Wiele badań potwierdziło, że zapalenie przyzębia negatywnie wpływa na pracę nerek. I odwrotnie – choroby nerek pogłębiają silnie stany zapalne w przyzębiu i dziąsłach. Dotychczas sądzono, że podstawowym elementem, które łączy zapalenie dziąseł z pogorszeniem czynności nerek jest stan zapalny. Obecnie wiadomo, że podstaw tych powiązań stoi stres oksydacyjny.
Wolne rodniki są cząsteczkami, które charakteryzują się bardzo dużą aktywnością chemiczną i muszą być na bieżąco neutralizowane przez cząsteczki o działaniu antyoksydacyjnym. Stres oksydacyjny to brak równowagi w organizmie pomiędzy ilością wolnych rodników, jakie powstają w procesach metabolicznych toczących się w każdej komórce ciała, a dostępnością antyutleniaczy, czyli związków, które neutralizują te nadreaktywne cząsteczki. Brak tej równowagi powoduje, że niezneutralizowane wolne rodniki uszkadzają organella komórkowe i całe komórki. Uszkodzenia na poziomie komórkowym przekładają się na stany zapalne i defekty na poziomie tkankowym, a następnie – narządowym. Jeśli więc wolne rodniki uszkodzą komórki tkanek przyzębia, ucierpią na tym dziąsła, aparaty zawieszeniowe zębów i kości szczęk.
Uczonym z Uniwersytetu w Birmingham udało się potwierdzić, że 10-procentowy wzrost zapalenia dziąseł może zmniejszyć czynność nerek o 3 procent. Z kolei 10-procentowy spadek czynności nerek zwiększa stan zapalny przyzębia aż o 25 procent!
Wspomnianemu zespołowi naukowemu udało się też wykazać, że nawet niewielkie zmniejszenie stanu zapalnego dziąseł może bardzo korzystnie wpływać na czynności nerek. Podkreślają, że 10-procentową redukcję zapalenia dziąseł można uzyskać bardzo prostymi i niekosztownymi metodami – prawidłowym szczotkowaniem zębów i czyszczeniem przestrzeni międzyzębowych.
Wystarczy tylko codziennie sięgnąć po szczoteczkę do zębów, aby uchronić się nie tylko przez próchnicą i zapaleniami przyzębia, ale również przed najgroźniejszymi konsekwencjami przewlekłej choroby nerek i uzyskać wzrost przeżywalności przy tym schorzeniu. To proste działanie profilaktyczne jest nadzwyczaj istotne, gdyż badania potwierdzają, że pacjenci z przewlekłą chorobą nerek i z zapaleniem przyzębia doświadczają spadku przeżywalności – i to sporego, bo podobnego w skali do spadku przeżywalności notowanego przy cukrzycy.
Źródło: https://onlinelibrary.wiley.com/doi/epdf/10.1111/jcpe.13414