SERDECZNIE Zapraszamy do naszego gabinetu: ul. Witkiewicza 75, 44-102 Gliwice, TEL. +48 500 701 500
0
Geny odpowiadają za szybką utratę zębów wskutek próchnicy
4 stycznia 2021 --- Drukuj

Skrajne skutki próchnicy zębów, takie jak bezzębie lub przedwczesna utrata niektórych zębów stałych, to niekoniecznie skutek zaniedbań w zakresie higieny jamy ustnej. Powodem są również geny. Większa podatność na próchnicę wcale nie jest rzadkością – osoby z predyspozycjami genetycznymi w tym kierunku stanowią aż 1/4 wszystkich dotkniętych tą chorobą i na dodatek mają 80% obciążenie chorobą.

Biorąc pod uwagę, że w Polsce próchnicę zębów ma prawie każdy dorosły obywatel, można przyjąć, że około 25% całej dorosłej populacji narażone jest na większe ryzyko bezzębia lub utraty przynajmniej jednego zęba trzonowego. I to jeszcze jeszcze przed wejściem w 4. dekadę życia. Oto dlaczego: badacze ze School of Dental Medicine z University of Pittsburgh w USA przebadali 330 próbek fenotypów pobranych od pacjentów, którzy bezzębni byli już w wieku 30 lat lub w wieku 30 lat utracili wskutek próchnicy pierwszego lub drugiego zęba trzonowego. Doszli do wniosku, że za kompletność garnituru zębów w ciągu długich lat życia odpowiadają również geny, ponieważ mają one wpływ na to, jak długo jama ustna będzie wolna od próchnicy.

Masz geny bezzębia? Konieczna wczesna profilaktyka próchnicy

Pomimo dużej wiedzy na temat mechanizmów, które doprowadzają do ubytków szkliwa, nie udało się całkowicie wykorzenić próchnicy z życia człowieka – choć wydaje się, że jest to bardzo proste: wystarczyłoby przecież systematycznie dbać o higienę jamy ustnej i pamiętać o okresowej fluoryzacji oraz kontrolnych wizytach u dentysty. Życie pokazuje, że jest inaczej.

Swoje odkrycie naukowcy z Pittsburgha mają nadzieję wykorzystać do identyfikacji osób z wyższym ryzykiem próchnicy zębów w populacji. Dzięki temu można byłoby w odniesieniu do nich realizować programy wczesnej profilaktyki próchnicy, a także programy wczesnej profilaktyki utraty zębów. W ten sposób osoby szczególnie zagrożone ryzykiem próchnicy zębów można byłoby uchronić przed pojawieniem się jeszcze w młodym wieku kalectwa w postaci bezzębia bądź luk po pojedynczych utraconych zębach.

Identyfikacja osób szczególnie zagrożonych próchnicą jest bardzo istotna, ponieważ choroba ta zajmuje drugie miejsce po grypie pod względem częstości występowania na świecie.

 

Źródło: https://www.mdpi.com/2075-4426/11/1/23/htm

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Wpisz wynik działania *

Czy
wiesz, że...
  • Dentysta rozpoczyna badania wstępnymi oględzinami, często poprzedzonymi słowami: Proszę powiedzieć "Aaaaa"
  • Najmniej bolesne podanie znieczulenia przypisują sobie mieszkańcy woj. podlaskiego, gdzie 33% osób skarżyło się na dolegliwości podczas podania znieczulenia. Najbardziej natomiast z lubuskiego – 54% osób podawało ból przy aplikacji znieczulenia.
  • W Japonii "yaeba" czyli "krzywe zęby" są uważane za urocze i atrakcyjne. Nastolatki często poddają się operacji wykrzywienia zębów, by wyglądać bardziej atrakcyjnie.
FAQ
NEWSLETTER
Chcesz być na bieżąco i wiedzieć o najnowszysch zdarzeniach przed innymi? Zapisz się do naszego newslettera!

Menu

Zwiń menu >>
X
X
X