SERDECZNIE Zapraszamy do naszego gabinetu: ul. Witkiewicza 75, 44-102 Gliwice, TEL. +48 500 701 500
0
Choroby przyzębia to wyższe ryzyko groźnych chorób współistniejących
3 listopada 2020 --- Drukuj

Osoby starsze z chorobami przyzębia mają znacznie wyższe ryzyko wystąpienia poważnych problemów zdrowotnych związanych z chorobami współistniejącymi. Tak wynika z przeglądu badań, którego dokonali naukowcy z uniwersyteckiej szkoły dentystycznej w Korei.

Choroby współistniejące

Choroby przyzębia to szeroko rozpowszechnione, wieloczynnikowe, przewlekłe zapalne schorzenia jamy ustnej, które masowo dotykają osoby starsze. Wyniki wielu badań wskazują, że choroby jamy ustnej związane z wiekiem mają wpływ na wzrost ryzyka występowania bardzo poważnych zagrożeń dla zdrowia, będących następstwem chorób współistniejących. Dotyczy to takich jednostek chorobowych, jak nadciśnienie, reumatoidalne zapalenie stawów, cukrzyca, osteoporoza, otyłość, zaburzenia gospodarki lipoproteinowej.

Choroby przyzębia i choroby współistniejące – styl życia ma znaczenie

Zarówno schorzenia przyzębia, jak i choroby współistniejące związane ze stylem życia są ściśle skorelowane z takimi czynnikami, jak nieprawidłowe nawyki żywieniowe i palenie tytoniu. Ponadto istnienie chorób przyzębia wzmaga ryzyko wystąpienia chorób współistniejących związanych ze stylem życia i odwrotnie. [Pisaliśmy o tym tutaj.]

Istnieją dowody, które wskazują na to, że zarówno bakterie, jak i endotoksyny oraz czynniki białkowe znajdujące się w surowicy krwi i ślinie, a związane z zapaleniem przyzębia, mogą bezpośrednio albo pośrednio doprowadzać do tak poważnych problemów zdrowotnych, jak bakteriemia i ogólnoustrojowe zapalenie tkanek. Szczególnie niebezpieczna dla zdrowia ogólnego jest przewlekła ciężka postać zapalenia przyzębia – to czynnik, który znacząco zwiększa ryzyko rozwoju chorób współistniejących związanych ze stylem życia.

Ważne zdrowie przyzębia u osób starszych

Zarówno choroby przyzębia, jak i schorzenia współistniejące, które związane są z nieodpowiednią dietą i niewłaściwym trybem życia, dotykają głównie osoby w wieku 65+. Z tego powodu seniorzy powinni przywiązywać szczególną wagę do zdrowia tkanek przyzębia. Powinni też dbać o zdrowy styl życia, aby uniknąć nadmiernej masy ciała, która jest jednym z najważniejszych czynników odpowiedzialnych za rozwój chorób układu krążenia, ale też jest silnie związana z pogorszeniem zdrowia przyzębia.

Źródło: https://www.mdpi.com/1010-660X/56/11/575/htm

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wpisz wynik działania *

Czy
wiesz, że...
  • Pacjenci z woj. dolnośląskiego najczęściej ze wszystkich województw łykają leki na uspokojenie przed wizytą u dentysty aż 8%, wyprzedzają ich tylko obcokrajowcy gdzie po takie środki sięga 12% pacjentów. (Inne woj. ok 4%)
  • Dentyści cenią sobie porządek, czystość, wodę mineralną, trzy godziny bez jedzenia i rozmownych pacjentów
  • Pacjenci korzystający z usług w ramach NFZ o 9% częściej deklarują, że boją się dentysty.
FAQ
NEWSLETTER
Chcesz być na bieżąco i wiedzieć o najnowszysch zdarzeniach przed innymi? Zapisz się do naszego newslettera!

Menu

Zwiń menu >>
X
X
X