Choć nie każdy przepada za jej cierpkim smakiem, zielona herbata zdobyła wielu miłośników z uwagi na swoje właściwości zdrowotne. Bogactwo zawartych w niej witamin, minerałów, mikroelementów, a także antyoksydantów i polifenoli nie tylko korzystnie wpływa na nasz organizm, ale także na stan zębów i dziąseł. Uważajmy jednak, aby nie przedobrzyć z jej spożywaniem.
Zielona herbata pozytywnie oddziałuje na nasze zęby na trzy sposoby. Po pierwsze, w jej składzie obecne są znaczne ilości fluoru – pierwiastka zwiększającego odporność na próchnicę. Po drugie, wspomniany napój przyczynia się do wzmocnienia struktury naszego uzębienia, gdyż zwiększa mineralną gęstość zębów i tkanki kostnej. Pozytywem jest także zasadotwórczość zielonej herbaty. Podwyższa ona poziom pH w jamie ustnej, przez co ogranicza rozwój bakterii odpowiadających za próchnicę.
Za regularnym piciem zielonej herbaty przemawia jeszcze jeden fakt. Badania japońskich naukowców, przeprowadzone na 25 tysiącach ochotników dowiodły, że osoby wypijające dziennie przynajmniej jeden kubek zielonej herbaty tracą w ciągu swojego życia mniej zębów, w porównaniu do osób w podobnym wieku, które stroniły od spożywania tego napoju.
Zieloną herbatę, okrzykniętą najzdrowszym napojem świata, powinny również włączyć do swojego menu osoby cierpiące na paradontozę lub chcące się przed nią uchronić. Zawarte w tym napoju przeciwutleniacze łagodzą bowiem objawy paradontozy oraz zapobiegają jej rozwojowi.
W spożywaniu zielonej herbaty, jak we wszystkim, warto zachować umiar. W przeciwnym razie możemy nabawić się nieestetycznego i trudnego do usunięcia osadu na zębach. Stomatolodzy wskazują, że osad tworzony przez zieloną herbatę jest porównywalny do osadu, z jakim wzmagają się palacze. Szczególną ostrożność w wypijanych ilościach zielonej herbaty powinny zachować zwłaszcza osoby, które borykają się z naturalną tendencją do tworzenia kamienia nazębnego.
Pojawia się zatem pytanie – jaka ilość zielonej herbaty jest optymalna do spożywania? Eksperci radzą, aby wypijać od 3 do 5 kubków tego napoju tygodniowo i pamiętać o tym, aby nie zalewać go wrzątkiem.