SERDECZNIE Zapraszamy do naszego gabinetu: ul. Witkiewicza 75, 44-102 Gliwice, TEL. +48 500 701 500
0
Braki w uzębieniu przyczyną gorszej pamięci
17 stycznia 2021 --- Drukuj

Osoby z pełnym uzębieniem mają lepszą pamięć niż osoby posiadające braki zębów – na pozór abstrakcyjne stwierdzenie okazuje się być faktem potwierdzonym naukowo. Co ciekawe, zależność ta nie omija osób, które braki w naturalnym uzębieniu próbują zastąpić protezą. Przekonajmy się z czego wynika powiązanie pomiędzy zębami a jakością pamięci.

Zęby a pamięć

Badania przeprowadzone przez badaczy z Institute of Clinical Dentistry w Tromso i naukowców z Umea University oraz Stockholm University w Szwecji doprowadziły do ciekawych wniosków. Wśród 273 przebadanych znajdowały się zarówno osoby posiadające komplet zębów, jak i osoby z różnym stopniem braków w uzębieniu. Okazało się, że ci pierwsi cechują się średnio o 4% lepszą pamięcią w porównaniu do badanych, którzy posiadają mniej niż 20 zębów własnych. Co ciekawe, odkryta zależność występuje niezależnie od wieku badanych. Jak racjonalnie ją wytłumaczyć?

Więcej hormonów stresu

Wyjaśnień dostarczają badania uczonych z uniwersytetu w Gifu w Japonii. Dowiedli oni, że podczas przeżuwania znacznie wzrasta aktywność hipokampa, czyli tej części mózgu, która odpowiedzialna jest za pamięć. Jaki z tego wniosek? Impulsy generowane na skutek ruchu szczęki poprawiają zdolność zapamiętywania. Wynika to prawdopodobnie z tego, że żucie obniża poziom hormonów stresowych we krwi, które ściśle wpływają na hipokamp. Osoby bezzębne lub z niepełną liczbą własnych zębów wykonują mniej ruchów szczęki, co skutkuje wyższym poziomem hormonów stresu i ograniczeniem zdolności zapamiętywania. Co istotne, zastąpienie braków zębowych protezą również nie rozwiązuje tego problemu.

Niedobór składników wspierających pamięć

Gorsza pamięć u osób nieposiadających pełnego uzębienia może wynikać także z ich diety. Brak zębów często skutkuje tym, że unikamy spożywania twardych pokarmów, choćby takich jak orzechy włoskie, gdyż ich pogryzienie zwyczajnie sprawia trudność. W efekcie nasza dieta uboższa jest w witaminy, minerały i nienasycone kwasy tłuszczowe, które istotnie wpływają na koncentrację oraz pamięć.

Co zrobić, by cieszyć się dobrą pamięcią? Między innymi warto zadbać o zdrowie swoich zębów, aby nie dopuścić do ich utraty. To właśnie w zębach, a raczej w ich braku, może czaić się przyczyna pogorszonej pamięci.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Wpisz wynik działania *

NEWSLETTER
Chcesz być na bieżąco i wiedzieć o najnowszysch zdarzeniach przed innymi? Zapisz się do naszego newslettera!

Menu

Zwiń menu >>
X
X
X