SERDECZNIE Zapraszamy do naszego gabinetu: ul. Witkiewicza 75, 44-102 Gliwice, TEL. +48 500 701 500
3
Ciąża a leczenie stomatologiczne
16 września 2009 --- Drukuj

Leczenie stomatologiczne w czasie trwania ciąży – informacje ogólne

Stan zdrowia zębów kobiety ciężarnej może mieć istotny wpływ zarówno na przebieg ciąży jak i na stan zdrowia dziecka tuż po urodzeniu. Dane szacunkowe podają, iż niespełna 20% przedwczesnych porodów ma ścisły związek z fatalnym stanem w obrębie jamy ustnej i zębów. Ponadto niska waga noworodków jest również skutkiem problemów związanych z chorobami przyzębia oraz zachodzącymi podczas trwania ciąży stanami zapalnymi jamy ustnej. Aby uchronić nienarodzone maleństwo przed jakimikolwiek wadami niezbędna jest profilaktyka, oraz wyleczenie wszelkich ubytków przed zajściem w ciąże (o ile jest to możliwe). Należy wiedzieć również, iż w pierwszym trymestrze ciąży większość kobiet cierpi z powodu nawracających nudności (wymiotów), które doprowadzają do uszkodzenia szkliwa i nasilają rozrost istniejących już ubytków próchnicowych.

Kobiety w ciąży często skarżą się na wszelkiego rodzaju bóle zębów, jak również zauważają, że ubytki próchnicowe ulegają powiększeniu. Dzieje się to za sprawą zaniedbań prawidłowej higieny jak również częstego podjadania np. słodyczy, lub innych pokarmów bogatych w węglowodany.

Zapalenie dziąseł: W okresie ciąży wiele kobiet boryka się z zapaleniem dziąseł – na całe szczęście jest to zjawisko przemijające. Ciążowe zapalenie dziąseł dotyka kobiety najczęściej w drugim trymestrze i może trwać aż do dziewiątego miesiąca – objawy mogą nasilać się wraz z każdym kolejnym tygodniem, zanikać lub też utrzymywać się w niezmienionym stanie. Schorzenie ustępuje najczęściej przed porodem lub też w niedługim czasie po rozwiązaniu.

Objawy zapalenia dziąseł

• rozpulchnienie, „rozmiękczenie” dziąseł
• ból
• krwawienie
• widoczny przerost dziąseł, któremu może towarzyszyć zaczerwienienie

Leczenie stomatologiczne w trakcie trwania ciąży

Wbrew panującym obiegowym opiniom, podczas trwania ciąży można leczyć zęby, a nawet trzeba! Rozwijający się stan zapalny, któremu sprzyja ból może zagrażać dziecku. Przyszłe młode mamy bardzo często (niestety) sięgają po środki przeciwbólowe i nie decydują się na wizytę w gabinecie stomatologicznym – zachowanie takie jest lekkomyślne, bowiem stan zapalny sam nie zniknie, a przeszywający ból będzie narastał z każdą kolejną godziną. Stan zapalny jest groźny dla dziecka, gdyż wówczas wszelkie toksyny bakteryjne mają bezpośrednią styczność z płodem.
Jakikolwiek ból w obrębie jamy ustnej budzi u przyszłych matek panikę, która spowodowana jest niewiedzą odnośnie stosowanych znieczuleń. Otóż w trakcie trwania ciąży takowe są stosowane, niemniej istnieją pewne ograniczenia odnośnie stosowanych środków znieczulających, gdyż mają one wpływ na rozwijający się w organizmie płód. Podobnie jest z antybiotykami, bowiem nie wszystkie można stosować – w sytuacji awaryjnej stomatolog z całą pewnością dobierze odpowiednie medykamenty, które nie zaszkodzą zarówno zdrowiu matki jak i nienarodzonego dziecka.

Obalamy mity

• w czasie ciąży zęby psują się najbardziej – nie jest to prawdą, jakoby sama ciąża przyczyniała się do pogorszenia stanu uzębienia przyszłej matki. Za powiększenie ubytków próchnicowych odpowiadają przede wszystkim wymioty, które jak wiadomo wydostają się na zewnątrz wraz z kwasem żołądkowym, który to ma destrukcyjny wpływ na szkliwo zębów. Kolejnymi czynnikami są nieprawidłowa higiena jamy ustnej, a także większa niż zwykle skłonność do zajadania się słodyczami, czy też kwaśnymi pokarmami.
• znieczulenie miejscowe jest szkodliwe dla płodu – kolejny nieprawdziwy mit. Otóż środki znieczulające podawane są w takich dawkach, które nie mają prawa zaszkodzić płodowi/dziecku.
• wykonywanie zdjęć RTG jamy ustnej i zębów jest całkowicie zabronione – o ile wiązki promieniowania są rzeczywiście szkodliwe dla płodu, o tyle wykonywanie zdjęć RTG zębów po trzecim trymestrze ciąży jest całkowicie dozwolone (promienie nie docierają w okolice brzucha).

Komentarzy: 3

blank
Dodano 29.12.2010

cha, cha, to jest jeszcze czwarty trymestr? ;-))))))

blank
Dodano 03.12.2013

tzw. połóg to 4 trymestr

blank
Dodano 16.12.2013

jestem na 4 dni przed porodem.ból nie daje spać o jedzeniu nie ma mowy bo to jedynka, to mam nie lecieć do dentysty bo to normalne?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wpisz wynik działania *

NEWSLETTER
Chcesz być na bieżąco i wiedzieć o najnowszysch zdarzeniach przed innymi? Zapisz się do naszego newslettera!

Menu

Zwiń menu >>
X
X
X