SERDECZNIE Zapraszamy do naszego gabinetu: ul. Witkiewicza 75, 44-102 Gliwice, TEL. +48 500 701 500
6
Nieświeży oddech – halitoza (halitosis)
31 lipca 2009 --- Drukuj

Halitosis, czyli nieświeży oddech jest wstydliwym problemem blisko 50% światowej populacji, utrudniającym swobodny kontakt tudzież bliższe obcowanie z ludźmi.

Za przykry zapach wydostający się z jamy ustnej odpowiadają związki siarki będące w stanie lotnym.

Halitioza

Przyczyny powstawania nieświeżego oddechu to:

  • nieumiejętne i niedokładne mycie zębów
  • brak higieny języka – nalot na języku
  • ubytki w obrębie jamy ustnej (nieleczona próchnica, stany zapalne zębów, zgorzel, psujące się korzenie zębów)
  • zapalenie dziąseł
  • grzybica jamy ustnej
  • owrzodzenia w obrębie jamy ustnej
  • przetoki w jamie ustnej
  • zniszczone protezy zębowe, pod którymi gromadzą się resztki pożywienia
  • oddychanie ustami
  • palenie papierosów, picie alkoholu, nadużywanie cebuli i czosnku

Trzeba mieć również na uwadze, że przyczynami powstawania nieświeżego oddechu mogą być również inne schorzenia jak np. choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy, niedrożność jelit, choroby przełyku, angina ropna, zapalenie oskrzeli i płuc, cukrzyca, choroby wątroby, oraz nowotwory.

W przypadku zaobserwowania u siebie nieświeżego oddechu nie można tego bagatelizować, bowiem problem ten najczęściej sam nie ustąpi, a gdy nie zostaną ustalone wszelkie przyczyny tej przykrej dolegliwości, żaden lekarz nie będzie mógł postawić skutecznej diagnozy. Pierwszym krokiem, jaki należy poczynić jest wizyta u stomatologa celem wykonania przeglądu jamy ustnej. Należy wyleczyć wszelkie nieprawidłowości występujące w jej obrębie: ubytki próchnicowe, zapalenie dziąseł, nagromadzony kamień i osad nazębny, a w przypadku występującej zgorzeli czy pozostawionych samych korzeni, najczęściej niezbędna jest ich ekstrakcja.

Kiedy wyeliminujemy wszelkie potencjalne przyczyny halitozy nie spoczywajmy na laurach – regularnie szczotkujmy zęby, używajmy nitki dentystycznej, czyśćmy język i stosujmy płyny do płukania jamy ustnej, które zapobiegną powstawaniu kamienia nazębnego. Pomocne przy zachowaniu świeżego oddechu jest również żucie bezcukrowych gum, które pobudzają wydzielanie śliny, aczkolwiek takową należy wyrzucić po około 10-15 minutach żucia. Również spożywanie dużej ilości płynów (wody mineralnej) oraz trwałe rzucenie palenia papierosów i ograniczenie spożywania alkoholu do minimum pozwoli zredukować nieświeży oddech.

Jeżeli pomimo wyeliminowania wszelkich problemów występujących w obrębie jamy ustnej halitosis nie ustępuje, niezbędna będzie wizyta u lekarza internisty, który skieruje nas na odpowiednie badania celem zdiagnozowania przyczyny powstawania przykrego zapachu z ust.

Komentarzy: 6

blank
Dodano 28.12.2010

-!!! Brzydki zapach z ust Wyleczyłem się, Ty też możesz !!!-
! – Znalazłem skuteczny sposób i wyleczyłem się rok temu z tej wstydliwej dolegliwości, na początku jako objaw miałem tylko przykry zapach z ust po kilku latach doszedł ohydny biały nalot na języku oraz nieżyt nosa i brzydka woń z niego, po następnych około 2 latach doszły białe kulki w migdałkach, zmęczenie. Na szczęście po 14 latach zmagań z przeciwnościami losu i niekompetencją lekarzy na trafiłem na bardzo dobrego zielarza zakonnika znanego prawie w całej Europie, który mi pomógł w zlikwidowaniu objawów i przyczyny oraz dał mi sposoby na większość przyczyn nieświeżego oddechu a także na kilka chorób i zakażeń bakteryjnych. Ten cuchnący oddech najbardziej doskwierał mi i utrudniał życie zawodowe, towarzyskie a przede wszystkim uczuciowe. (jak bym wcześniej wiedział to co wiem teraz nie stracił bym tyle czasu i nerwów) Teraz mam świeży oddech i w związku z tym nadrabiam stracony czas większość dnia spędzam poza domem rzadko zaglądam na e-mail ale postaram się odpowiedzieć i pomóc każdemu kto do mnie napisze. (oczywiście 100% dyskrecji i kultury) pozdrawiam.
jakubr300@wp.pl[b][/b]

blank
Dodano 22.02.2011

Jak się tego pozbyć?

blank
Dodano 27.02.2012

Jakub czy Twój e-mail jest dobrze napisany?

blank
Dodano 06.06.2014

Jedyne co zrobiłam dla utrzymania normalnego oddechu to wprowadziłem pastę ajona. W diecie nie zmieniłem kompletnie nic. Zadbałem o systematyczność i w zasadzie głównie to pozwoliło mi całkowicie odmienić sytuację…

blank
Dodano 20.12.2016

Halitoza to spory problem i niestety rzadko pojawia się informacja, że przyczyną brzydkiego oddechu może być brak równowagi kwasowo zasadowej w organizmie, akurat to było przyczyną u mnie. Tu kluczem do sukcesu jest cynk, wiec stosuję Halitofast, który szybko i na długo niweluje nieprzyjemną woń i dzięki zawartości cynku likwiduje problem, przywraca równowagę.

blank
Dodano 11.09.2021

Czy po prawidłowo oczyszczonym zębodole może on się pojawić znowu?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wpisz wynik działania *

NEWSLETTER
Chcesz być na bieżąco i wiedzieć o najnowszysch zdarzeniach przed innymi? Zapisz się do naszego newslettera!

Menu

Zwiń menu >>
X
X
X