SERDECZNIE Zapraszamy do naszego gabinetu: ul. Witkiewicza 75, 44-102 Gliwice, TEL. +48 500 701 500
1
Zabiegi endodontyczne a ból
23 września 2009 --- Drukuj

Leczenie endodontyczne zwane także kanałowym zajmuje się leczeniem „środka zęba”.

Blisko 90% wszystkich bólów zębów jest ściśle związane z problemami endodontycznymi, a zazwyczaj powodem tego jest infekcja delikatnej tkanki, czyli miazgi zębowej. Miazga zwana również nerwem „wyposażona jest” w naczynie krwionośne, nerwy oraz tkankę łączną i chociaż nie jest jej wiele, kiedy ulegnie zakażeniu powoduje trudny do zniesienia ból.

Czy leczenie kanałowe boli?

Pytanie to zadaje sobie 95% pacjentów, spośród których zdecydowana większość woli ząb wyrwać aniżeli wyleczyć – jest to błędny tok myślenia, gdyż prawidłowo przeleczony ząb może służyć jeszcze długie lata. Warto wiedzieć, iż leczenie endodontyczne niejednokrotnie przynosi natychmiastową ulgę w silnym bólu, a dzięki nowoczesnym technikom znieczulania pacjent pozbywa się go w komfortowych dla siebie warunkach. Oczywiście trzeba mieć na uwadze, iż przez pierwsze kilka, a nawet kilkanaście dni, przeleczony kanałowo ząb może być wrażliwy, a nawet może delikatnie pobolewać (na przykład przy nagryzaniu) niemniej jednak dolegliwości te zazwyczaj szybko ustępują.

Dlaczego leczenie endodontyczne?

Kiedy miazga zostaje zainfekowana a rozdzierający ból w błyskawicznym tempie prowadzi pacjenta na fotel dentystyczny, stomatolog zazwyczaj zaleca przeleczenie zęba kanałowo. Przyczyny bólu tudzież zapalenia miazgi są różne, ale najczęściej zaliczamy do nich:

• ubytek (głęboki i nieleczony)
• częste leczenie zęba
• pęknięcie lub złamanie zęba
• resorpcje
• zapalenia tkanek okołowierzchołkowych
• zgorzel

Jeżeli osoba borykająca się z ostrym bólem nie zareaguje w miarę wcześnie mogą wystąpić groźne powikłania jak chociażby ropień, zgorzel zęba lub co gorsza zapalenie okostnej, do którego dochodzi wówczas, gdy znajdujące się w zębie bakterie wydostają się na zewnątrz. Aby zapalenie okostnej ustąpiło stosuje się antybiotykoterapię, a następnie leczy ząb kanałowo lub go (niestety) usuwa.

Przebieg leczenia endodontycznego 

Stomatolog może wykonać leczenie kanałowe na jednej wizycie, a może także rozłożyć je na kilka wizyt. Zapewne wielu pacjentów wolałoby wybrać pierwszą z opcji gdyż takowa wiąże się nie tylko z szybszym rozwiązaniem problemu, ale także z mniejszym wydatkiem.

Jednak bywa i tak, że leczenie na jednej wizycie jest całkowicie wykluczone – przyczyną tego może być m.in. duży obrzęk tkanek (opuchlizna) czy też duży wysięk z kanału.

Najczęściej leczenie endodontyczne przebiega w pięciu etapach:

1. ogólne badanie, prześwietlenie zęba, podanie znieczulenia miejscowego (zazwyczaj jest to znieczulenie nasiękowe lub przewodowe)
2. izolacja zęba od dostępu śliny, otwarcie korony zęba, oczyszczenie i opracowanie kanału/-ów
3. wypełnienie gutaperką (najczęściej)
4. zamknięcie tymczasowym wypełnieniem (fleczerem)
5. rekonstrukcja korony zęba

Komentarzy: 1

Dodano 08.02.2011

zapalenie okostnej leczy sie antybiotykami jedynie jesli pacjent ma objawy ogolne takie jak podniesiona temperatura, puls, zle samopoczucie. Przepisywanie antybiotyki w kazdym przypadku jest niepotrzebne a nawet neiwskazane

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wpisz wynik działania *

NEWSLETTER
Chcesz być na bieżąco i wiedzieć o najnowszysch zdarzeniach przed innymi? Zapisz się do naszego newslettera!

Menu

Zwiń menu >>
X
X
X