Ponad 10 milionów – jak wynika z badań University of Manchester w Anglii, tyle bakterii zamieszkuje przeciętną szczoteczkę do zębów. Wiele z tych drobnoustrojów może prowadzić do groźnych chorób. Choć dokładne mycie i regularna wymiana szczoteczki nie są w stanie uchronić nas przed wszystkimi bakteriami, warto wiedzieć jak dbać o szczoteczkę, aby było ich na niej jak najmniej.
Jamę ustną zasiedla 100-200 gatunków bakterii. Wielu osobom wydaje się, że jedynie one, wraz z płytką nazębną, mogą znajdować się na naszej szczoteczce do zębów. Tymczasem mikrobiolodzy nie mają dla nas dobrych wieści. Mgiełka, która powstaje po spuszczeniu wody w toalecie przy niezamkniętej desce jest w stanie przenieść bakterie jelitowe oraz kałowe nawet na odległość 1,5 metra. Wystarczy więc, że szczoteczka do zębów znajduje się na umywalce, aby bakterie takie jak E. coli czy Enterobacteriaceae osiadły na niej i stały się źródłem zagrożenia dla zdrowia osób z obniżoną odpornością. Trzeba mieć również na względzie, że baterie pochodzące z naszego układu pokarmowego są dla nas bezpieczne, ale jeśli dzielimy łazienkę z innymi osobami to ich flora bakteryjna jest dla nas obca i po przedostaniu się do naszego organizmu może wyrządzić szkody.
Dokładne mycie szczoteczki oraz jej wymiana co 3-4 miesiące to sprawa kluczowa dla bezpieczeństwa naszego zdrowia. Warto jednak pamiętać także o innych zasadach:
Dobre nawyki w dbaniu o szczoteczkę do zębów pomogą uchronić nas nie tylko od próchnicy czy chorób w obrębie jamy ustnej, ale także od tak groźnych schorzeń, takich jak HIV, choroba Crohna, zapalenie wątroby typu A czy też marskość wątroby. Szczoteczka soniczna to niewątpliwie dobre akcesorium wspomagające utrzymać prawidłową higienę jamy usntje,
Furorę na rynku robią stacje naświetlające główkę szczoteczki promieniami UV, dezynfekując ją przy okazji.