SERDECZNIE Zapraszamy do naszego gabinetu: ul. Witkiewicza 75, 44-102 Gliwice, TEL. +48 500 701 500
6
Zapalenie dziąseł - choroby dziąseł i przyzębia oraz ich leczenie
11 sierpnia 2009 --- Drukuj

Choroby dziąseł i przyzębia to oprócz próchnicy najpowszechniejsze schodzenia występujące w jamie ustnej.

Bardzo często prowadzą one do wczesnej utraty uzębienia, aczkolwiek oprócz przyczyn, na które osoba borykająca się z tą dolegliwością nie ma żadnego wpływu istnieją takie, które można całkowicie wyeliminować.

Przyczyny chorób przyzębia

Miejscowe i ogólne, na które człowiek nie ma bezpośredniego wpływu:
• wadliwe wypełnienia ubytków tworzące, tzw. nawisy
• nieszczelne korony i mosty
• cukrzyca
• niedobory witamin
• zaburzenia hormonalne
• bruksizm
• uciskające, źle wykonane protezy zębowe

Miejscowe i ogólne do występowania, których przyczynia się człowiek :
• płytka i kamień nazębny powstający w wyniku nieprawidłowej higieny jamy ustnej, a także m.in. picia kawy i palenia papierosów
• nawyk zaciskania zębów
• nadmierny stres
• źle zbilansowana dieta tudzież nieprawidłowe odżywianie

Objawy 

Do najczęstszych objawów występowania chorób dziąseł i przyzębia można zaliczyć krwawienie z dziąseł (np. przy szczotkowaniu zębów), obrzęki, ból i wrażliwość dziąseł, odsłanianie szyjek zębowych w wyniku, czego bardzo często dochodzi do rozchwiania zębów.

Należy wziąć pod uwagę, że zdrowe dziąsła nigdy nie krwawią, nie powodują bólu, nie są nadwrażliwe, oraz absolutnie nie cofają się – nie odsłaniają korzeni zębowych. Zauważone pierwsze, niepokojące objawy z reguły są całkowicie do wyleczenia, aczkolwiek, jeżeli zorientujemy się zbyt późno np. gdy zęby zaczną się chwiać, może to oznaczać paradontozę, a co za tym idzie długotrwałe, kosztowne i inwazyjne leczenie.

Leczenie

Leczenie występujących chorób przyzębia z reguły jest długotrwałe, gdyż pacjenci zgłaszają się do gabinetu stomatologicznego, gdy ich dziąsła i zęby są w opłakanym stanie. Niemniej jednak nieprawidłowości zauważone odpowiednio wcześnie nie są skomplikowane do wyleczenia. Przy pierwszych niepokojących objawach wystarcza zwykle wyeliminowanie przyczyny takiego stanu rzeczy, bowiem żadna poważna choroba (parodontoza) nie zdąży się jeszcze rozwinąć. Jest to zwykle usuwanie nawisów wypełnień, skaling, rzucenie papierosów, dostosowanie odpowiedniej pasty i szczoteczki, korekta zgryzu, stosowanie odpowiednich płynów do płukania jamy ustnej (np. chroniących przed powstawianiem kamienia i płytki nazębnej – Eludril, Elmex, Listerine).

W przypadku zaawansowanej choroby najczęściej niezbędne jest przeprowadzenie zabiegów chirurgicznych i regeneracja dziąseł i/lub tkanek przyzębia.

Zabiegi (w tym chirurgiczne) poczynając od najmniej inwazyjnego
• biostymulacja
• kiretaż (zamknięty lub otwarty)
• odbudowa tkanek
• przeszczep kości

Jak zapobiegać?

W medycynie występuje bardzo stare i mądre stwierdzenie, które tyczy się profilaktyki wszystkich chorób – Lepiej zapobiegać niż leczyć. W profilaktyce chorób przyzębia najważniejsza jest właściwa higiena jamy ustnej i zębów przy użyciu odpowiednio dobranej szczoteczki, pasty, nici dentystycznej, a także płynu do płukania jamy ustnej. Systematyczna higiena jest równie ważna, co regularne wizyty w gabinecie dentystycznym celem wykonania przeglądu jamy ustnej, bowiem wcześnie wykryte nieprawidłowości są łatwe do wyleczenia, aniżeli późniejszy maraton opatrzony bólem, defektem wizualnym i znacznym uszczupleniem portfela celem ratowania uzębienia.

Na sam koniec nasuwa się staropolskie powiedzenie – Mądry Polak po szkodzie.

Komentarzy: 6

blank
Dodano 12.11.2010

A czym się można leczyć tymczasowo i co należy unikać?

blank
Dodano 25.12.2010

Paradontozę można ZATRZYMAĆ.
Praktycznie nigdzie wyraźnie nie stosuje się pogląd, że paradontoza – to jest w ogólnym rozumieniu – ZAINFEKOWANA RANA!
Czyli leczenie musiałoby polegać nie tylko na higienie jamy ustnej oraz usunięciu kamienia i innych bardzo drogich zabiegach, o czym wszędzie piszą i radzą, ale również na ZWALCZANIU ZAPALENIA DZIĄSŁA, a więc PARADONTOZY.
Od razu po usunięciu kamienia (zainfekowanego ciała „obcego”) koniecznie należy przeprowadzić skuteczną antybiotykową terapię, a więc w sposób gwarantowany zlikwidować ZAPALENIE DZIĄSEŁ i parodontu.
W przedsionku żuchwy i szczęki stosuje się seria 10 zastrzyków antybiotyku, kumulującego się w kości, 2-3 razy w tygodniu.
Już po drugim zastrzyku większość pacjentów odnotowuje zaprzestanie krwawienia z dziąseł, zniknięcie nieprzyjemnego zapachu i zmniejszenie ruchomości zębów.
Dlaczego iniekcja, a nie doustne stosowanie antybiotyku kumulującego się w kości?
Przy doustnym stosowaniu koncentracja antybiotyku w pierwszej kolejności ulega rozcieńczeniu w płynach i tkankach organizmu oraz neutralizacji poprzez wątrobę i dopiero potem nieznaczna ilość antybiotyku dotrze do chorych dziąseł.
Natomiast w miejscu iniekcji, w okolicach chorych na paradontozę zębów – antybiotyk będzie miał największą koncentrację i jego maksymalna aktywność jeszcze nie będzie zneutralizowana wątrobą.
Zainteresowanych pacjentów zapraszam na skuteczne i niedrogie leczenie paradontozy według logicznej sekwencji:
a) usunięcie kamienia
b) terapia antybiotykiem kumulującym się w kości żuchwy i szczęki, czyli iniekcja do przedsionka jamy ustnej
c) porady higieniczne
Zapisy tel. – 506-247-180
Adres: ul. Broniewskiego 57, gabinet STOMATOLOGIA
Warszawa

blank
Dodano 14.10.2012

jak leczyc pomocy?????????????????

blank
Dodano 19.01.2015

TEŻ MNIE DOPADŁA TA CHOROBA ZASTOSOWAŁEM STARĄ METODĘ DUŻO WITAMINY C ,D,E,, I PŁUKANIE ROZROBIONYM Z ALKOHOLEM KITEM PSZCZELIM .OCZYWISCIE DOBRA PASTA I MIĘKKA SZCZOTECZKA.

blank
Dodano 02.11.2015

Dentysta, płukanki ziołowe, dieta, higiena… Tak można to leczyć.

blank
Dodano 17.07.2017

Stosuję profilaktycznie pastę i płyn do płukania jamy ustnej Septoral. Zrezygnowałam z produktów drogeryjnych na koszt produktów profesjonalnych z nieporównywalnie lepszym składem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wpisz wynik działania *

NEWSLETTER
Chcesz być na bieżąco i wiedzieć o najnowszysch zdarzeniach przed innymi? Zapisz się do naszego newslettera!

Menu

Zwiń menu >>
X
X
X