Promienica, aktynomikoza (łac. Actinomycosis) jest to przewlekła choroba wywołana przez promieniowce. Często mówi się o tym, że nieleczona próchnica prowadzi do wielu chorób. Na powikłania narażone są zwłaszcza takie organy jak serce, płuca czy nerki, ale skutki próchnicy mogą odbić się także na skórze. Jedną z chorób dermatologicznych, którym sprzyjają zaniedbania zębowe, jest promienica. Dowiedzmy się, jak rozpoznać jej objawy.
Zaawansowana próchnica, inwazyjny zabieg stomatologiczny czy uszkodzenia błony śluzowej to doskonała okazja do tego, by bakterie bytujące w jamie ustnej przedostały się do wnętrza organizmu. Do bakterii takich należą między innymi promieniowce. Ich naturalną obecność notuje się zwłaszcza w ślinie, na dziąsłach, migdałkach oraz na płytce nazębnej, ale znajdziemy je również w jelitach i drogach moczowych. Co prawda, bakterie z rodziny promieniowców występujące w jamie ustnej nie są szkodliwe dla naszego zdrowia. Właściwości chorobotwórcze tych drobnoustrojów dają się we znaki dopiero w przypadku ich wniknięcia w głębiej położone tkanki. Co wówczas może nam grozić?
Połowa przypadków zakażenia promienicą objawia się problemami skórnymi na obszarze twarzy i szyi. W miejscach tych mogą pojawić się niewielkie, ale dość zbite i bolesne nacieki. W tkance podskórnej żuchwy oraz szyi mogą także tworzyć się przetoki wypełnione szarożółtymi grudkami. Zaawansowana promienica objawia się również zmianami skórnymi w okolicach języka, ślinianek, policzków, kości czaszki oraz na mózgu. Oprócz problemów natury estetycznej, mogą dojść takie dolegliwości jak osłabienie, stany podgorączkowe, przewlekły kaszel czy utrata masy ciała.
Leczenie promienicy zazwyczaj opiera się na podaniu antybiotyku. W niektórych przypadkach, zwłókniałe nacieki na skórze muszą zostać usunięte chirurgicznie. Trzeba jednak nastawić się, że pełne wyleczenie promienicy może zająć nawet kilka miesięcy.
Choroby dermatologiczne, takie jak promienica czy nawet zwykły trądzik, rzadko kiedy kojarzone są z próchnicą. Jeśli jednak zauważymy u siebie zmiany skórne w obrębie twarzy, warto zastanowić się czy ich przyczyna nie tkwi w stanie uzębienia. W celu zapobiegania chorobom skóry, pamiętajmy o higienie jamy ustnej i regularnych wizytach kontrolnych u stomatologa.