Problemy z gryzieniem niezwiązane z brakiem zębów, ale spowodowane małą siłą mięśni i słabymi kośćmi szczęk to jeden z objawów tzw. osteosarkopenii, choroby notowanej u osób starszych. Składnikiem spożywczym, który może poprawić stan tkanek mięśniowej i kostnej, a dzięki temu zredukować problemy z gryzieniem u seniorów, jest witamina D.
Osteosarkopenia jest złożoną jednostką chorobową, związaną ze starzeniem się. W wyniku starzenia się dochodzi zarówno do ubytku masy mięśniowej (sarkopenii), jak i masy kostnej (osteopenii/osteoporozy) – także w obszarze układu stomatognatycznego. Dzieje się tak, gdyż zarówno tkanka mięśniowa, jak i kostna regulowane są przez wspólne dla obu tkanek szlaki sygnałowe. U osób starszych mała gęstość kości oraz mała masa mięśniowa występują jednocześnie, gdyż potwierdzono korelację między sprawnością działania obu tkanek. Im słabsze będą mięśnie, tym słabsze będą kości; i odwrotnie.
Oczywiste jest, że jeśli kości szczęki oraz mięśnie twarzy będą słabe, przełoży się to na sprawność działania układu stomatognatycznego. Szczęki będą zaciskać się z mniejszą siłą, a to oznacza, że gryzienie stanie się problemem.
Plejotropowe działanie witaminy D pomaga uniknąć problemów z gryzieniem
Witamina D jest czymś więcej niż zwykłą witaminą. Działa ona jak hormon, wpływając na wiele narządów i tkanek. Plejotropowe działanie witaminy D odznacza się także w tkance mięśniowej i kostnej – również w obszarze układu stomatognatycznego – ponieważ są to tkanki podlegające regulacji endokrynologicznej.
Aby uniknąć problemów z gryzieniem, należałoby zainteresować się ilością biodostępnej witaminy D w organizmie, czyli tej, która rzeczywiście może być wykorzystana do regulacji gospodarki wapniowo-fosforanowej. Im więcej w organizmie jest biodostępnej witaminy D, tym większa szansa na to, że do tkanki kostnej i do tkanki mięśniowej trafi odpowiednia ilość jonów wapnia, które są potrzebne do budowy kości i mięśni i do prawidłowego działania tych drugich.
Najlepsza biodostępna witamina D to ta, która powstaje pod wpływem słońca w skórze. W naszym klimacie witaminę D trzeba jednak suplementować – nie tylko w okresie zimowym, kiedy słońca jest mało, ale przez cały rok. Dotyczy to szczególnie osób starszych, gdyż z wiekiem spada u nich zdolność skóry do produkcji witaminy D; ponadto seniorzy rzadziej wychodzą z domu i krócej przebywają na słońcu.
Konieczność suplementacji witaminy D przez cały rok w przypadku osób starszych potwierdzają aktualne rekomendacje przygotowane przez zespół polskich lekarzy.
Źródła:
https://www.mdpi.com/2218-1989/11/1/23/htm
http://mavipuro.pl/jourarch/PN2018001.pdf