SERDECZNIE Zapraszamy do naszego gabinetu: ul. Witkiewicza 75, 44-102 Gliwice, TEL. +48 500 701 500
0
Szczękanie zębami – skąd się bierze i czy może być groźne?
6 marca 2021 --- Drukuj

Kiedy zęby szczęki uderzają o zęby żuchwy, słychać charakterystyczne klikanie bądź dzwonienie. Tak objawia się szczękanie zębami, zwane również „rozmową” zębów. Szczękanie jest ruchem mimowolnym, spowodowanym przez różne czynniki. Czasem ma element wspólny z bruksizmem – w postaci stresu.

 Dzwonienie lub szczękanie zębami może być spowodowane przez następujące czynniki:

  • Zimno – to najczęstszy powód. Szczękanie pojawia się, kiedy chłód z otoczenia może doprowadzić do spadku temperatury wewnętrznej organizmu poniżej fizjologicznie poprawnej. Aby temu zapobiec, uruchamiane są mimowolne, bardzo szybkie skurcze mięśni, co generuje ciepło.
  • Gorączka – dreszcze i dzwonienie zębami powstają, kiedy organizm próbuje zwalczyć infekcję.
  • Dystonia ustno-żuchwowa – stan, który może wystąpić samodzielnie bądź towarzyszyć innym schorzeniom, na przykład chorobie Parkinsona czy chorobie Wilsona.
  • Niektóre leki.
  • Silny stres lub strach – szczękanie zębami często obserwują dentyści u co bardziej bojaźliwych pacjentów. Strach przed leczeniem zębów generuje czasem tak silne napięcie mięśni, że pojawiają się mimowolne ich skurcze przypominające dreszcze i w efekcie słychać, jak zęby dzwonią, uderzając o siebie.

Czy szczękanie zębami powinno martwić?

Samo szczękanie zębami najczęściej nie powinno być powodem do zmartwień, za to przyczyna, która doprowadziła do tego zjawiska – czasem już tak. Kiedy dzwonienie zębami jest efektem strachu, na przykład przed dentystą, wówczas wystarczy odpowiednio dobre podejście stomatologa do pacjenta, aby ten rozluźnił się przed zabiegiem. Nieco inaczej jest w przypadku dystonii ustno – żuchwowej, gdyż stan ten może utrudniać połykanie, żucie lub mówienie. Podobnie, jeśli klikanie zębami związane jest z bruksizmem i bardziej przypomina posuwiste zgrzytanie niż stukanie – może wówczas dochodzić do pęknięć i innych uszkodzeń szkliwa spowodowanych zbyt silnym naciskiem zębów szczęki na zęby żuchwy.

O szczękaniu zębami warto porozmawiać ze stomatologiem – bo może się okazać, że to nie strach przed dentystą jest przyczyną tego, iż po usadzeniu się na fotelu stomatologicznym zęby zaczynają ze sobą „rozmawiać”.

I jeszcze ciekawostka: szczękanie zębami okazało się objawem, który posłużył celom naukowym – inżynierowie z Uniwersytetu w Edynburgu wykorzystali je do lepszego poznania procesu powstawania nanopęcherzyków.

Źródło: https://www.sciencedaily.com/releases/2021/02/210225113306.htm

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wpisz wynik działania *

NEWSLETTER
Chcesz być na bieżąco i wiedzieć o najnowszysch zdarzeniach przed innymi? Zapisz się do naszego newslettera!

Menu

Zwiń menu >>
X
X
X