Kiedy nie dbamy należycie o higienę jamy ustnej, wkraczamy na niebezpieczną drogę wiodącą prosto w kierunku cukrzycy typu 2. Powód? Bakterie Porphyromonas gingivalis, które uznawane są za główną przyczynę rozwoju chorób przyzębia, poprzez uszkodzenie metabolizmu mięśni szkieletowych mogą doprowadzić do powstania zespołu metabolicznego.
Do takich wniosków doszli badacze z Tokyo Medical and Dental University. Ciąg przyczynowo-skutkowy tego zjawiska jest wieloetapowy i wielowątkowy, ale prowadzi ostatecznie do uznania zakażenia bakteriami P. gingivalis za pierwotną przyczynę metabolicznego rozstroju organizmu.
Krok po kroku: od zakażenia Porphyromonas gingivalis do zespołu metabolicznego
Naukowcom nie udało się jeszcze wyjaśnić wszystkich mechanizmów tego skomplikowanego procesu, ale wytyczono główne jego etapy:
Higiena jamy ustnej – profilaktyka zespołu metabolicznego
Uczeni z tokijskiego uniwersytetu w trakcie badania z udziałem myszy zauważyli, że u zwierząt, które przez jamę ustną zostały zainfekowane P. gingivalis, rozwinęły się trzy elementy, które ostatecznie prowadzą do powstania zespołu metabolicznego: większa oporność na insulinę, naciekanie tłuszczów i mniejszy wychwyt glukozy w mięśniach szkieletowych w porównaniu ze zwierzętami, które nie były infekowane bakteriami. Stąd pojawił się wniosek, że u podstaw rozwoju zespołu metabolicznego może leżeć dysfunkcja metaboliczna w mięśniach szkieletowych, spowodowana zakażeniem najgroźniejszą dla zdrowia przyzębia bakterią.
Konkluzja wypływająca z opisanego odkrycia i przydatna każdemu z nas jest prosta: dbajmy o higienę jamy ustnej i leczmy stany zapalne przyzębia, bo kiedy organizm zostanie zaatakowany przez P. gingivalis, dieta i gimnastyka to za mało, aby uchronić się przed powstaniem zespołu metabolicznego.
Źródło: https://faseb.onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1096/fj.202001158R