SERDECZNIE Zapraszamy do naszego gabinetu: ul. Witkiewicza 75, 44-102 Gliwice, TEL. +48 500 701 500
0
O związkach RZS i zapalenia przyzębia
11 marca 2021 --- Drukuj

Reumatoidalne zapalenie stawów (RZS) i zapalenie przyzębia to przewlekłe, silnie destrukcyjne choroby, o których wiemy, że istnieje pomiędzy nimi związek. Naukowcy wzięli pod lupę mitochondria, ponieważ uważają, że tutaj może znajdować się odpowiedź na pytanie, jak RZS jest powiązane z zapaleniem przyzębia.

Z najnowszych badań wynika, że RZS i zapalenie przyzębia są powiązane wspólnymi czynnikami genetycznymi i środowiskowymi. Stwierdzono, że:

  • RZS występuje częściej u pacjentów z umiarkowanym lub ciężkim zapaleniem przyzębia w porównaniu z grupą kontrolną;
  • występowanie zapalenia przyzębia i zniszczenia przyzębia u osób z RZS w porównaniu z grupą kontrolną są częstsze;
  • pacjenci z RZS oraz przetrwałą chorobą przyzębia są mniej podatni na leczenie, którego celem jest zmniejszenie aktywności choroby przyzębia;
  • związek między RZS i zapaleniem przyzębia prawdopodobnie wynika z braku równowagi między odpowiedzią pro- i przeciwzapalną oraz przetrwałego zapalenia wraz z uszkodzeniem strukturalnym organelli komórkowych i komórek;
  • w obu chorobach komórki układu odporności adaptacyjnej i wrodzonej pobudzają wydzielanie cytokin prozapalnych, metaloproteinaz macierzy i reaktywnych form tlenu (tzw. wolne rodniki tlenowe);
  • utrzymujące się zapalenie w RZS i zapalenie przyzębia wiąże się z innymi chorobami współistniejącymi, np. chorobą układu krążenia.

RZS i zapalenie przyzębia związane ze sprawnością mitochondriów

Badacze, poszukując źródła tych powiązań, wzięli pod lupę mitochondria, gdyż niedomagania tych organelli są związane z wieloma różnymi chorobami. Naukowcy przypuszczają, że molekularne podłoże tego zjawiska może być związane ze stresem oksydacyjnym, który jest wynikiem aktywności wolnych rodników. Te wysoce nadreaktywne cząsteczki powstają naturalnie w licznych procesach metabolicznych, jakie zachodzą w mitochondriach. Jeśli wolnych rodników jest zbyt dużo, pojawia się wspomniany stres oksydacyjny. Ma on niszczący wpływ na komórki i same mitochondria i przyczynia się do powstawania stanów zapalnych i dysfunkcji tych organelli. Z kolei nieprawidłowe lub niewystarczające działanie mitochondriów zakłóca homeostazę (równowagę) całego organizmu, a to sprzyja występowaniu i istnieniu chorób o podłożu zapalnym, jak np. RZS czy zapalenie przyzębia.

 

Źródło: https://www.nature.com/articles/s41598-021-84122-y#Sec9

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wpisz wynik działania *

Czy
wiesz, że...
  • Według niedawnego sondażu amerykańskiej Akademii Stomatologii kosmetycznej, 92% Amerykanów uważa, że atrakcyjny uśmiech jest ważnym atutem życia społecznego.
  • Jeśli będziesz pocierał zęby wewnętrzną stroną skórki od banana przez ok. 2 minuty, minerały zawarte w skórce banana przenikną do Twoich zębów i w efekcie staną się one bielsze.
  • Dentofobia w Polsce sięga 80%, z czego około 16% badanych określa strach jako paraliżujący.
FAQ
NEWSLETTER
Chcesz być na bieżąco i wiedzieć o najnowszysch zdarzeniach przed innymi? Zapisz się do naszego newslettera!

Menu

Zwiń menu >>
X
X
X