SERDECZNIE Zapraszamy do naszego gabinetu: ul. Witkiewicza 75, 44-102 Gliwice, TEL. +48 500 701 500
3
Gen szkliwa zębów
26 lutego 2009 --- Drukuj

Rozwój szkliwa zębów jest regulowany przez pojedynczy gen, który wreszcie został rozpoznany.

To rewolucyjne odkrycie opublikowane na łamach czasopisma Proceedings of the National Academy of Sciences otwiera drogę nowym formom leczenia stomatologicznego. Badacze z Oregon State University, kierowani przez Chrissa Kioussi, najpierw wyjaśnili decydującą rolę w kontroli ameloblastów (komórek produkujących szkliwo) genu Ctip2, a potem udowodniono jego wyłączność w tej funkcji na przykładzie szczurów laboratoryjnych genetycznie zmodyfikowanych i pozbawionych Ctip2, które urodziły się z zębami bez szkliwa.

Obecnie kuracja z użyciem komórek rozrodczych może pozwolić na wykonywanie rekonstrukcji szkliwa zniszczonego przez traumy, palenie czy inne patologie.

Jeśli znajdzie się sposób na rozwój ameloblastów, będzie wiadomo jak odtworzyć szkliwo Studiując genetykę można wykorzystać informacje do wykonywania biologicznych modeli interwencyjnych.

Czytaj więcej o: gen szkliwa | szczepionka na próchnicę |

Komentarzy: 3

blank
Dodano 12.03.2010

Bardzo proszę o kontakt w sprawie dotyczącej rozwoju szkliwa zębów. Moja mama, mój brat, ja a teraz moja córka mamy genetyczny brak szkliwa. Zęby w związku z tym reagują niemal na wszystkie bodźce, duży ból i nieestetyczny wygląd. Ja i brat mamy korony porcelanowe, które „ułatwiają nam życie” córka ma 9 lat, lekarze, z którymi rozmawiałam, mówią, że nie wiedzą co zrobić, żeby jej pomóc. Jedna Pani doktor, myśląc,że jej wada jest dużym kamieniem nazębnym bardzo jej zaszkodziła)a do tego zaczęły dokuczać jej dzieci w szkole. kasia.m.olszewska@wp.pl

blank
Dodano 16.07.2012

bardzo prosze o kontakt.mam w rodzinie dziewczynke 8 letnia ktorej rosna drugie zabki bez szkliwa.jak miala 2 latka to miała sepse i lekarze uratowali ja po przez przetoczenie krwi.tutejsi lekarze nie potrafia nam pomóc.nawet nie wiemy gdzie sie zgłosić.czy mozna takiej małej dziewczynce wprowadzić juz sztuczne zęby?czy bedzie trzeba je co jakis czas usuwać?i czy taki proces jest refundowany przez NWZ.annagorczyk87@wp.pl
pozdrawiam i prosze o odpowiedz

blank
Dodano 28.08.2013

bardzo proszę o kontakt, moja córka ma 7 lat, 2 zęby wyrosły jej bez szkliwa, widzę, że kolejny też wychodzi. Zęby są żółte, i wyglądają bardzo brzydko. anam77@wp.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wpisz wynik działania *

Czy
wiesz, że...
  • Najmniej bolesne podanie znieczulenia przypisują sobie mieszkańcy woj. podlaskiego, gdzie 33% osób skarżyło się na dolegliwości podczas podania znieczulenia. Najbardziej natomiast z lubuskiego – 54% osób podawało ból przy aplikacji znieczulenia.
  • Badania wskazują, że 40% badanych po otrzymaniu znieczulenia, dzięki któremu nie czuło bólu, chętniej odwiedza dentystę.
  • Mamy takie czasy, że prócz śmierci i podatków, pewną masz jeszcze próchnicę.
FAQ
NEWSLETTER
Chcesz być na bieżąco i wiedzieć o najnowszysch zdarzeniach przed innymi? Zapisz się do naszego newslettera!

Menu

Zwiń menu >>
X
X
X