Kiedy zęby szczęki uderzają o zęby żuchwy, słychać charakterystyczne klikanie bądź dzwonienie. Tak objawia się szczękanie zębami, zwane również „rozmową” zębów. Szczękanie jest ruchem mimowolnym, spowodowanym przez różne czynniki. Czasem ma element wspólny z bruksizmem – w postaci stresu.
Dzwonienie lub szczękanie zębami może być spowodowane przez następujące czynniki:
Samo szczękanie zębami najczęściej nie powinno być powodem do zmartwień, za to przyczyna, która doprowadziła do tego zjawiska – czasem już tak. Kiedy dzwonienie zębami jest efektem strachu, na przykład przed dentystą, wówczas wystarczy odpowiednio dobre podejście stomatologa do pacjenta, aby ten rozluźnił się przed zabiegiem. Nieco inaczej jest w przypadku dystonii ustno – żuchwowej, gdyż stan ten może utrudniać połykanie, żucie lub mówienie. Podobnie, jeśli klikanie zębami związane jest z bruksizmem i bardziej przypomina posuwiste zgrzytanie niż stukanie – może wówczas dochodzić do pęknięć i innych uszkodzeń szkliwa spowodowanych zbyt silnym naciskiem zębów szczęki na zęby żuchwy.
O szczękaniu zębami warto porozmawiać ze stomatologiem – bo może się okazać, że to nie strach przed dentystą jest przyczyną tego, iż po usadzeniu się na fotelu stomatologicznym zęby zaczynają ze sobą „rozmawiać”.
I jeszcze ciekawostka: szczękanie zębami okazało się objawem, który posłużył celom naukowym – inżynierowie z Uniwersytetu w Edynburgu wykorzystali je do lepszego poznania procesu powstawania nanopęcherzyków.
Źródło: https://www.sciencedaily.com/releases/2021/02/210225113306.htm