Muzycy narażeni są na dysfunkcje stawów skroniowo-żuchwowych (DSSŻ). Problemy wynikające z tych nieprawidłowości potęgowane są dodatkowo przez stres przed występem. Wszystko to powoduje, że DSSŻ mogą ulegać pogłębieniu i w rezultacie zakłócić aktywność zawodową muzyka.
Więcej na temat DSSŻ pisaliśmy w tym artykule, natomiast czynniki, które mają wpływ na powstanie zaburzeń skroniowo-żuchwowych u muzyków są rozmaite, ale należą do dwóch grup: wynikają z obsługi instrumentu lub są konsekwencją stresu przez występem. Do czynników, które mogą doprowadzić do powstania DSSŻ, zalicza się:
Gra na instrumentach a objawy zaburzeń w stawach skroniowo-żuchwowych
DSSŻ najczęściej mają nawracający lub chroniczny charakter. Muzyk, który zmaga się z tymi dysfunkcjami, może odczuwać:
Objawy te mogą dotyczyć obu stawów bądź tylko jednego, natomiast ból głowy może być odczuwany w różnych obszarach czaszki.
Do symptomów związanych z DSSŻ wymienianych przez muzyków często, należą:
Które instrumenty szkodzą stawom skroniowo-żuchwowym?
Gra na instrumencie, szczególnie instrumencie dętym, może być czynnikiem sprawczym obciążającym układ żucia. Niektórzy specjaliści uważają, że samą grę można uznać za parafunkcję, której objawami w jamie ustnej są między innymi: przerosty na brzegu dziąseł, wcięcia na języku, starcie zębów, recesja dziąseł, rozszczep pionowy więzadła przyzębia.
Objawy dysfunkcji stawów skroniowo-żuchwowych notowane są u osób grających na instrumentach należących do różnych kategorii.
Przeciążenia te pojawiają się nie tylko z powodu naprężeń i napięć, jakie powstają w trakcie przytrzymywania instrumentu jedną stroną twarzy, ale również w wyniku wymuszonej postawy ciała, która przyjmowana jest podczas gry na instrumencie.
Stres przed występem nasila problemy ze stawami skroniowo-żuchwowymi
Wielu muzyków odczuwa stres przed występem – objawy DSSŻ mogą wówczas ulegać nasileniu. Trema powoduje, że pojawiają się symptomy towarzyszące bruksizmowi: silniej zaciskają się szczęki i częściej dochodzi do zgrzytania zębami. Ponieważ jednak wielu instrumentalistów – członków orkiestry nie wyobraża sobie, aby odwołać swój udział w koncercie, po występie osoby te mogą odczuwać przykre objawy ze strony przesilonych mięśni i stawów.
Ponieważ DSSŻ mogą doprowadzić do sytuacji, w której z powodu bólu lub innych symptomów towarzyszących temu zaburzeniu muzyk będzie zmuszony przerwać pracę zawodową, konieczne jest kontrolowanie stanu zdrowia struktur narządu żucia.
Pozytywnie na pracę stawów skroniowo-żuchwowych wpłynie stosowanie technik i szyn relaksacyjnych – kiedy wskutek stresu przed występem dochodzi do silnego, odruchowego zaciskania szczęk albo zgrzyta się zębami.
Źródło: http://awf.edu.pl/__data/assets/pdf_file/0009/50679/J.Byczek_rozprawa-dr.pdf