SERDECZNIE Zapraszamy do naszego gabinetu: ul. Witkiewicza 75, 44-102 Gliwice, TEL. +48 500 701 500
0
Nanocząstki i fluor – czy tym dentysta będzie malował zęby?
31 sierpnia 2020 --- Drukuj

Opracowane zostały nanocząsteczki, które skutecznie utrudniają tworzenie biofilmu bakteryjnego na szkliwie zębów. Dzięki temu do arsenału środków przeciwpróchniczych może będzie dopisany kolejny środek zapobiegawczy. Po połączeniu z fluorem można by nim malować szkliwo. Co ciekawe, nanocząstki te nie są nastawione na zabijanie bakterii w jamie ustnej, dzięki czemu nie zakłócają równowagi mikrobiologicznej tego obszaru.

Nowoczesna fluoryzacja

Aby całkowicie wyeliminować bakterie próchnicy z jamy ustnej, trzeba byłoby cały czas stosować lek bakteriobójczy, jednak w ten sposób likwidowałoby się również bakterie pożyteczne. Ponadto doprowadziłoby to do zwiększenia ryzyka rozwoju oporności bakterii na ów lek. Zatem nie tędy powinna prowadzić droga do ochrony szkliwa przed bakteriami próchnicy – stwierdzili uczeni z Uniwersytetu w Illinois w USA i skierowali swoją uwagę na opracowanie preparatu, który utrudni bakteriom osadzanie się na szkliwie i tworzenie biofilmu. W rezultacie wynaleziono nanocząsteczki zawierające tlenek ceru, które po nałożeniu na matrycę imitującą szkliwo, aż o 40% zmniejszały tworzenie biofilmu z bakterii Streptococcus mutans – szczepu będącego głównym zagrożeniem dla zębów – w porównaniu do próbek, w których takich nanocząstek nie było. Wprawdzie nanocząstki ceru nie przyczyniały się do zmniejszenia już istniejącego biofilmu, ale znacząco redukowały tworzenie jego nowych pokładów.

Co biofilm ma wspólnego z próchnicą?

Kiedy w ramach profilaktyki stomatologicznej higienistka lub dentysta wykonują profesjonalną higienizację, oraz kiedy szczotkujemy zęby samodzielnie, dążąc do usunięcia płytki nazębnej, natychmiast po zaprzestaniu czyszczenia bakterie znajdujące się w jamie ustnej zaczynają na nowo zasiedlać zęby i niszczyć je kwasami wydalanymi wskutek przemian metabolicznych, jakie przeprowadzają. Aby jednak zasiedlenie szkliwa było możliwe, muszą do niego przyczepić się pierwsze komórki bakteryjne. Stanowią one bazę biofilmu, który dzięki nim powstanie. Biofilm jest z kolei fundamentem płytki nazębnej. Płytka ta zawiera i bakterie, i resztki pokarmowe, które stanowią magazyn składników odżywczych dla drobnoustrojów. Ponieważ biofilm pokrywa nie tylko zęby, ale także śluzówkę jamy ustnej, a znajdujące się w nim bakterie należą również do szczepów, które działają korzystnie na zdrowie jamy ustnej, usunięcie tej cienkiej warstewki z tkanek miękkich mogłoby zaszkodzić ich zdrowiu.

fluoryzacja fluoryzacja

Wynalazcy doszli więc do wniosku, że gdyby udało się opracować preparat, w którym połączono by fluor z nanocząstkami ceru, które utrudniają przyczepianie się bakterii do szkliwa, dentyści otrzymaliby nowe, nieinwazyjne i niezabijające pożytecznych bakterii narzędzie, dzięki któremu można byłoby spowolnić niszczenie zębów przez próchnicę. Wystarczyłoby tylko pomalować szkliwo wspomnianym preparatem, aby znacząco obniżyć tworzenie biofilmu, unikając jednocześnie zaburzania składu mikroflory jamy ustnej. Prace nad nowym preparatem już trwają.

Źródło: https://www.sciencedaily.com/releases/2020/08/200817104311.htm

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wpisz wynik działania *

Czy
wiesz, że...
  • Według Akademii Stomatologii Ogólnej, przeciętny człowiek szczotkuje zęby tylko 45 do 70 sekund. Zalecana ilość czasu wynosi 2-3 minuty.
  • Jeśli Twoje zęby mają jasno żółty kolor, to oznaka że są zdrowe. Żółte zęby są najsilniejsze i trwałe. Jasno żółty to najbardziej naturalny kolor naszego uzębienia. Wybielając swoje zęby, tylko je osłabiamy.
  • Aparatem na zęby, zdjęcia nie zrobisz.
FAQ
NEWSLETTER
Chcesz być na bieżąco i wiedzieć o najnowszysch zdarzeniach przed innymi? Zapisz się do naszego newslettera!

Menu

Zwiń menu >>
X
X
X