SERDECZNIE Zapraszamy do naszego gabinetu: ul. Witkiewicza 75, 44-102 Gliwice, TEL. +48 500 701 500
0
Światowy Dzień Zdrowia Jamy Ustnej 2021
20 marca 2021 --- Drukuj

20 marca to szczególna data w kalendarzu stomatologów. Właśnie w tym dniu co roku obchodzony jest Światowy Dzień Zdrowia Jamy Ustnej. Biorąc pod uwagę, że – według danych Światowej Federacji Dentystycznej – aż 90% populacji cierpi na schorzenia w obrębie jamy ustnej, dzień poświęcony zdrowiu jamy ustnej może okazać się pomocny w zwróceniu uwagi na ten problem.

Światowy Dzień Zdrowia Jamy Ustnej

Światowy Dzień Zdrowia Jamy Ustnej to doskonała okazja do przypomnienia o znaczeniu higieny jamy ustnej oraz do zorganizowania związanych z tym happeningów. Najlepszym przykładem jest akcja charytatywna podjęta w 2015 roku przez organizację National Dental Foundation (NDF). W ramach tego wydarzenia zaangażowano ogromną liczbę stomatologów, którzy nieodpłatnie dokonywali przeglądów uzębienia u osób najbardziej potrzebujących. Misją NDF jest bowiem ułatwianie dostępu do bezpłatnego leczenia stomatologicznego osobom, które z różnych powodów nie mają zapewnionej opieki dentystycznej.

Polska mówi #aaa

Tegoroczne obchody Światowego Dnia Zdrowia Jamy Ustnej w Polsce odbędą się pod hasłem „Zdrowie zaczyna się w jamie ustnej. Świadomy pacjent, świadomy lekarz”. Polskie Towarzystwo Stomatologiczne, będące autorem tego hasła, wskazuje, że pacjenci cierpiący na takie choroby przewlekłe jak nadciśnienie, cukrzyca, zaburzenia poznawcze czy też choroby nerek zwykle nie są świadomi, jak duże znaczenie na powodzenie ich leczenia ma zdrowie jamy ustnej. Wiedzy na ten temat często brakuje także lekarzom prowadzącym, stąd ważne jest, aby przy okazji corocznego święta szerzyć te przydatne informacje.

Informacje udostępniane będą również na kanałach Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego w mediach społecznościowych oraz na oficjalnej stronie kampanii „Polska mówi #aaa”. Przykładowe tematy, które zostaną poruszone w materiałach informacyjnych to: wpływ chorób przyzębia na uszkodzenie i niewydolność nerek, utrata zębów jako szóste powikłanie cukrzycy czy też wpływ chorób zębów w ciąży na ryzyko przedwczesnego porodu oraz niskiej masy urodzeniowej dziecka.

Zbliżający się Światowy Dzień Zdrowia Jamy Ustnej to także doskonała okazja, aby wybrać się na wizytę kontrolną lub odkładane od dawna zabiegi stomatologiczne.

Nie zapominajmy także o patronce dentystów św. Apolonii oraz oraz Dniu Dentystów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wpisz wynik działania *

NEWSLETTER
Chcesz być na bieżąco i wiedzieć o najnowszysch zdarzeniach przed innymi? Zapisz się do naszego newslettera!

Menu

Zwiń menu >>
X
X
X