Jeśli tak samo, jak nasi rodzice czy dziadkowie, borykamy się z problemami stomatologicznymi, często upatrujemy ich przyczyny w genach. Jednak czy faktycznie istnieje coś takiego jak gen „złych zębów”? Dowiedzmy się, czy próchnica albo słabsze szkliwo może być dziedziczone.
Z całą pewnością jest zaraźliwa. To tłumaczyłoby przypadki, w których cierpi na nią cała rodzina. Wystarczy bowiem zwykłe oblizanie smoczka lub picie z jednej butelki, aby chorobotwórcze bakterie przeszły z jednego członka rodziny na drugiego.
Brak powiązania pomiędzy genami a próchnicą potwierdzają badania zaraportowane przez Instytut J. Craiga Ventera. Polegały ona na przeanalizowaniu składu mikroflory w jamie ustnej 485 australijskich par bliźniąt. Co prawda, z badań wynikło, że wiele bakterii zasiedlających jamę ustną jest dziedziczonych, ale nie możemy zaliczyć do nich bakterii powodujących próchnicę. Próchnicotwórcze drobnoustroje pojawiały się w większych ilościach u tych bliźniąt, u których dieta obfitowała w duże ilości cukru. Co ciekawe, inne badania wykazały, że skłonności do częstego sięgania po słodycze również warunkowane są genami. Istotne są zbadane już przez naukowców geny odpowiadające za szybką utratę zębów, geny szkliwa, geny próchnicy.
Nowe światło na rozważaną zależność pomiędzy próchnicą a genami rzuciły badania dotyczące genu VDR. Dowiodły one, że gen VDR koduje receptor witaminy D. Z uwagi na to, że witamina ta odpowiada za wchłanianie wapnia oraz fosforanów, niezbędnych do prawidłowego stanu kości i zębów, warunkowana genem nieprawidłowość może zwiększać podatność zębów na próchnic
Nie ulega wątpliwości, że geny wyraźnie przesądzają o strukturze naszego szkliwa. Możemy odziedziczyć gładkie lub bardziej porowate szkliwo, a także skłonność do przebarwień lub do ubytków szkliwa. Dziedziczne bywają także schorzenia powiązane ze szkliwem, choćby takie jak niepełne wytworzenie zębiny czy wrodzony niedorozwój szkliwa. Niestety, często przekładają się one na zwiększoną podatność na próchnicę.
Pamiętajmy, że niekorzystnymi uwarunkowaniami genetycznymi nie powinniśmy usprawiedliwiać złego stanu naszego uzębienia, jeśli zaniedbujemy regularną dbałość o zęby. Właściwa higiena jamy ustnej, ograniczanie spożycia cukru oraz produktów o kwasowym pH to główne działania, które powinny pomóc nam w walce z dziedziczonymi predyspozycjami do problemów stomatologicznych.