Osoby starsze z chorobami przyzębia mają znacznie wyższe ryzyko wystąpienia poważnych problemów zdrowotnych związanych z chorobami współistniejącymi. Tak wynika z przeglądu badań, którego dokonali naukowcy z uniwersyteckiej szkoły dentystycznej w Korei.
Choroby przyzębia to szeroko rozpowszechnione, wieloczynnikowe, przewlekłe zapalne schorzenia jamy ustnej, które masowo dotykają osoby starsze. Wyniki wielu badań wskazują, że choroby jamy ustnej związane z wiekiem mają wpływ na wzrost ryzyka występowania bardzo poważnych zagrożeń dla zdrowia, będących następstwem chorób współistniejących. Dotyczy to takich jednostek chorobowych, jak nadciśnienie, reumatoidalne zapalenie stawów, cukrzyca, osteoporoza, otyłość, zaburzenia gospodarki lipoproteinowej.
Zarówno schorzenia przyzębia, jak i choroby współistniejące związane ze stylem życia są ściśle skorelowane z takimi czynnikami, jak nieprawidłowe nawyki żywieniowe i palenie tytoniu. Ponadto istnienie chorób przyzębia wzmaga ryzyko wystąpienia chorób współistniejących związanych ze stylem życia i odwrotnie. [Pisaliśmy o tym tutaj.]
Istnieją dowody, które wskazują na to, że zarówno bakterie, jak i endotoksyny oraz czynniki białkowe znajdujące się w surowicy krwi i ślinie, a związane z zapaleniem przyzębia, mogą bezpośrednio albo pośrednio doprowadzać do tak poważnych problemów zdrowotnych, jak bakteriemia i ogólnoustrojowe zapalenie tkanek. Szczególnie niebezpieczna dla zdrowia ogólnego jest przewlekła ciężka postać zapalenia przyzębia – to czynnik, który znacząco zwiększa ryzyko rozwoju chorób współistniejących związanych ze stylem życia.
Zarówno choroby przyzębia, jak i schorzenia współistniejące, które związane są z nieodpowiednią dietą i niewłaściwym trybem życia, dotykają głównie osoby w wieku 65+. Z tego powodu seniorzy powinni przywiązywać szczególną wagę do zdrowia tkanek przyzębia. Powinni też dbać o zdrowy styl życia, aby uniknąć nadmiernej masy ciała, która jest jednym z najważniejszych czynników odpowiedzialnych za rozwój chorób układu krążenia, ale też jest silnie związana z pogorszeniem zdrowia przyzębia.