania np. słodyczy, lub innych pokarmów bogatych w węglowodany.

Zapalenie dziąseł: W okresie ciąży wiele kobiet boryka się z zapaleniem dziąseł – na całe szczęście jest to zjawisko przemijające. Ciążowe zapalenie dziąseł dotyka kobiety najczęściej w drugim trymestrze i może trwać aż do dziewiątego miesiąca – objawy mogą nasilać się wraz z każdym kolejnym tygodniem, zanikać lub też utrzymywać się w niezmienionym stanie. Schorzenie ustępuje najczęściej przed porodem lub też w niedługim czasie po rozwiązaniu.

Więcej

0
LDEP – czyli wyniki egzaminu na stomatologa
15 września 2009 --- Drukuj

LDEP ciągle obowiązuje przyszłych lekarzy i każdy musi go przejść aby otrzymać prawo wykonywania zawodu. Kilka dni temu 581 lekarzy stażystów w całym kraju przystąpiło do Lekarsko-Dentystycznego Egzaminu Państwowego w sesji jesiennej 2009 r. 

Średnia uzyskanych punktów wynosi 135,3. Maksymalny wynik wśród stażystów wyniósł 176, a minimalny – 62 punkty. 59 lekarzy stażystów nie uzyskało minimum niezbędnego do zdania egzaminu, które wyniosło 112 punktów. Wśród 186 zdających lekarzy z prawem wykonywania zawodu średni wynik wyniósł 131,3 punktu (minimum – 51, a maksimum – 171). Maksymalna liczba możliwych do zdobycia punktów wyniosła 200. Żadne zadanie nie zostało unieważnione przez Komisję Egzaminacyjną.

Najwyższą średnią osiągnęli stażyści z Pomorskiej Akademii Medycznej w Szczecinie (143,1, zdali wszyscy) i Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego (142,5), a najniższą (nie licząc obcokrajowców) – stażyści, którzy ukończyli Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie (130,1).

Wśród lekarzy z PWZ najlepsze wyniki osiągnęli absolwenci PAM w Szczecinie (śr. 141,8 pkt) i WUM (104,7 pkt, zdali wszyscy), a najgorsze – absolwenci Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach (121).

Więcej

0
Budowa dobrej relacji – stomatolog-pacjent
14 września 2009 --- Drukuj

Skuteczna komunikacja to pierwszy stopień do realizacji przez stomatologa celów medycznych, a dla pacjenta pewność fachowego wykonania, oraz w przypadku dentofobików – zapewnienie, iż dany zabieg będzie dla nich komfortowy i bezbolesny.

Pacjent zazwyczaj przed podjęciem decyzji o wyborze stomatologa, któremu powierzy utrzymanie stanu swoich zębów, wertuje setki stron internetowych i podpytuje znajomych o kompetencje medyczne danego lekarza, o jego skuteczności, miłym usposobieniu, oraz o cenach za poszczególne usługi. Po dokonaniu wyboru przychodzi pora na osobistą wizytę w gabinecie i poddanie własnej ocenie stomatologa – liczy się tutaj prowadzony dialog, pewność głosu, kontakt wzrokowy i przede wszystkim uśmiech i otwartość.

Czynnikami wpływającymi na zadowolenie pacjenta jest także zakres wykonywanych zabiegów, które poprawiają stan zdrowia pacjenta, wyposażenie gabinetu oraz jego wygląd zewnętrzny i wewnętrzny – warto nadmienić, iż na komfort psychiczny pacjenta wpływają również zastosowane zarówno w poczekalni, jak i w gabinecie kolory, które znacząco wpływają na obniżenie poziomu lęku. Wśród czynników zachęcających do korzystania z usług danego gabinetu/stomatologa ostatnimi czasy stają się popularne nowoczesne metody leczenia bez bólu jak m.in. sedacje wziewne, a także znieczulenia dożylne, ozonoterapia czy też abrazja powietrzna – to one pomimo swojej wysokiej ceny przyciągają wielu wystraszonych pacjentów.

Więcej

0
Ubytki niepróchnicowego pochodzenia
14 września 2009 --- Drukuj

W ostatnich latach coraz częściej mamy do czynienia z występowaniem ubytków niepróchnicowego pochodzenia. Warto nadmienić, iż takowe powstają już u dzieci i nastolatków w przedziale wiekowym od 4 do 18 roku życia. 

Ubytki nieproóchnicowe

Przyczynami takiego stanu rzeczy są najczęściej czynniki natury chemicznej i/lub fizycznej w wyniku, których w obrębie jamy ustnej (zębów) powstają erozje i/lub abrazje. Abrazja to nic innego jak negatywny skutek ścierania zębów pod wpływem zachodzących czynników fizycznych, czyli nieprawidłowe szczotkowanie zębów, a także używanie nieprawidłowych, mających destrukcyjny wpływ na tkanki zębów preparatów służących „utrzymaniu prawidłowej higieny w obrębie jamy ustnej”. Kolejnymi niepróchnicowymi ubytkami są te zlokalizowane w okolicy przyszyjkowej, które powstają na skutek połączenia cementu ze szkliwem, czynniki egzogenne, czyli nieprawidłowe odżywianie (kwaśne pokarmy, napoje typu coca-cola, niskie pH śliny), częste i długotrwałe leczenie (np. antybiotykoterapia), styl życia, oraz czynniki egzogenne, jak chociażby choroba refluksowa (żołądkowo-przełykowa np. popularna zgaga), czy też wymioty.

Więcej

NEWSLETTER
Chcesz być na bieżąco i wiedzieć o najnowszysch zdarzeniach przed innymi? Zapisz się do naszego newslettera!

Menu

Zwiń menu >>