SERDECZNIE Zapraszamy do naszego gabinetu: ul. Witkiewicza 75, 44-102 Gliwice, TEL. +48 500 701 500
0
Suplementy diety mogą zakłócać gojenie po ekstrakcji zęba
29 sierpnia 2020 --- Drukuj

Naturalne suplementy diety, takie jak ekstrakt z pestek grejpfruta czy ekstrakt z pestek winogron – pomimo ich niewątpliwych zalet służących zdrowiu – nie powinny być stosowane po ekstrakcji zęba. Naukowcy odkryli, że mogą one pogarszać gojenie się zębodołu po usunięciu zęba.

Zespół badaczy z uniwersytetów i szkół dentystycznych z USA i Brazylii przeprowadził prawdopodobnie pierwsze na świecie badanie, w którym oceniono, jak dwa popularne naturalne suplementy diety– ekstrakt z pestek grejpfruta i ekstrakt z pestek winogron – wpływają na regenerację kości w przyzębiu po usunięciu zęba.

Suplementy diety po ekstrakcji zęba – zaskakujący wynik badania

Badacze założyli, że suplementy te będą korzystnie wpływać na procesy gojenia, ponieważ zawierają bardzo dużą zawartość proantocyjanidyn, naringeriny i hesperydyny – składników zaliczanych do polifenoli o udokumentowanym działaniu między innymi przeciwbakteryjnym, przeciwwirusowym, przeciwzapalnym i przeciwutleniającym. Założenie było więc logiczne.

Zdziwienie uczonych było jednak niemałe, kiedy okazało się, że jest wręcz odwrotnie – szczególnie w odniesieniu do ekstraktu z pestek winogron. Analiza histologiczna próbek tkanki kostnej wykazała, że u osób, które przyjmowały ten suplement diety, doszło do słabszego lokalnego tworzenia kości, a powstająca tkanka charakteryzowała się mniejszą dojrzałością i mniejszą gęstością. W zębodole poekstrakcyjnym zaobserwowano także więcej płytek krwi i tkanki włóknistej.

Z kolei ekstrakt z grejpfruta doprowadził wprawdzie do zmniejszenia stanu zapalnego w miejscu po usuniętym zębie, ale też – w porównaniu z wynikami uzyskanymi u osób, które nie przyjmowały żadnego suplementu diety po ekstrakcji – nie wykazano żadnej różnicy w ilości tworzenia kości. W przypadku ekstraktu z grejpfruta zaobserwowano też zmniejszenie ilości dojrzałej tkanki kostnej.

Wniosek z tego badania jest jednoznaczny – nawet naturalne suplementy diety trzeba przyjmować rozważnie, ponieważ zawarte w nich składniki (niewątpliwie korzystnie działające na organizm w różnych sytuacjach), w określonych warunkach mogą wywierać niekorzystny wpływ na tkanki, na przykład pogarszając przebieg gojenia się zębodołu po ekstrakcji.

Uczeni zwracają uwagę, że ich odkrycie może mieć duże znaczenie dla stomatologii regeneracyjnej – przy zabiegach, których celem jest odtworzenie tkanki kostnej bez szkody dla jakości tej tkanki.

Źródło: https://www.mdpi.com/2304-6767/8/3/86/htm

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wpisz wynik działania *

Czy
wiesz, że...
  • 82% badanych informuje, że nie jest zadowolona nie jest zadowolona do końca ze swojego uśmiechu, 60% jako przyczynę niezadowolenia podaje barwę zębów
  • Pacjenci z woj. dolnośląskiego najczęściej ze wszystkich województw łykają leki na uspokojenie przed wizytą u dentysty aż 8%, wyprzedzają ich tylko obcokrajowcy gdzie po takie środki sięga 12% pacjentów. (Inne woj. ok 4%)
  • Badania wskazują, że 40% badanych po otrzymaniu znieczulenia, dzięki któremu nie czuło bólu, chętniej odwiedza dentystę.
FAQ
NEWSLETTER
Chcesz być na bieżąco i wiedzieć o najnowszysch zdarzeniach przed innymi? Zapisz się do naszego newslettera!

Menu

Zwiń menu >>
X
X
X