SERDECZNIE Zapraszamy do naszego gabinetu: ul. Witkiewicza 75, 44-102 Gliwice, TEL. +48 500 701 500
8
Metody leczenia endodontycznego
18 września 2009 --- Drukuj

Zakończone powodzeniem leczenie endodontyczne zależy od wielu czynników, wśród których możemy wymienić m.in. prawidłowe chemiczno-mechaniczne opracowanie kanału oraz szczelne wypełnienie korzeni.

Wybór metody leczenia endodontycznego zależy wyłącznie od lekarza, gdyż to on prowadzi rozpoznanie, dzięki czemu wie jak zaawansowany jest proces chorobowy. Niemniej jednak w ogólnym uproszczeniu można rzec, że leczenie endodontyczne opiera się na dwóch sposobach postępowania jak leczenie zachowawcze (ratowanie żywej miazgi) oraz leczenie, które polega na jej usunięciu.

Leczenie krok po kroku:

Dewitalizacja miazgi jest to najczęściej pierwszy etap leczenia stanu zapalnego w jej obrębie – do tego celu stomatolodzy używają past, których podstawowym składnikiem jest paraformaldehyd. Jeżeli jednak lekarz zrezygnuje z dewitalizacji miazgi, aby ukoić rozszalały ból stosuje znieczulenie (nasiękowe lub przewodowe) po czym usuwa chorą miazgę a w miejsce jej występowania wkłada kompres z formaliną i wszystko zamyka fleczerem (warto nadmienić, iż na pierwszej wizycie możliwe jest również opracowanie kanałów).

Leczenie endodontyczne zębów z żywą miazgą

Leczenie takie można wykonywać w następujących przypadkach:
• nieodwracalne zapalenie miazgi
• zwyrodnienia miazgi
• resorpcja wewnętrzna
• wskazania protetyczne

Polega ono na usunięciu miazgi z komory, jak również z kanałów korzeniowych. Usunięcie miazgi wykonuje się, aby udzielić cierpiącemu pacjentowi szybkiej pomocy – ukoić jego ból. Zabieg ten musi być wykonywany w znieczuleniu, bowiem bez niego towarzyszący temu ból byłby nie do zniesienia. Zęby z żywą miazgą leczy się również za pomocą środków do dewitalizacji niemniej jednak z roku na rok liczba stomatologów stosujących tą metodę spada – liczy się przede wszystkim dobro pacjenta i zapewnienie mu jak najszybszej ulgi w bólu, co w przypadku dewitalizacji miazgi nie zawsze jest zapewnione. Kolejno odbywa się opracowanie i wypełnienie kanałów, które przeprowadzane jest na pierwszej wizycie lub też rozłożone na kilka wizyt (2-3).

Leczenie endodontyczne zębów z miazgą martwą

Martwa miazga zęba to przede wszystkim szalejąca infekcja w obrębie kanału, przy której bardzo często występują zmiany okołowierzchołkowe. Gdy miazga jest martwa zazwyczaj na pierwszej wizycie usuwa się masy nekrotyczne z kanału, a ten opracowuje i wypełnia. Sprawnie wykonany na jednej wizycie zabieg skutkuje szybkim zniknięciem infekcji a tym samym uwolnienie pacjenta od towarzyszącego mu bólu. Niestety nie zawsze jedna wizyta wystarczy. Wówczas stomatolog zakłada fleczer, a na następnych wizytach szczelnie wypełnia pozostałe kanały.

W przypadku, kiedy pacjent boryka się z bólem i/lub gorączką, a stan zapalny jest poważny stosowana jest antybiotykoterapia.

Najczęściej popełniane błędy w leczeniu endodontycznym

• pominięcie kanału
• błędnie postawiona diagnoza
• odwlekanie tudzież przedłużanie leczenia
• niedopełnienie kanału
• nieszczelne wypełnienie kanału
• ułamanie narzędzia tudzież pozostawienie go w kanale

Wady i zalety

Niebywałą zaletą leczenia endodontycznego jest zachowanie/uratowanie zęba i przedłużenie jego prawidłowego funkcjonowania przez długie lata. Z kolei wadami są często nieregularne kanały, które w znaczny sposób utrudniają ich opracowanie, jak również trzeba liczyć się z faktem, iż bywa tak, że niezbędne jest usunięcie znacznej części korony zęba.

Komentarzy: 8

blank
Dodano 21.09.2009

Matko kochana, ja miałam 7 razy leczone zęby kanałowo i ani razu nie dostałam znieczulenia!!!!!!!Pod bogiem!! Mysłałąm że oszaleję. Za jednego zęba płaciłam ok 420 zł. Pierwszego żeba miałam leczonego 6 lat temu gdy miałam 16 lat a ostatni kiedy miałam 21 lat. Chciałam nadmienić że już nie mam 5 z tych zębów. Dlatego ludzie nie dajcie sobie leczyć zębów kanałowo, co za ból i do tego szkoda kasy bo on potem szczarnieje i trzeba go będzie wyrwać, acha i itak będzie z czasem bolał.:(

Dodano 21.09.2009

To ja Ci współczuje 🙁 Ale przecież przeleczony kanałowo ząb można wybielić. Fakt on ma inną barwę, ale to dlatego, że jest martwy. W gabinetach stosują przecież wybielanie takich zębów – jest to niestety dosyć drogie. W ogóle leczenie endodontyczne jest drogie i z tym się z Tobą zgodze.
Dziwie się, że Tobie robili to na żywca :'(:'(:'( w tych czasach, to jest nie do przyjęcia >:(

blank
Dodano 21.01.2010

bo za znieczulenie trzeba dodatkowo zapłacić a wcześniej poprosić o nie

blank
Dodano 16.02.2011

Roksano , to ci bardzo współczuję , ja jestem stałym bywalcem jeśli chodzi o leczenie kanałowe – tzw re-endo ,tzn ponownie leczenie kanałowe kiedy ząb w teorii nie powinien boleć i powiem Ci jedno musiałaś trafić na naprawdę jakiegoś hochsztaplera , przy prawidłowym leczeniu kanałowym nie ma mowy o czernieniu zęba ( wiem bo jeden taki mam ), dzieje się tak wtedy kiedy ząb zostaje źle tzn nieszczelnie wypełniony ale najczęściej kiedy lekarz pozostawi bakterie w zębie i zamknie go , a cierpienie jest wtedy masakryczne i leczenie długotrwałe bo dochodzi do zapalenia miazgi.W dzisiejszych czasach stomatolodzy mają do dyspozycji naprawdę dobre narzędzia i wiedzę , prawidłowe leczenie kanałowe można zrobić na 1 wizycie , a znieczulenie ? Mój stomatolog wręcz nalega żeby mi dać zastrzyk choć ja tego nie lubię bo potem przez kilka dni boli dziąsło. Szukaj dobrego stomatologa z rtg na miejscu lub kliniki. Kazdy ubytek w jamie ustnej daje w późniejszych latach spustoszenie w postaci zapadania się zdrowych zębów i ich osłabienia – dziwne , ze żaden stomatolog Ci tego nie powiedział , p.s. ja leczyłam zeby po raz pierwszy kanałowo jakieś 20 lat temu i wszystkie mam do dziś , ale plomby trzeba wymieniać przy dobrych wiatrach co 10 lat !. Życzę powodzenia !

blank
Dodano 16.02.2011

myślę , ze niektórzy stomatolodzy nie dają znieczulenia bo kiedy pacjent reaguje na ból silniej w danym miejscu jest to znak że są w „dobrym” miejscu tzn miejscy zapalenia , ale jeśli ząb boli to radzę na 1 wizycie zażądać znieczulenia , potem już jest to niepotrzebne bo bólu po prostu nie ma albo jest niewielki i zwykle chwilowy .Obecnie koszt 1 znieczulenia to 30 zł ( prywatnie ) .

blank
Dodano 14.12.2012

Jak wykazują ostatnie badania, leczenie na jednej wizycie jest skuteczne w większości sytuacji. Nie ma tutaj znaczenia, czy jest to ząb z żywą czy z martwą miazgą, zęby z martwą miazgą i zapaleniem tkanek okołowierzchołkowych przede wszystkim powinny być leczone na jednej wizycie!!Zadziwiający jest fakt, że zdecydowana większość stomatologów w Polsce ciągle jeszcze rutynowo stosuje środki do dewitalizacji miazgi zębowej jako pierwszy etap leczenia jej stanów zapalnych. Do tego celu używa się pasty, której podstawowym składnikiem jest paraformaldehyd.
W badaniach na zwierzętach obserwowano działanie cytotoksyczne, mutagenne, karcinogenne oraz zmiany genotoksyczne (Orstavik i Hongsolo 1985, Judd i Kenny 1987, Waterhouse 1995).
Po zastosowaniu radioaktywnie oznaczonego [b]paraformaldehydu[/b]-o ktorym tak tu piszecie}na amputowaną miazgę, po 14 dniach wykryto maksymalny poziom radioaktywnych metabolitów w wątrobie, a w okolicznych węzłach chłonnych już po 1 godzinie . Obecność paraformaldehydu stwierdzono również w osoczu, nerkach, płucach, i mózgu!!!

blank
Dodano 28.12.2012

Ja wlasnie jestem w trakcie leczenia kanalowego szostki.Powiedzcie mi bo juz zglupialam czy mialyscie usuwane swoje nerwy przy leczeniu kanalowym?bo ja tak i nie wiem czy w dzisiejszych czasach nerwy sie usuwa czy to przestarzala metoda?

blank
Dodano 28.11.2016

Ja z leczę zęby u dr Wilka z White Dental Clinic i jestem mega zadowolona!!! Z nim nawet leczenie kanałowe nie było życiową traumą 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wpisz wynik działania *

Czy
wiesz, że...
  • Trzeba cieszyć się dniem dzisiejszym, bo jutro mogą Cię boleć zęby.
  • Dentyści cenią sobie porządek, czystość, wodę mineralną, trzy godziny bez jedzenia i rozmownych pacjentów
  • W Japonii "yaeba" czyli "krzywe zęby" są uważane za urocze i atrakcyjne. Nastolatki często poddają się operacji wykrzywienia zębów, by wyglądać bardziej atrakcyjnie.
FAQ
NEWSLETTER
Chcesz być na bieżąco i wiedzieć o najnowszysch zdarzeniach przed innymi? Zapisz się do naszego newslettera!

Menu

Zwiń menu >>
X
X
X