Szczotkowanie zębów to podstawowy element samoopieki w zakresie utrzymania higieny jamy ustnej. Myli się jednak ten, kto sądzi, że po szczoteczkę do zębów rano i wieczorem sięgamy z tych samych powodów. Okazuje się, że motywacje po temu są inne o poranku, a inne – po zachodzie słońca.
Zagadnieniu przejrzeli się naukowcy z Uniwersytetu w Liverpoolu. Przeprowadzili 29 wywiadów z pacjentami w ośrodku o statusie pogotowia stomatologicznego działającego w zaniedbanym rejonie północno-zachodniej Anglii. Okazało się, że poranne szczotkowanie zębów silnie było związane z zachowaniami rutynowymi – nawykami.
Estetyka – o poranku, emocje i popędy – wieczorem
Ankietowani przyznali, że myją zęby o poranku, ponieważ ważne są dla nich estetyka i akceptacja społeczna. Z kolei wieczorne mycie zębów motywowane było specyficznymi czynnikami. Często wpływ na szczotkowanie zębów przed udaniem się do sypialni miały silne uczucia lub popędy.
Badacze zauważyli też, że mężczyźni o niskim statusie ekonomicznym uważali ciężki, wypełniony pracą fizyczną dzień za wystarczający powód do tego, aby robić sobie „urlop” od wieczornego szczotkowania zębów.
Nawykowe szczotkowanie zębów ratunkiem przed próchnicą
Badacze uważają, że duży wpływ na mycie bądź niemycie zębów rano i/lub wieczorem mają nawyki. Z teorii nawyków wynika, że zachowania stają się nimi, kiedy są podejmowane wielokrotnie w odpowiedzi na konkretny czynnik wyzwalający. Kiedy zachowanie stanie się już automatyczne, wówczas utrzymuje się ono bardzo długo – nawet, jeśli zanika motywator. Naukowcy doszli więc do wniosku, że jeśli uda im się zrozumieć naturę zwyczajowego szczotkowania zębów, uda się też zaprojektować skuteczne programy, dzięki którym wypracuje się trwałą poprawę częstotliwości szczotkowania zębów wieczorem.
Biorąc pod uwagę rozmaitość czynników, od których zależy, czy ktoś po zachodzie słońca sięgnie po szczoteczkę bądź nie, można podejrzewać, że opracowanie planu uniwersalnego może być trudne. Niemniej, każda inicjatywa służąca wypracowaniu dobrych nawyków jest bardzo pożądana, gdyż jest na wagę czegoś znacznie cenniejszego od złota – na wagę zdrowia jamy ustnej, czyli zdrowia wrót do całego organizmu.
Źródło: https://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1111/cdoe.12624