Olejek cynamonowy hamuje namnażanie się trzech najgroźniejszych dla zdrowia jamy ustnej drobnoustrojów:
Choć szczotkowanie zębów jest najważniejszą i podstawową czynnością, dzięki której z jamy ustnej usuwa się zanieczyszczenia, a także w znacznej części biofilm tworzący się na śluzówce jamy ustnej i szkliwie zębów, to szkodliwy nalot nie jest usuwany w 100%. Z tego powodu zaleca się, aby również wykonywać nitkowanie zębów i stosować płukanki o działaniu antyseptycznym – pomagają w likwidacji resztek biofilmu nieusuniętego podczas szczotkowania.
Podstawowym składnikiem płynów do płukania jamy ustnej o działaniu przeciwdrobnoustrojowym są pochodne chlorheksydyny. Ponieważ jednak wykazują one wiele skutków ubocznych w przypadku długotrwałego stosowania, poszukuje się bezpieczniejszych, zdrowszych i naturalnych alternatyw. Jedną z bardziej obiecujących okazał się olejek cynamonowy.
Badacze ocenili przeciwbakteryjne i antygrzybiczne działanie olejku cynamonowego podawanego w postaci nanoemulsji. Na próbkach szkliwa bydlęcego przez 7 dni tworzono biofilm. W tym czasie wszystkie próbki były traktowane roztworem zawierającym albo olejek cynamonowy, albo kokamidopropylobetainę, albo pochodną chlorheksydyny w postaci glukonianu.
Okazało się, że najwyższą skuteczność przeciwdrobnoustrojową wykazały właśnie glukonian chlorheksydyny i olejek cynamonowy.
Dzięki badaniu wiemy, że olejek cynamonowy może hamować wzrost i mnożenie się drobnoustrojów należących do różnych grup. To ważne odkrycie, ponieważ wskazuje, że środek ten może być skuteczny w odniesieniu do likwidacji wielogatunkowej struktury, jaką jest biofilm jamy ustnej. Obecnie wiemy, że w biofilmie jamy ustnej bytuje aż ponad 700 gatunków mikroorganizmów ze wszystkich, które zasiedlają jamę ustną; pomiędzy nimi tworzą się sieci licznych zależności. Zatem olejek cynamonowy, uderzając w sporo różnych gatunków biofilmu, może doprowadzić do zniszczenia panującej tam mikrobiologicznej równowagi, co z kolei ułatwi niszczenie tej struktury.