SERDECZNIE Zapraszamy do naszego gabinetu: ul. Witkiewicza 75, 44-102 Gliwice, TEL. +48 500 701 500
0
Pocałunek na zdrowie!
7 stycznia 2021 --- Drukuj

Choć pocałunki pozytywnie wpływają na nasze samopoczucie, ich wpływ na zdrowie jamy ustnej może być różny. Podczas, gdy całowanie z pewnymi osobami może spowodować u nas rozwój próchnicy, pocałunek z innymi może działać ochronnie dla stanu naszego uzębienia. Warto dowiedzieć się z czego wynikają obydwie zależności.

Całowanie dla zdrowych zębów

Zacznijmy od pozytywnej strony pocałunków. Faktem jest, że ruchy języka, wykonywane podczas pocałunku, pobudzają produkcję śliny. Ta z kolei stanowi naturalną barierę obronną przed próchnicą. Rola śliny sprowadza się bowiem do ochrony szkliwa przed działaniem bakterii, kwasów oraz cukrów, a także do utrzymywania w jamie ustnej prawidłowego poziomu pH. Dostateczna ilość śliny to także mniejsze ryzyko stanów zapalnych i infekcji bakteryjnych dziąseł. Ciekawostką jest również to, że ślina posiada właściwości naprawcze. Obecny w niej fluor, wapń oraz fosforany pomagają bowiem w odbudowie mikroubytków, które powstają na powierzchni szkliwa.

Całowanie może mieć jeszcze jeden pozytyw. Wynika on z tego, że szczepy bakterii zasiedlające jamę ustną są nieco odmienne u różnych osób. Według szacunków, około 80% szczepów stanowią bakterie powtarzalne, ale pozostałe 20% to indywidualne kultury. Podczas całowania wymieniamy się unikatowymi bakteriami, co pozytywnie wpływa na nasz system immunologiczny.

Całowanie a próchnica

Jak zostało to wcześniej wspomniane, całowanie nie zawsze ma dobry wpływ na zdrowie naszej jamy ustnej. Mowa tutaj o pocałunkach z osobami cierpiącymi na próchnicę. Choć wiele zależy od sposobu czy też częstotliwości całowania, stomatolodzy podkreślają, że całowanie z osobą zainfekowaną próchnicą to duże ryzyko przeniesienia bakterii obecnych w jej w jamie ustnej do swojej jamy ustnej, czyli krótko mówiąc – ryzyko zarażenia próchnicą. Do podobnego zarażenia może dojść na skutek używania tej samej szczoteczki do zębów czy picia z tego samego kubka, chociaż w przypadku całowania droga przenoszenia drobnoustrojów jest bezpośrednia, a co za tym idzie – narażenie na zakażenie jest znacznie większe. Szacuje się że jeden pocałunek to przekazanie partnerowi około 80 mln bakterii.

Można zatem zaryzykować stwierdzenie, że dbałość o zdrowie własnych zębów jest jednocześnie dbałością o zdrowie zębów partnera. Choć pocałunki częściej kojarzone są z przenoszeniem próchnicy, nie zapominajmy o ich pozytywnych właściwościach.

Czytaj więcej o: całowanie | pocałunek | pocałunek a zdrowie |

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Wpisz wynik działania *

NEWSLETTER
Chcesz być na bieżąco i wiedzieć o najnowszysch zdarzeniach przed innymi? Zapisz się do naszego newslettera!

Menu

Zwiń menu >>
X
X
X