SERDECZNIE Zapraszamy do naszego gabinetu: ul. Witkiewicza 75, 44-102 Gliwice, TEL. +48 500 701 500
0
Szampan, noworoczny toast, piwo i szkliwo
1 stycznia 2021 --- Drukuj

Musujące bąbelki, które rozbijają się o podniebienie, delikatnie przy tym łaskocząc tkanki, to miłe doświadczenie. Ale toast noworoczny wznoszony szampanem, a wcześniej – sylwester z napojami gazowanymi, winem i piwem, to doświadczenie wagi superciężkiej dla mineralnej tkanki zębów. Bo każdy napój gazowany, do tego kwaśny, może doprowadzić do erozji szkliwa.

Jeśli napój dodatkowo zawiera cukier (a znakomita większość producentów napoi gazowanych na cukrze nie oszczędza), wówczas – niezależnie od tego, czy jest trunkiem mniej bądź bardziej wyskokowym, czy też jest zwykłą lemoniadą, w ostatecznym rozrachunku stanowi idealny napitek dla.. bakterii próchnicy. W rezultacie po wypiciu słodkiego napoju o potencjale erozyjnym szkliwo niszczone jest przez dwa rodzaje kwasów: kwasy zawarte w napoju i kwasy wytwarzane przez bakterie próchnicy.

Erozja szkliwa nie tylko od szampana, oranżady i piwa

Erozja szkliwa zębów uznawana jest za stosunkowo nowy czynnik ryzyka dla zdrowia zębów, który wprowadzony został przez nowoczesny styl życia. Jest to uszkodzenie zębów, do którego dochodzi bez udziału bakterii i związane jest z demineralizacją szkliwa. Utrata mineralnych składników szkliwa spowodowana jest częstym kontaktem powierzchni zęba z kwasami. Źródłem kwasów mogą być:

  • kwaśne produkty spożywcze lub napoje (szczególnie gazowane);
  • kwaśne zanieczyszczenia znajdujące się w miejscu pracy;
  • kwas żołądkowy, który do jamy ustnej trafia podczas wymiotów lub w wyniku choroby refluksowej;
  • woda mineralna gazowana.

Jak szampan, piwo i inne napoje gazowane powodują erozję szkliwa?

Picie napoju gazowanego zazwyczaj wiąże się z delektowaniem się miłym uczuciem musowania na podniebieniu i języku, które powstaje, kiedy bąbelki dwutlenku węgla nasycającego napój, rozbijają się o tkanki. W rezultacie trzymamy porcję szampana, piwa lub oranżady dość długo w ustach. Powoduje to, że czas kontaktu szkliwa z kwasami znajdującymi się napoju jest dużo dłuższy, niż w przypadku napojów niegazowanych. Dla szkliwa oznacza to katastrofę, gdyż ulega ono zmiękczeniu, a przez to – przyspieszonej demineralizacji.

Naukowo udowodniono, że czas kontaktu mineralnej tkanki zębów z kwaśnym środowiskiem ma większe znaczenie dla rozwoju erozji szkliwa niż ilość wypijanego napoju. Oznacza to, że większą szkodę wyrządzi się zębom, sącząc wolniutko przez cały wieczór jedną szklankę piwa bądź lampkę szampana (przy założeniu, że każdy łyk trunku trzyma się długo w jamie ustnej), niż pijąc taką samą ilość napoju, ale bez przetrzymywania go w ustach.

Szampan, piwo, oranżada – co szybciej wywoła erozję szkliwa?

Jak bardzo szkodliwy wpływ napój będzie miał na zęby, zależy od wielu czynników:

  • właściwości napoju: całkowitego poziomu kwasowości, rodzaju kwasów, jakie znajdują się w napoju, ilości zawartego w nim cukru (i rodzaju tego cukru) oraz jonów tzw. stomatologicznych (fosfor, wapń, fluor), a także wspomniany już wcześniej czas przetrzymywania napoju w jamie ustnej;
  • właściwości śliny: stopnia jej uwodnienia i właściwości buforujących oraz wydzielanej ilości.

Generalnie im niższe pH napoju, tym większy jego potencjał erozyjny, a kwasem szczególnie niebezpiecznym dla szkliwa zębów jest kwas cytrynowy.

Oto kilka zestawień, przygotowanych pod kątem potencjału erozyjnego napojów, które serwuje się często podczas biesiad – nie tylko w sylwestra i nie tylko na toast noworoczny.

L.p. BADANIE WYNIK
1 Zdolność pięciu powszechnie dostępnych napojów bezalkoholowych do wywoływania erozji szkliwa (zęby bydlęce) – sprawdzano, jaki wywoływały one procent zmiany powierzchniowej mikrotwardości szkliwa w odniesieniu do stężenia fluoru i fosforanu oraz pojemności buforowej i pH tych napojów[1]. Zdolność zmiękczania szkliwa (rosnąco):

1. Guarana 66,65%

2. Pepsi Twist 67,95%.

3. Coca-Cola Light 72,45%

4. Coca-Cola 77,27%

5. Sprite Light 78,43%

Niższe pH napoju (czyli wyższa kwasowość) zwiększała potencjał erozyjny napoju.

2 Ocena potencjału erozyjnego kilkunastu różnych napojów (oranżady, soki owocowe, herbaty) i ich wpływ na utratę szkliwa (zęby ludzkie). Przyjęto jako kontrolę negatywną wodę mineralną[2]. Utrata szkliwa (rosnąco):

1. herbata Aronia (0,025 ± 0,074μm)

2. herbata Lipton

3. herbata Madras

4. herbata Earl Grey

5. Sprite

6. Pepsi Cola

7. woda niegazowana Kropla Beskidu

7. sok pomidorowy

8. napój Tiger

9. herbata Hibiskus

10. napój Lipton Ice Tea

11. napój Red Bull

12. lemoniada cytrynowo-grejpfrutowa

13. napój bananowo-marchewkowo-jabłkowy

14. ocet winny (0,376 ± 0,449μm)

3 Ocena wpływu piwa i Coca-Coli na mikrotwardość szkliwa bydlęcego pod względem czasu działania[3]. Stopień ubytku mikrotwardości szkliwa po 60 min. działania (rosnąco):

1. Piwo Budweiser

2. Piwo Brahma

3. Piwo Heineken

4. Coca-Cola

4 Ocena potencjału erozyjnego różnych napojów alkoholowych w zależności od pH, kwasowości dającej się miareczkować i pojemności buforowej[4]. Piwa, czerwone wino i wódki mogą powodować erozję – ponieważ mają niskie pH.

Potencjalnie bezpieczne dla szkliwa są whisky i likiery z trzciny cukrowej.

5 Porównanie potencjału erozyjnego różnych typów alkoholi (rum, wódka, likiery smakowe) i soku pomarańczowego[5]. Wszystkie typy alkoholi wykazują potencjał erozyjny podobny do soku pomarańczowego.
6 Porównanie potencjału erozyjnego na zębach ludzkich win białych i win czerwonych[6]. Wina białe wykazują większy potencjał erozyjny od win czerwonych. Częste spożywanie win białych może grozić poważną erozją zębów. (W innym badaniu stwierdzono, że szampany podobnie jak wina białe są bardziej erozyjne od win czerwonych[7].)
7 Porównanie potencjału erozyjnego win białych z różnych części świata w odniesieniu do soku pomarańczowego. Większość win białych jest potencjalnie erozyjna dla szkliwa co najmniej tak samo jak sok pomarańczowy, a niektóre (szczególnie wino musujące w typie cava) – bardziej niż sok pomarańczowy.

 

Źródła:
[1]https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2612950/
[2]https://www.umed.wroc.pl/sites/default/files/stomatologia/files/k-fita-streszczenie.pdf
[3]https://www.researchgate.net/publication/309301490_Harmful_Effect_of_Beer_on_Bovine_Enamel_Microhardness_-_In_Vitro_Study
[4]https://www.scielo.br/scielo.php?pid=S1983-46322020000100333&script=sci_arttext
[5]https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0300571209001614
[6]https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S027153170900147X
[7]https://onlinelibrary.wiley.com/doi/abs/10.1111/joor.12429

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wpisz wynik działania *

Czy
wiesz, że...
  • Ludzie, którzy są praworęczny zazwyczaj żują pokarm na prawej stronie ust. Leworęczni - po lewej stronie.
  • W Japonii "yaeba" czyli "krzywe zęby" są uważane za urocze i atrakcyjne. Nastolatki często poddają się operacji wykrzywienia zębów, by wyglądać bardziej atrakcyjnie.
  • 60% Polaków deklaruje, że woli zażywać leki przeciwbólowe, w razie bólu zęba i przeczekać go, niż udać się do stomatologa.
FAQ
NEWSLETTER
Chcesz być na bieżąco i wiedzieć o najnowszysch zdarzeniach przed innymi? Zapisz się do naszego newslettera!

Menu

Zwiń menu >>
X
X
X