SERDECZNIE Zapraszamy do naszego gabinetu: ul. Witkiewicza 75, 44-102 Gliwice, TEL. +48 500 701 500
0
Szczoteczki do protez – dlaczego warto je wykorzystywać?
4 maja 2021 --- Drukuj

Wciąż wielu ludzi wychodzi z założenia, że do wyczyszczenia protezy zębowej wystarczające jest użycie zwykłej szczoteczki do zębów. Są i tacy, którzy nie mają nawet wiedzy o istnieniu czegoś takiego jak specjalna szczoteczka do protez. Poznajmy, co wyróżnia ją od innych rodzajów szczoteczek i dlaczego tak ważne jest wykorzystanie jej do codziennej pielęgnacji protezy.

Jak wygląda szczoteczka do protez?

Szczoteczka do protez to szczoteczka dwustronna. Po jednej stronie jej włosie ułożone jest na wzór zwykłej szczoteczki do zębów. Strona ta służy do oczyszczania wypukłych oraz szerokich elementów protezy. Z kolei jeśli chcemy doczyścić zakamarki protezy, powinniśmy posłużyć się drugą, specjalnie wyprofilowaną częścią szczoteczki.

Szczoteczka do protez cechuje się nie tylko specyficzną budową, ale posiada także specyficzne włosie. Jest ono miękkie, dzięki czemu nie ma obawy o zarysowanie delikatnego materiału, z którego wykonana jest proteza. Ponadto, syntetyczne i odpowiednio wyprofilowane włosie szczoteczki do protez to gwarancja dokładnego czyszczenia.

Dlaczego używanie szczoteczki do protez jest ważne?

Po pierwsze, nieregularne lub niedokładne czyszczenie protezy wiąże się z pogorszeniem atrakcyjności naszego uśmiechu. Na zębach może bowiem uwidocznić się nieestetyczny osad lub kamień. Co więcej, niedoczyszczone, gnijące resztki jedzenia to doskonałe środowisko do namnażania bakterii, które mogą być przyczyną nieprzyjemnego zapachu z ust.

To jednak nie wszystko – na użytkowników zaniedbujących prawidłową higienę protezy czyha także wiele chorób. Wspomniane wcześniej bakterie najczęściej powodują zapalenia dziąseł, jednak z racji tego, że materiał protezy zwykle jest porowaty, łatwo wnikają w niego także inne drobnoustroje, choćby takie jak grzyby Candida. Bakterie i grzyby bytujące w jamie ustnej sieją spustoszenie nie tylko w niej, ale mogą także przedostawać się do dalszych odcinków układu pokarmowego, powodując szereg dolegliwości. Pamiętajmy też, że nawet dokładne szczotkowanie protezy nie wystarczy do tego, aby całkowicie usunąć z niej drobnoustroje, dlatego należy sięgnąć po specjalne preparaty do dezynfekcji protez.

Szczoteczka do protez to podstawowe akcesorium każdego posiadacza protezy zębowej. Możemy nabyć ją w aptece lub w sklepach internetowych. WAŻNE – do higieny protezy nie używamy pasty do zębów, która może matowić powierzchnię protezy – najlepiej gdy będzie to mydło lub specjalne preparaty.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wpisz wynik działania *

Czy
wiesz, że...
  • Według niedawnego sondażu amerykańskiej Akademii Stomatologii kosmetycznej, 92% Amerykanów uważa, że atrakcyjny uśmiech jest ważnym atutem życia społecznego.
  • Pacjenci z woj. dolnośląskiego najczęściej ze wszystkich województw łykają leki na uspokojenie przed wizytą u dentysty aż 8%, wyprzedzają ich tylko obcokrajowcy gdzie po takie środki sięga 12% pacjentów. (Inne woj. ok 4%)
  • Co dwa zęby to nie jeden ?
FAQ
NEWSLETTER
Chcesz być na bieżąco i wiedzieć o najnowszysch zdarzeniach przed innymi? Zapisz się do naszego newslettera!

Menu

Zwiń menu >>
X
X
X