Jedną z metod leczenia otyłości jest operacja zmniejszenia żołądka. Konsekwencją zabiegów z zakresu chirurgii bariatrycznej może być jednak pogorszenie stanu zdrowia jamy ustnej. Dlaczego tak się dzieje?
Dokładny mechanizm tego zjawiska jeszcze nie jest znany, ale badania potwierdzają, że osoby, które zostały poddane operacji zmniejszenia żołądka w ramach leczenia otyłości wykazują zły stan zdrowia jamy ustnej.
Choroby jamy ustnej u wszystkich poddanych operacji żołądka?
W badaniu przeprowadzonym w Szwecji z udziałem osób, które przeszły operację bajpasów żołądka bądź gastrektomię, wykazano, że u wszystkich badanych zdiagnozowano choroby jamy ustnej na różnych etapach – dotyczyło to próchnicy i/lub choroby przyzębia. Naukowcy zaobserwowali, że często diagnozowano u uczestników badania zmniejszone wydzielanie śliny i duże ilości bakterii w jamie ustnej. Badacze podejrzewają, że powodem zwiększonej liczebności bakterii w jamie ustnej mogą być u osób otyłych nieprawidłowości żywieniowe, a szczególnie dieta bogata w węglowodany.
Uczestnicy badania skarżyli się także na takie problemy, jak nadwrażliwość zębów, trudności z przeżuwaniem, refluks. Co ciekawe, większość ankietowanych deklarowała, że regularnie odwiedza dentystę i ma dobre nawyki dotyczące higieny jamy ustnej, a mimo to notowano u nich większą ilość płytki nazębnej i większą częstość występowania zapalenia dziąseł w porównaniu z populacją ogólną.
Ponieważ niewiele jeszcze wiemy na temat wpływu, jaki wywierają zabiegi chirurgii bariatrycznej na zdrowie jamy ustnej, naukowcy uważają, że problemowi temu należy się dokładnie przyjrzeć, a osoby, które mają być poddane operacyjnemu leczeniu otyłości lub już przeszły takie zabiegi, powinny być pod kontrolą stomatologa. Problem jest poważny, ponieważ otyłość i nadwaga już teraz uznawane są za choroby cywilizacyjne, a częstość ich występowania rośnie. Wskutek tego można przypuszczać, że operacje bariatryczne również będą wykonywane częściej.
Źródło: https://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1002/cre2.411