SERDECZNIE Zapraszamy do naszego gabinetu: ul. Witkiewicza 75, 44-102 Gliwice, TEL. +48 500 701 500
3
Budowa zęba
5 października 2009 --- Drukuj

Wyróżniamy 20 zębów mlecznych i 32 zęby stałe, które wyrastają między 6-12 rokiem życia, niemniej należy nadmienić, iż najdalej położone zęby stałe wyrzynają się nawet kilka lat później. Zęby dzielą się na siekacze, kły, przedtrzonowe i trzonowe.

Korona i korzeń to cały ząb

Jak zbudowany jest ząb? korona (corona dentis) + korzeń (radix dentis). Korona znajduje się w jamie ustnej i jest widoczną częścią zęba. W kościach szczęk „ulokowane” są korzenie, z kolei pomiędzy nimi znajdują się szyjki zębowe (cervix), a na samym dole korzeni, wierzchołki (apel dentis). Zęby zbudowane są z tkanek: szkliwa, czyli najtwardszej tkanki w ludzkim organizmie, zębiny stanowiącej główną część zębów, oraz cementu pokrywającego korzenie. Miazga jest tkanką miękką wypełniającą jamę zęba, która dzieli się na miazgę koronową i korzeniową.

Szkliwo

W ponad 96% zbudowane jest z minerału, hydroksylapatytu – resztę stanowi fluoroapatyt i woda. Pokrywa z zewnątrz koronę zęba, a od korzenia oddziela go szyjka zębowa. Kiedy następuje końcowy proces wyrzynania się zęba, szkliwo pokryte jest oszkliwiem, niemniej warstwa ta bardzo szybko ulega zniszczeniu na skutek żucia pokarmów. Szkliwo stanowi swoistą tarczę ochronną, która ma na celu uniemożliwienie wniknięciu bakterii – jednak jego wytrzymałość jest ograniczona. Przy nieprawidłowej higienie jamy ustnej i zębów, a także w przypadku wystrzegania się wizyt w gabinetach stomatologicznych, szkliwo ulega zniszczeniu, a bakterie przenikają w głąb zęba.

Zębina

Tkanka znajdująca się tuż pod szkliwem zęba tworząca oparcie dla pozostałych tkanek twardych. Zębina w dużym stopniu buduje koronę i korzeń zęba, a zbudowana jest ze związków organicznych (kolagen, białka niekolagenowe, proteoglikanów, fosfolipidów, enzymów) i nieorganicznych stanowiących około 70% masy tkanki, kryształów dwuhydroksyoapatytowych.

Rodzaje zębiny:
• pierwotna (występuje wówczas, gdy ząb się rozwija, niezmineralizowana lub słabo zmineralizowana)
• wtórna (występuje w wyrżniętych już zębach, zmineralizowana)
• sklerotyczna (występuje w momencie uszkodzenia zęba)

Zębina dzieli się na trzy obszary:
• zębina międzykanalikowa
• zębina wewnątrzkanalikowa
• zębina okrywowa

Miazga 

Tkanka łączna, która wypełnia komorę i kanał/-y zębów. Składa się z naczyń krwionośnych, limfatycznych, włókien nerwowych i komórek zębinotwórczych. Kiedy spotykamy się z ostrym bólem zęba odpowiedzialna jest za niego właśnie miazga zębowa, która dzięki próchnicy narażona jest na bezpośredni kontakt z groźnymi bakteriami m.in. gronkowcem i paciorkowcem. Miazgę wraz z zębiną obejmuje endodontium, które odpowiedzialne jest za odżywianie zębów, tworzenie zębiny, a także pełni rolę funkcji czuciowej i obronnej.

Cement

Przypomina tkankę kostną zarówno pod względem struktury, jak również składników, które go budują (organiczne i nieorganiczne). Znajduje się pomiędzy powierzchnią korzenia zęba, a ścianą zębodołu. Utworzony jest przez włókna kolagenowe (zewnętrzne i wewnętrzne), które wraz z ozębną umocowują ząb w zębodole. Dzieli się na dwa rodzaje:
• cement komórkowy
• cement bezkomórkowy

Czytaj więcej o: budowa zęba | budowa zębów |

Komentarzy: 3

blank
Dodano 19.10.2010

:D;D>:(:o:-*

blank
Dodano 14.09.2011

:);):D;D>:(:(:o8):P:-*:'(:);):D;D>:(:(:o8):P:-*:'(:);):D;D>:(:(:o8):P:-*:'(:);):D;D>:(:(:o8):P:-*:'(:);):D;D>:(:(:o8):P:-*:'(:);):D;D>:(:(:o8):P:-*:'(:);):D;D>:(:(:o8):P:-*:'(:);):D;D>:(:(:o8):P:-*:'(:);):D;D>:(:(:o8):P:-*:'(:);):D;D>:(:(:o8):P:-*:'(:);):D;D>:(:(:o8):P:-*:'(:);):D;D>:(:(:o8):P:-*:'(:);):D;D>:(:(:o8):P:-*:'(

blank
Dodano 19.09.2012

ciekawe to wszystko jest ;D

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wpisz wynik działania *

Czy
wiesz, że...
  • Według niedawnego sondażu amerykańskiej Akademii Stomatologii kosmetycznej, 92% Amerykanów uważa, że atrakcyjny uśmiech jest ważnym atutem życia społecznego.
  • Jeśli będziesz pocierał zęby wewnętrzną stroną skórki od banana przez ok. 2 minuty, minerały zawarte w skórce banana przenikną do Twoich zębów i w efekcie staną się one bielsze.
  • Według Akademii Stomatologii Ogólnej, przeciętny człowiek szczotkuje zęby tylko 45 do 70 sekund. Zalecana ilość czasu wynosi 2-3 minuty.
FAQ
NEWSLETTER
Chcesz być na bieżąco i wiedzieć o najnowszysch zdarzeniach przed innymi? Zapisz się do naszego newslettera!

Menu

Zwiń menu >>
X
X
X