Stosowanie antybiotyków w zabiegach stomatologicznych w celu zapobiegania infekcjom serca, które mogą być powodowane przez bakterie żyjące w jamie ustnej, jest istotnym elementem profilaktyki tych schorzeń. Badania potwierdzają jednak, że w przypadku niektórych pacjentów ważniejsze od stosowania antybiotyków jest utrzymanie dobrego stanu zdrowia jamy ustnej i zdrowych zębów.
Wynika to z faktu, że bakterie chorobotwórcze, które żyją w jamie ustnej, mogą znacznie zwiększyć prawdopodobieństwo wystąpienia na przykład infekcyjnego zapalenia wsierdzia. Im mniej jest ich w jamie ustnej, tym bezpieczniej dla serca. Drobnoustroje te można łatwo usuwać z jamy ustnej, konsekwentnie i systematycznie szczotkując zęby i język, a także używając nitki dentystycznej i płukanek stomatologicznych. Jeśli jednak zaniedbuje się higienę jamy ustnej, wzrasta prawdopodobieństwo infekcyjnego zapalenia wsierdzia. Chorobę powodują paciorkowce, które gromadzą się płytce nazębnej zlokalizowanej na powierzchni zębów, przy linii granicznej z dziąsłami. W jamie ustnej bakterie te powodują stan zapalny i obrzęk dziąseł, a kiedy przedostają się do krwiobiegu, mogą osadzić się w tkankach serca, zastawkach serca lub w którymkolwiek naczyniu krwionośnym.
Antybiotyki profilaktycznie nie dla wszystkich
Istnieją doniesienia, że niektóre zabiegi stomatologiczne mogą u bardziej wrażliwych pacjentów zwiększać ryzyko rozwoju infekcyjnego zapalenia wsierdzia. Bardziej narażone na powikłania bakteryjne są osoby, które mają chore zastawki serca lub przeszły wcześniej operacje zastawek, mają wadę serca lub są podatne na nawracające infekcyjne zapalenie wsierdzia. Zatem dobre zdrowie jamy ustnej i zachowanie zdrowych zębów to podstawy profilaktyki infekcyjnych chorób serca, ponieważ umożliwiają uniknąć interwencji dentystycznej.
Zgodnie z aktualnymi wytycznymi, antybiotyki powinny być przepisywane przed niektórymi zabiegami stomatologicznymi w celu zapobiegania infekcyjnemu zapaleniu wsierdzia osobom, u których występuje większe prawdopodobieństwo powikłań związanych z infekcją. Wymienia się tutaj:
Źródło: https://www.ahajournals.org/doi/10.1161/CIR.0000000000000969