Naturalne suplementy diety, takie jak ekstrakt z pestek grejpfruta czy ekstrakt z pestek winogron – pomimo ich niewątpliwych zalet służących zdrowiu – nie powinny być stosowane po ekstrakcji zęba. Naukowcy odkryli, że mogą one pogarszać gojenie się zębodołu po usunięciu zęba.
Zespół badaczy z uniwersytetów i szkół dentystycznych z USA i Brazylii przeprowadził prawdopodobnie pierwsze na świecie badanie, w którym oceniono, jak dwa popularne naturalne suplementy diety– ekstrakt z pestek grejpfruta i ekstrakt z pestek winogron – wpływają na regenerację kości w przyzębiu po usunięciu zęba.
Badacze założyli, że suplementy te będą korzystnie wpływać na procesy gojenia, ponieważ zawierają bardzo dużą zawartość proantocyjanidyn, naringeriny i hesperydyny – składników zaliczanych do polifenoli o udokumentowanym działaniu między innymi przeciwbakteryjnym, przeciwwirusowym, przeciwzapalnym i przeciwutleniającym. Założenie było więc logiczne.
Zdziwienie uczonych było jednak niemałe, kiedy okazało się, że jest wręcz odwrotnie – szczególnie w odniesieniu do ekstraktu z pestek winogron. Analiza histologiczna próbek tkanki kostnej wykazała, że u osób, które przyjmowały ten suplement diety, doszło do słabszego lokalnego tworzenia kości, a powstająca tkanka charakteryzowała się mniejszą dojrzałością i mniejszą gęstością. W zębodole poekstrakcyjnym zaobserwowano także więcej płytek krwi i tkanki włóknistej.
Z kolei ekstrakt z grejpfruta doprowadził wprawdzie do zmniejszenia stanu zapalnego w miejscu po usuniętym zębie, ale też – w porównaniu z wynikami uzyskanymi u osób, które nie przyjmowały żadnego suplementu diety po ekstrakcji – nie wykazano żadnej różnicy w ilości tworzenia kości. W przypadku ekstraktu z grejpfruta zaobserwowano też zmniejszenie ilości dojrzałej tkanki kostnej.
Wniosek z tego badania jest jednoznaczny – nawet naturalne suplementy diety trzeba przyjmować rozważnie, ponieważ zawarte w nich składniki (niewątpliwie korzystnie działające na organizm w różnych sytuacjach), w określonych warunkach mogą wywierać niekorzystny wpływ na tkanki, na przykład pogarszając przebieg gojenia się zębodołu po ekstrakcji.
Uczeni zwracają uwagę, że ich odkrycie może mieć duże znaczenie dla stomatologii regeneracyjnej – przy zabiegach, których celem jest odtworzenie tkanki kostnej bez szkody dla jakości tej tkanki.