SERDECZNIE Zapraszamy do naszego gabinetu: ul. Witkiewicza 75, 44-102 Gliwice, TEL. +48 500 701 500
0
Jak dbać o protezę zębową?
13 stycznia 2021 --- Drukuj

Proteza zębowa – o ile nie potrzebujemy jej już, zapewne będziemy potrzebowali jej w przyszłości. Warto zatem już dziś poznać zasady prawidłowej pielęgnacji protezy. Jest to o tyle ważne, że nawet powszechnie przyjęte przechowywanie protezy w szklance z wodą okazuje się złym nawykiem, który naraża nas na liczne infekcje jamy ustnej.

Codzienna pielęgnacja protezy

Dbałość o protezę zębową wyraża się przede wszystkim w jej codziennym czyszczeniu. Powinniśmy używać do tego specjalnych preparatów o działaniu antyseptycznym i bakteriobójczym oraz specjalnej szczoteczki do protez, która posiada dwie główki. Wzorowym byłoby mycie protezy przez 2 do 5 minut po każdym posiłku, jednak jeśli nie mamy takiej możliwości to starajmy się przynajmniej opłukiwać ją pod bieżącą wodą.

Czego unikać podczas czyszczenia protezy? Przede wszystkim silnych lub wybielających środków czyszczących, które mogłyby zmienić jej kolor. Z kolei ci, którzy uważają, że płukanie protezy we wrzącej wodzie pomoże w usunięciu z niej wszystkich bakterii, muszą liczyć się z ryzykiem deformacji protezy. Nie zapominajmy również o delikatności. Zbyt intensywne szorowanie czy używanie szczoteczki o twardym włosiu może prowadzić do uszkodzeń protezy.

Przechowywanie protezy

Choć większość osób skłania się ku przechowywaniu protezy w szklance z wodą, specjaliści zalecają przechowywanie jej w suchym, zamkniętym pojemniczku. Dlaczego? Z prostej przyczyny – wilgotne środowisko jest idealnym dla rozwoju grzybów i bakterii. Nawet dokładne czyszczenie nie daje gwarancji, że pozbyliśmy się z protezy wszystkich drobnoustrojów, dlatego na wszelki wypadek nie warto stwarzać im sprzyjających warunków do namnażania.

Dezynfekcja protezy

Raz na 2 tygodnie powinniśmy dokładnie zdezynfekować protezę. Najlepiej użyć w tym celu specjalnych tabletek do czyszczenia protez, takich jak Rapident czy Corega Tabs. Dezynfekcja protezy powinna być także dokonywana po każdej przebytej infekcji jamy ustnej. Opryszczka, afty czy zapalenie gardła jest bowiem doskonałą okazją do tego, by na protezie zasiedliły się szkodliwe bakterie. Mogą one przenieść się również na szczoteczkę, którą na co dzień czyścimy protezę, dlatego zaleca się wówczas jej wymianę.

Prawidłowa dbałość o protezę zębową to ważna sprawa. Dzięki niej możemy uchronić się przed infekcjami lub stanem zapalnym błony śluzowej w jamie ustnej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wpisz wynik działania *

NEWSLETTER
Chcesz być na bieżąco i wiedzieć o najnowszysch zdarzeniach przed innymi? Zapisz się do naszego newslettera!

Menu

Zwiń menu >>
X
X
X