SERDECZNIE Zapraszamy do naszego gabinetu: ul. Witkiewicza 75, 44-102 Gliwice, TEL. +48 500 701 500
0
Olejek cynamonowy zapobiega tworzeniu biofilmów w jamie ustnej
19 marca 2021 --- Drukuj

Olejek cynamonowy hamuje namnażanie się trzech najgroźniejszych dla zdrowia jamy ustnej drobnoustrojów:

  • bakterii Streptococcus mutans – odpowiedzialnej za powstawanie próchnicy;
  • bakterii Porphyromonas gingivalis – sprawcy zapaleń przyzębia;
  • drożdżaka Candida albicans – grzyba będącego najczęstszą przyczyną kandydozy w jamie ustnej i stanów zapalnych powstających na bazie drażniącego działania protez stomatologicznych.

Choć szczotkowanie zębów jest najważniejszą i podstawową czynnością, dzięki której z jamy ustnej usuwa się zanieczyszczenia, a także w znacznej części biofilm tworzący się na śluzówce jamy ustnej i szkliwie zębów, to szkodliwy nalot nie jest usuwany w 100%. Z tego powodu zaleca się, aby również wykonywać nitkowanie zębów i stosować płukanki o działaniu antyseptycznym – pomagają w likwidacji resztek biofilmu nieusuniętego podczas szczotkowania.

Podstawowym składnikiem płynów do płukania jamy ustnej o działaniu przeciwdrobnoustrojowym są pochodne chlorheksydyny. Ponieważ jednak wykazują one wiele skutków ubocznych w przypadku długotrwałego stosowania, poszukuje się bezpieczniejszych, zdrowszych i naturalnych alternatyw. Jedną z bardziej obiecujących okazał się olejek cynamonowy.

Olejek cynamonowy – zwalcza najgroźniejsze patogeny jamy ustnej

Badacze ocenili przeciwbakteryjne i antygrzybiczne działanie olejku cynamonowego podawanego w postaci nanoemulsji. Na próbkach szkliwa bydlęcego przez 7 dni tworzono biofilm. W tym czasie wszystkie próbki były traktowane roztworem zawierającym albo olejek cynamonowy, albo kokamidopropylobetainę, albo pochodną chlorheksydyny w postaci glukonianu.

Okazało się, że najwyższą skuteczność przeciwdrobnoustrojową wykazały właśnie glukonian chlorheksydyny i olejek cynamonowy.

Dzięki badaniu wiemy, że olejek cynamonowy może hamować wzrost i mnożenie się drobnoustrojów należących do różnych grup. To ważne odkrycie, ponieważ wskazuje, że środek ten może być skuteczny w odniesieniu do likwidacji wielogatunkowej struktury, jaką jest biofilm jamy ustnej. Obecnie wiemy, że w biofilmie jamy ustnej bytuje aż ponad 700 gatunków mikroorganizmów ze wszystkich, które zasiedlają jamę ustną; pomiędzy nimi tworzą się sieci licznych zależności. Zatem olejek cynamonowy, uderzając w sporo różnych gatunków biofilmu, może doprowadzić do zniszczenia panującej tam mikrobiologicznej równowagi, co z kolei ułatwi niszczenie tej struktury.

 

Źródło: https://www.nature.com/articles/s41598-021-85375-3

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wpisz wynik działania *

Czy
wiesz, że...
  • W Japonii "yaeba" czyli "krzywe zęby" są uważane za urocze i atrakcyjne. Nastolatki często poddają się operacji wykrzywienia zębów, by wyglądać bardziej atrakcyjnie.
  • 60% Polaków deklaruje, że woli zażywać leki przeciwbólowe, w razie bólu zęba i przeczekać go, niż udać się do stomatologa.
  • Rekin w ciągu życia około 40 razy wymienia uzębienie.
FAQ
NEWSLETTER
Chcesz być na bieżąco i wiedzieć o najnowszysch zdarzeniach przed innymi? Zapisz się do naszego newslettera!

Menu

Zwiń menu >>
X
X
X