SERDECZNIE Zapraszamy do naszego gabinetu: ul. Witkiewicza 75, 44-102 Gliwice, TEL. +48 500 701 500
2
Paradontoza
8 lipca 2009 --- Drukuj

Paradontoza, a właściwie ZAPALENIE PRZYZĘBIA, jest chorobą tkanek przyzębia, która nieleczona prowadzi do rozchwiania i utraty zębów. Nie mniej jednak całkowita utrata zębów jest przypadkiem skrajnym, który poprzedzają przewlekłe procesy zapalne dziąseł.

Paradontoza jest chorobą występującą głównie u dorosłych osób, a jej rozwój jest długotrwały – czasami osoba nie jest w ogóle świadoma, że w obrębie jej dziąseł dochodzi do coraz intensywniejszego zaostrzania się choroby, a często zmiany nie są już odwracalne, gdyż w ich następstwie dochodzi do zaniku kości, tworzą się kieszonki dziąsłowe i przyzębne, a korzenie zębów stają się obnażone.

Przyczyny:

Pierwszą i najpoważniejszą przyczyną występowania chorób przyzębia jest niedostateczna higiena jamy ustnej. Genetyka również ma wpływ na występowanie paradontozy, aczkolwiek nie można tylko jej obwiniać gdyż nieprawidłowa higiena, zalegający kamień i płytka nazębna w dużej mierze są odpowiedzialne za rozwój choroby.

Innymi przyczynami mającymi wpływ na rozwój chorób przyzębia są m.in.:

• awitaminoza
• cukrzyca
• wady zgryzu
• zgrzytanie zębami
• osad nazębny
• alkoholizm
• zaburzenia hormonalne
• reumatoidalne zapalenie stawów

Leczenie

Leczenie periodontologiczne w znacznej części przypadków przebiega etapami, aczkolwiek najpierw niezbędne jest wykonanie pantomogramu – bez niego lekarz nie będzie mógł ocenić stadium choroby. W pierwszej kolejności zwykle usuwany jest kamień, osad i płytka nazębna (scaling), jednak te metody pomagają zwykle, gdy choroba jest w początkowym etapie.

W przypadkach zaawansowanej paradontozy zazwyczaj stosuje się 4 podstawowe metody leczenia.

1. Kiretaż

Zabieg ten dzieli się na kiretaż zamknięty i otwarty.

Kiretaż zamknięty polega na dokładnym oczyszczeniu kieszonek przyzębnych z zalegającej zawartości, która jest bezpośrednią przyczyną występowania stanu zapalnego. Zabieg ten prowadzi do zagojenia się ran i najczęściej jest on wykonywany w znieczuleniu miejscowym. Z kolei kiretaż otwarty również polega na oczyszczeniu kieszonek przyzębnych, ale zabiegowi temu towarzyszy odchylenie dziąsła.

2. Biostymulacja

Bezbolesny zabieg polegający na naświetlaniu dziąseł laserem biostymulacyjnym, dzięki któremu tkanki wchodzą w proces regeneracji, a ból i stan zapalny ustępują. Zabieg ten zazwyczaj nie jest wykonywany przy zaawansowanej paradontozie.

3. Odbudowa tkanek

Odbudowa tkanek odbywa się poprzez zastosowanie preparatu Emdogain, którego działanie odbudowuje zniszczone struktury podporowe zębów. Emdogain rozprowadzany jest na powierzchni zęba i dzięki temu następuje naturalny proces powstawania aparatu podporowego zęba.
Cały zabieg przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym, a lekarz delikatnie nacina pionowo dziąsło, oczyszcza powierzchnię korzenia i nanosi preparat. Zakończeniem zabiegu jest zszycie naciętego dziąsła.

4. Przeszczep kości

Zabieg ten stosuje się w ostateczności wówczas, kiedy choroba przyzębia jest w daleko zaawansowanym stadium. Polega on na przecięciu i odwarstwieniu dziąsła i w miejsce zniszczonej kości wszczepieniu naturalnych tkanek pobranych z kości biodrowej samego pacjenta lub z banku kości. Po zakończonym zabiegu (wykonywanym w pełnym znieczuleniu) dziąsło zostaje zszyte, a optymalny okres odbudowy kości trwa nawet pół roku.

 

Komentarzy: 2

Dodano 13.11.2009

Czy te zabiegi się jakoś znieczula??? Czy muszę mieć świadomość tego co mi tam robią???

Dodano 19.08.2017

Mój ojciec cierpi na paradontozę od kilkunastu lat. Stracił fortunę na dentystów i odpowiednie leczenie, w domu stosuję wyłącznie produkty profesjonalne (np. Septoral) i jakoś udaje się utrzymać zadowalający stan. Chciałabym wiedzieć jak długo można skutecznie hamować rozwój choroby?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wpisz wynik działania *

NEWSLETTER
Chcesz być na bieżąco i wiedzieć o najnowszysch zdarzeniach przed innymi? Zapisz się do naszego newslettera!

Menu

Zwiń menu >>
X
X
X