SERDECZNIE Zapraszamy do naszego gabinetu: ul. Witkiewicza 75, 44-102 Gliwice, TEL. +48 500 701 500
1
Żucie gumy
25 września 2009 --- Drukuj

Wokół gum do żucia krąży wiele legend – jedne głoszą o ich zbawiennym oddziaływaniu, drugie wprost odwrotnie. Jak jest naprawdę?

Otóż stomatolodzy zalecają żucie gumy po posiłkach, niemniej trzeba zaznaczyć, iż należy to robić wówczas, kiedy nie ma możliwości umycia zębów. Kolejna ważna informacja – żując gumę powinno się pamiętać, aby była ona bezcukrowa, jako że wszelkie inne słodzone czy owocowe gumy mają destrukcyjny wpływ na szkliwo zębów i stanowią pożywkę do rozwoju próchnicy. Żucie gumy powinno być kontrolowane tzn. powinno odbywać się z umiarem. Gumę należy żuć nie dłużej aniżeli 15 minut, ponieważ czas ten jest optymalny, ażeby przywrócić neutralne pH w jamie ustnej. Ponadto warto zaznaczyć, iż żucie gumy stymuluje produkcje śliny, która z kolei ma działanie neutralizujące na powstające w jamie ustnej kwasy. Ślina wypłukuje także resztki pokarmowe tym samym oczyszczając zęby. Kolejnym aspektem przemawiającym za żuciem bezcukrowych gum jest zmniejszenie ryzyka występowania próchnicy – pomimo, że w składzie gum nie znajdziemy cukru, to jednak występują składniki słodzące, wykazujące niewielkie działanie przeciwbakteryjne – są nimi na ksylitol i sorbitol.

Dzięki żuciu gumy dopatrzymy się również aspektu psychologicznego, a mianowicie mięśnie twarzy ulegają rozluźnieniu, a towarzyszący stres zostaje zminimalizowany lub całkowicie zażegnany. Osoby borykające się z nieświeżym oddechem również powinny wyrobić sobie nawyk żucia gumy, niemniej jednak warto zaznaczyć, że nie jest to żadne remedium, bowiem nieprzyjemny zapach wydobywający się z jamy ustnej zawsze ma swoje podłoże chorobowe (m.in. nieleczona próchnica, Kserostomia – suchość ust, choroby gardła, układu pokarmowego czy wrzody żołądka).

Inne zalety bezcukrowych gum

• wzmaga koncentracje
• zmniejsza napięcie poprzez stymulacje określonych rejonów mózgu
• wspomaga odchudzanie
• stanowi istotny czynnik w trakcie terapii antynikotynowej
• w umiarkowanym stopniu zapobiega występowaniu zgagi
• neutralizuje kwasy żołądkowe

Wady

Osoby posiadające niezdrowy nawyk kilkugodzinnego żucia gumy narażone są na obciążenie stawu skroniowo-żuchwowego – mało tego, może dojść nawet do przerostu mięśni żwaczy i nieestetycznego wyglądu twarzy – asymetria szczęki. Poza tym długie i namiętne żucie gumy prowadzi również do wystąpienia innego schorzenia, jakim jest bruksizm, czyli chorobliwe zgrzytanie zębów, które występuje w nocy, podczas snu.

Nie należy również przesadzać z ilością żutych gum, ponieważ jak już wcześniej wspomniano, każdy listek czy drażetka w swoim składzie zawierają składniki słodzące: sorbitol i ksylitol, które w nadmiarze powodują zaburzenia w obrębie przewodu pokarmowego.

Gumy powinny być żute tylko i wyłącznie po spożytych posiłkach, ponieważ tylko wtedy ich działanie jest uzasadnione i dobroczynne – żucie gumy pomiędzy posiłkami może spowodować uszkodzenie błon śluzowych żołądka, a w ekstremalnych sytuacjach doprowadzić do wrzodów. Warto nadmienić, że osoby noszące stałe aparaty ortodontyczne powinny się całkowicie wystrzegać żucia gumy i nie chodzi tutaj o fakt przyklejenia się gumy do zamków, ale o ich odklejenie, co niesie za sobą pasmo problemów i niezbędna jest wizyta u lekarza ortodonty.

Fakty i mity dotyczące żucia gumy

• Fakt – guma odświeża oddech
• Fakt – guma może doprowadzić do wypadnięcia plomby
• Fałsz – gumy nie wybielają zębów, co najwyżej mogą być uzupełnieniem innych, skutecznych sposobów wybielania lub stosowane profilaktycznie celem uniknięcia przebarwień
• Fakt – żucie gumy powoduje remineralizację mikroubytków
• Fałsz – guma nie wyleczy widocznych ubytków próchniczych
• Fakt- częste i długotrwałe żucie gumy może być przyczyną bruksizmu
• Fakt – żucie gumy uspokaja, zmniejsza stres i napięcie

Komentarzy: 1

Dodano 21.01.2010

lol ja 7 godz. żuje gume czasem 🙁

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wpisz wynik działania *

NEWSLETTER
Chcesz być na bieżąco i wiedzieć o najnowszysch zdarzeniach przed innymi? Zapisz się do naszego newslettera!

Menu

Zwiń menu >>
X
X
X