SERDECZNIE Zapraszamy do naszego gabinetu: ul. Witkiewicza 75, 44-102 Gliwice, TEL. +48 500 701 500
0
Czy kawa jest szkodliwa? Ochronny wpływ kawy na rozwój parodontozy
9 stycznia 2021 --- Drukuj

Wiele nasłuchaliśmy się o negatywnym wpływie kawy na stan naszego uzębienia.

Czy zatem kawa jest szkodliwa?

Okazuje się, że rozsądne picie kawy może mieć wiele pozytywów dla zdrowia jamy ustnej, a jednym z nich jest zapobieganie i zmniejszanie objawów paradontozy. Jaką kawę pić, aby jej lecznicze właściwości były jak największe?

Negatywy kawy dla zdrowia jamy ustnej

Przyspieszone odkładanie kamienia nazębnego czy występowanie przebawień na zębach to najbardziej znane negatywne konsekwencje częstego picia kawy. Nadmierne ilości tej używki mogą prowadzić także do pogłębiania kserostomii, czyli suchości jamy ustnej. Ta z kolei może skutkować problemami z dziąsłami oraz zwiększonym ryzykiem rozwoju próchnicy. Warto jednak wiedzieć, że nie tylko ilości, ale także temperatura wypijanej kawy przekłada się na jej szkodliwość. Specjaliści twierdzą bowiem, że gorące napary mogą powodować poparzenie tkanek i sprzyjać tym samym rozwojowi nowotworów. Jednak czy wszystko to oznacza, że powinniśmy wyeliminować kawę z naszej diety lub surowo ją ograniczyć? Niekoniecznie.

Kawa – nie zawsze szkodliwa

Naukowcy z Bostonu dowiedli, że regularne picie kawy ma również swoje pozytywne strony. Przeciwutleniacze i inne składniki przeciwzapalne, które obecne są w ziarnach kawy, pomagają bowiem w zapobieganiu oraz zwalczaniu objawów paradontozy – schorzenia polegającego na utracie masy kostnej przyzębia.

Z kolei naukowcy ze Stanów potwierdzili wcześniejsze przypuszczenia co do antybakteryjnych właściwości kawy. W praktyce oznacza to, że spożywanie „małej czarnej” może uchronić nas przed próchnicą oraz redukować nieświeży oddech. Wiele osób wskazuje też na fakt, że kawa zapobiega występowaniu raka jamy ustnej oraz ogranicza odkładanie się płytki nazębnej, która stanowi główną przyczynę chorób przyzębia. Z tych powodów producenci past do zębów oraz płynów do płukania ust rozważają nawet wykorzystanie przeciwutleniaczy zawartych w kawie dla ulepszenia swoich produktów.

W czym tkwi zatem sekret zdrowotnych właściwości kawy? Przede wszystkim w rodzaju kawy oraz w częstotliwości i sposobie jej spożywania. Kawa pita z umiarem może polepszyć nasze samopoczucie, a przy okazji poczynić wiele dobrego dla zdrowia jamy ustnej. Specjaliści twierdzą, że szczególnie zdrowa jest gorzka i mocna kawa. Powinniśmy jednak spożywać ją szybko i przepijać wodą mineralną.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wpisz wynik działania *

NEWSLETTER
Chcesz być na bieżąco i wiedzieć o najnowszysch zdarzeniach przed innymi? Zapisz się do naszego newslettera!

Menu

Zwiń menu >>
X
X
X