Spuchnięte dziąsło to problem, który w trakcie życia przydarza się praktycznie każdemu. Nie zawsze jednak wymaga interwencji. Niekiedy bowiem dziąsła mogą być rozpulchnione z przyczyn naturalnych lub na skutek podrażnienia podczas szczotkowania. W innych przypadkach mogą być oznaką poważnych chorób zębów lub dziąseł. O jakich chorobach mowa i co zastosować na spuchnięte dziąsła?
Spuchnięte dziąsła nie zawsze sygnałem alarmowym
Są przypadki, w których wrażliwe, rozpulchnione dziąsła nie powinny być powodem do niepokoju. Mowa tutaj o:
W pierwszych trzech przypadkach, wrażliwość dziąseł ma związek z zachodzącymi w organizmie zmianami hormonalnymi. Z kolei w przypadku dzieci, spuchnięte dziąsła podczas wyrzynania zębów mogą być połączone ze stanem podgorączkowym i ogólnym rozdrażnieniem. Ulgę przyniosą maluchowi zimne okłady na dziąsła oraz specjalne gryzaki, które możemy nabyć w aptece lub w niektórych sklepach z akcesoriami dziecięcymi.
Przyczyny obrzęku dziąseł
Wśród przyczyn obrzęku dziąseł, na które zdecydowanie powinniśmy zareagować, można wymienić:
Jeśli w ostatnim czasie mieliśmy wykonywane leczenie kanałowe lub ekstrakcję zęba, opuchnięcie dziąseł może być następstwem zabiegu. W takiej sytuacji również należy skonsultować problem z lekarzem.
Na spuchnięte dziąsła można stosować płukanki ziołowe. Dobrze sprawdzają się zwłaszcza te na bazie rumianku, szałwii lub goździków. Pomocna może być również pasta do zębów, która niweluje podrażnienie dziąseł. Gdy domowe sposoby na opuchliznę dziąseł nie przyniosą skutku, bezwzględnie należy udać się do stomatologa.