Ukazały się wyniki pierwszego na świecie badania, które potwierdziło, że wdychanie aromatu kawy obniża poziom stresu u pacjentów gabinetów stomatologicznych. Dobroczynny wpływ aromatu kawy widoczny był niezależnie od tego, czy ktoś lubił ten zapach i niezależnie od tego, czy kawę pił regularnie.
Eksperyment przeprowadzono na ochotnikach, którzy mieli być poddani badaniu jamy ustnej połączonym ze zgłębnikowaniem, a następnie skalingowi. Czyli mogło być nieprzyjemnie, mogło pobolewać i wskutek tego mógł wzrastać poziom stresu.
Uczestników badań rozdzielono do dwóch grup. Przydzieleni do pierwszej grupy mieli wdychać rzeczywisty aromat kawy, natomiast do drugiej – aromat fikcyjny. Wszyscy uczestnicy badania po wypełnieniu kwestionariusza osobowego (badano w nim m.in. odczuwanie strachu przed dentystą i preferencje dotyczące picia kawy), poddani byli pomiarom ciśnienia krwi i tętna. Pobrano również od nich próbki śliny, w których oznaczono poziom dwóch biomarkerów stresu: kortyzolu oraz a-amylazy. Potem uczestnicy badania trafiali na salę zabiegową. Tam, w odległości około 60 cm od głowy pacjenta, umieszczano dyfuzor. Załączano go na cały czas trwania przewidzianych zabiegów stomatologicznych, czyli na około godzinę. Najpierw przeprowadzano badanie połączone ze zgłębnikowaniem, a następnie skaling. Po każdym zabiegu zadaniem pacjentów było ocenić swoje odczucia; badacze pobierali także próbki śliny do oceny poziomu biomarkerów stresu.
Taki eksperyment był przeprowadzany zawsze po południu, między 13:00 a 16:00 – aby zmniejszyć wpływ dobowych wahań poziomu kortyzolu i a-amylazy na wyniki badań laboratoryjnych.
Okazało się, że osoby wdychające aromat kawy w trakcie zabiegów stomatologicznych miały obniżone poziomy obu badanych biomarkerów stresu w porównaniu do parametrów notowanych u osób z drugiej grupy. Były także spokojniejsze, ponieważ częstość tętna u nich była niższa w porównaniu z pacjentami z grupy kontrolnej. „Kawowi”, zapytani o własne odczucia podczas zabiegu, wskazywali również na mniejszy stres w trakcie zabiegu.
Warto podkreślić, że żaden z uczestników tego badania nie cierpiał na dentofobię, a duży strach przed dentystą i leczeniem zębów wskazywało zaledwie 5,63% uczestników badania, czyli zdecydowanie mniej niż wynosi średnia dla całej populacji.
Co ciekawe, osobiste preferencje uczestników eksperymentu odnoszące się do aromatu kawy (lubię/nie lubię) lub częstotliwości picia kawy nie miały wpływu na czerpanie korzyści z wdychania aromatu kawy, gdyż poziom stresu obniżał się także u osób, dla których zapach ten nie był przyjemny, oraz u tych, którzy nie pili regularnie kawy. Na tej podstawie badacze sugerują, że wpływ aromatu kawy na obniżenie poziomu stresu i uspokojenie pacjentów podczas zabiegu dentystycznego wynikać może nie z osobistego stosunku do małej czarnej, ale prawdopodobnie z obecności aktywnych lotnych związków, które zawarte są w aromacie kawy. Nie wiadomo jeszcze, których. Wiadomo natomiast, że jest ich sporo – aromat kawy zawiera ich ponad 900.
Źródło: https://www.nature.com/articles/s41598-020-80910-0#Sec2