SERDECZNIE Zapraszamy do naszego gabinetu: ul. Witkiewicza 75, 44-102 Gliwice, TEL. +48 500 701 500
0
RZS i choroba przyzębia to większe ryzyko chorób układu krążenia
22 listopada 2020 --- Drukuj

U osób z reumatoidalnym zapaleniem stawów (RZS) notuje się większą częstość występowania zarówno chorób przyzębia, jak i chorób układu krążenia. Potwierdziły to nowe badania, których wyniki opublikowano w czasopiśmie Arthritis&Rheumatology.

Badacze z Columbia University analizowali przypadki 197 pacjentów z reumatoidalnym zapaleniem stawów. Odkryli, że osoby, u których notowano odpowiedź układ odpornościowego na powszechne bakterie chorób przyzębia, częściej wykazywały także objawy miażdżycy.

Naukowcy doszli do wniosku, że prawdopodobnie za zwiększonym ryzykiem chorób układu krążenia u tych pacjentów stoi odpowiedź immunologiczna na konkretne bakterie powodujące choroby przyzębia. Odkryto, że najsilniejszy związek z miażdżycą u pacjentów z RZS, którzy byli uczestnikami wspomnianego badania, spowodowany był przez obecność chorobotwórczej bakterii zasiedlającej przyzębie ze szczepu Aggregatibacter actinomycetemcomitans.

Leczenie choroby przyzębia poprawi zdrowie chorych na RZS?

Badacze sugerują, że potrzebne są konieczne badania, dzięki którym uda się ustalić, czy wyeliminowanie narażenia na ten patogen może zmodyfikować wzrost częstości występowania chorób sercowo-naczyniowych, o których wiadomo, że towarzyszą reumatoidalnemu zapaleniu stawów. Gdyby takie potwierdzenie udało się uzyskać, oznaczałoby to, że osoby z RZS mogą liczyć na lepszy stan zdrowia układu krążenia, o ile będą miały zdrowe przyzębie.

Warto pamiętać, że bakterie powodujące choroby przyzębia i mnożące się w patologicznych kieszonkach dziąsłowych stanowią bardzo istotne zagrożenie także dla zdrowia ogólnego i mogą być przyczyną RZS. Stan zapalny, który wywołują, powoduje, że układ immunologiczny jest ciągle pobudzony. Może to doprowadzić do sytuacji, w której zwróci się on przeciwko tkankom gospodarza, wywołując chorobę autoimmunologiczną. Jednym ze schorzeń tego typu jest właśnie reumatoidalne zapalenie stawów.

Źródło: https://www.eurekalert.org/pub_releases/2020-11/w-lbp111620.php

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wpisz wynik działania *

NEWSLETTER
Chcesz być na bieżąco i wiedzieć o najnowszysch zdarzeniach przed innymi? Zapisz się do naszego newslettera!

Menu

Zwiń menu >>
X
X
X