SERDECZNIE Zapraszamy do naszego gabinetu: ul. Witkiewicza 75, 44-102 Gliwice, TEL. +48 500 701 500
0
Woda gazowana a zdrowie zębów
13 grudnia 2020 --- Drukuj

Woda gazowana – orzeźwia, koi pragnienie, a co najważniejsze – wydaje się zdrowszą alternatywą dla soków, napojów izotonicznych albo Coca-Coli. Mało kto jednak myśli o tym, czy jest ona zdrowa dla naszych zębów. Stomatolodzy nie mają na ten temat dobrych wieści. Dlaczego woda gazowana niszczy uzębienie i jak ją pić, by zminimalizować jej szkodliwość?

Woda gazowana niszczy szkliwo

Utrzymanie odpowiedniego poziomu kwasowości w jamie ustnej to klucz do zdrowych zębów. Za poziom taki uznaje się pH wynoszące około 7. Przy niższym poziomie pH szkliwo narażone jest na demineralizację i erozję, a te prowadzą do nadwrażliwości zębów i do próchnicy. Niestety, tradycyjna woda gazowana obniża poziom pH w jamie ustnej, gdyż jej wartość pH waha się w granicach 5-6. Co prawda i tak wypada ona znacznie lepiej w porównaniu z Coca Colą, której pH wynosi około 2,5, ale wciąż stanowi istotne zagrożenie dla naszego uzębienia.

Smakowa woda gazowana

Miłośnicy smakowej wody gazowanej muszą mieć świadomość, że narażają zdrowie swoich zębów jeszcze bardziej niż smakosze zwykłej wody gazowanej. Doskonale pokazuje to eksperyment przeprowadzony na Uniwersytecie w Birmingham. Zdrowe, niedotknięte erozją ludzkie zęby, już po 30 minutach zanurzenia w różnego rodzaju smakowych wodach gazowanych, zaczęły charakteryzować się rozmiękczonym szkliwem. Najgorszy wpływ na szkliwo miały smaki limonkowe, cytrynowe oraz grejpfrutowe.

Zęby po kąpieli w kwaśnym środowisku Zęby po kąpieli w kwaśnym środowisku

Jak pić wodę gazowaną, aby była mniej szkodliwa?

Zdarza się, że nie wyobrażamy sobie życia bez wody gazowanej, ale jednocześnie bliska jest nam dbałość o zdrowie zębów. Warto wówczas wiedzieć, że szkodliwość wody gazowanej zależna jest także od samego sposobu jej spożywania. Oto cztery zasady, których warto się trzymać:

  • Pij w trakcie posiłku – spożywanie posiłku pobudza wydzielanie śliny, a ta neutralizuje poziom pH w jamie ustnej,
  • Pij przez słomkę – dzięki temu ograniczysz kontakt płynu z zębami,
  • Pij raz a konkretnie – picie w odstępach czasu sprawia, że w jamie ustnej utrzymywane jest kwaśne pH, natomiast jednorazowe wypicie wody gazowanej, nawet w większej ilości, jest mniej szkodliwe, gdyż ślina w ciągu 30 minut neutralizuje kwasy i przywraca prawidłowy poziom pH,
  • Szczotkuj zęby po 30 minutach od wypicia – bezpośrednio po spożyciu płynu o kwaśnym pH, szkliwo jest rozmiękczone. Szczotkowanie może wówczas przynieść więcej szkody, niż pożytku, gdyż wetrzemy kwasy w głębszą warstwę zęba.

Zęby wystawione na działanie popularnego słodkiego gazowanego napoju Zęby wystawione na działanie popularnego słodkiego gazowanego napoju

Po butelkę wody gazowanej warto sięgać jak najrzadziej. Kiedy jednak odczuwamy nieprzepartą chęć jej wypicia, pamiętajmy o zasadach, które pomogą nam zachować zęby w lepszej kondycji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wpisz wynik działania *

Czy
wiesz, że...
  • Badania wskazują, że 40% badanych po otrzymaniu znieczulenia, dzięki któremu nie czuło bólu, chętniej odwiedza dentystę.
  • Według niedawnego sondażu amerykańskiej Akademii Stomatologii kosmetycznej, 92% Amerykanów uważa, że atrakcyjny uśmiech jest ważnym atutem życia społecznego.
  • W Japonii "yaeba" czyli "krzywe zęby" są uważane za urocze i atrakcyjne. Nastolatki często poddają się operacji wykrzywienia zębów, by wyglądać bardziej atrakcyjnie.
FAQ
NEWSLETTER
Chcesz być na bieżąco i wiedzieć o najnowszysch zdarzeniach przed innymi? Zapisz się do naszego newslettera!

Menu

Zwiń menu >>
X
X
X