Pedodoncja jest działem stomatologii zajmujący się profilaktyką oraz leczeniem zębów dzieci i młodzieży.
Głównym naciskiem jest zapobieganie powstawaniu problemów w obrębie jamy ustnej, aniżeli samo leczenie, dlatego też bardzo ważne jest, aby kontrola uzębienia maluszka była prowadzona już od najmłodszych lat, celem wykluczenia potencjalnych problemów.
• leczenie zębów mlecznych
• leczenie niedojrzałych zębów stałych
• leczenie chorób jamy ustnej
• leczenie wad zgryzu
• ząbkowanie
• zaburzenia ząbkowania
• profilaktyka próchnicy
• nauka prawidłowej higieny jamy ustnej
Niezwykle ważną rzeczą jest oswojenie malucha ze stomatologiem i z fotelem dentystycznym. Stomatolodzy oprócz posiadanej wiedzy teoretycznej i praktycznej znają również psychikę dziecka – jest to niezwykle ważne, gdyż uzyskanie zaufania małego pacjenta nie jest proste (strach, płacz, histeria).
Kliniki tudzież gabinety stomatologiczne przystosowane do przyjmowania maluchów różnią się nieco od tych tradycyjnych – można w nich spotkać zabawki edukacyjne, bajki puszczane w trakcie wykonywania zabiegu, dziecko może również założyć na uszy słuchawki z ulubioną muzyką np. w trakcie plombowania, które także różni się od tego tradycyjnie wykonywanego m.in. kolorowymi plombami. Ściany gabinetu są zazwyczaj kolorowe, a pedodonta jest zasypywany lawiną pytań, na które chętnie odpowiada ciekawskim dzieciakom.
Prędzej czy później przyjdzie czas, kiedy dziecko będzie musiało otworzyć buzię, aby stomatolog mógł ocenić stan uzębienia małego pacjenta i podjąć odpowiednie działania. Jeżeli nie ma żadnych zmian próchnicowych stosowane są zabiegi profilaktyczne, które pomagają chronić zęby przed zepsuciem, a są nimi lakowanie i lakierowanie.
Jeżeli jednak ząbki dziecka zaatakuje próchnica niezbędne jest borowanie. Jednak jak skutecznie znieczulić ząbek? A właściwie jak zaaplikować znieczulenie żeby dziecko nie odczuło bólu? Otóż i ten problem jest do rozwiązania. Stomatolodzy stosują m.in. gaz rozweselający, smarowanie żelem, które jest rewelacyjnym sposobem, aby zaaplikować dziecku znieczulenie w zastrzyku (są również zastrzyki tzw. bezigłowe). W najgorszych sytuacjach stosowana jest narkoza, niemniej jednak większość stomatologów i rodziców stara się za wszelką cenę jej uniknąć.
Ostatnimi czasy tradycyjne borowanie zastępuje innowacyjna ozonoterapia i abrazja powietrzna. Metody te są bezbolesne i co najważniejsze skuteczne – trzeba jednak nadmienić, że stosowane są w przypadku stosunkowo małych zmian próchnicowych – zaawansowana próchnica zazwyczaj leczona jest tradycyjnymi metodami.
Przed wizytą w gabinecie stomatologicznym zalecane jest przygotowanie dziecka pod względem psychicznym. Ponadto zdenerwowany bardziej niż maluch, rodzic nie może okazywać swojego zaniepokojenia, ponieważ dziecko je wyczuje. Nie można malucha straszyć, nie można mówić, że będzie bolało – zachowania takie doprowadzają do panicznego strachu przed dentystą tzw. dentofobii, która może skutkować unikaniem wizyt i tym samym znacznym zaniedbaniem zębów.
Komentarzy: 2
;D;D;D hahahahahhaahahahahahhahaahahhzaahhahahah
To akurat prawda – byliśmy w takim salonie, gdzie dzieci miały do dyspozycji zabawki – w nagrodę. A podczas sprawdzania zębów również można je było zajmować właśnie tymi kolorowymi zabawkami – tak było bez porównania nam łatwiej.