Po raz pierwszy o stomatologii opartej na faktach napisano w 1995 roku, a w 1999 r. Amerykańskie Towarzystwo Stomatologiczne zaproponowało definicję tego pojęcia[1]. Chociaż od tamtej pory minęły już prawie trzy dekady, niektórzy eksperci uważają, że EBD nadal nie zajmuje należnego jej miejsca. Tymczasem stomatologia oparta na faktach (EBD – z ang. evidence-based dentistry) jest analogią do medycyny opartej na faktach (EBM – z ang. evidence-based medicine) i częścią EBM. Jest istotna dla praktyków związanych ze stomatologią, gdyż opiera się na twardych dowodach naukowych.
Rozwój stomatologii opartej na faktach służy dwóm głównym celom: otrzymania najlepszych dowodów i ich wykorzystania w praktyce. Obecnie dąży się do tego, aby nastąpił wzrost znaczenia EBD, gdyż dowody naukowe wspomagają podejmowanie właściwych decyzji leczniczych przez praktykujących dentystów – dają bowiem stomatologom lepszą orientację w natłoku informacji, czasem także sprzecznych lub niepełnych. Upowszechnienie EBD zmniejszy także przepaść pomiędzy badaniami klinicznymi a faktycznie wykonywaną praktyką dentystyczną i może pomóc w zmniejszeniu różnic w opiece nad pacjentem i uzyskiwanych wynikach zastosowanego procesu terapeutycznego[2].
Dentyści mają do dyspozycji wiele kanałów informacyjnych, z których mogą pozyskiwać informacje o konkretnej jednostce chorobowej bądź dowody na skuteczność terapii. Są to:
Podejmowanie decyzji leczniczych i planowanie strategii terapeutycznych w odniesieniu do jamy ustnej dokonuje się w EBD w oparciu o:
Stomatologia oparta na dowodach dostarcza wskazówek, które pomagają dentyście podejmować mądre decyzje lecznicze. Nie daje zatem sama w sobie ostatecznej odpowiedzi, gdyż nie jest jedynie bezkrytycznym zautomatyzowanym procesem podejmowania decyzji leczniczej w oparciu o suche i ogólne dane naukowe. W planowaniu i realizacji postępowania terapeutycznego uwzględnione zostać muszą także czynniki indywidualne, których źródłem jest sam dentysta bądź pacjent.
Algorytm postępowania dla dentysty zgodny z zasadami stomatologii opartej na dowodach jest prosty. Należy:
Interwencje terapeutyczne, jakie podejmują dentyści w jamie ustnej pacjentów, mają na celu przede wszystkim przywrócenie odpowiedniego stanu zdrowotnego i funkcjonalności elementów tworzących narząd żucia, ale też coraz większą rolę odgrywa estetyka wykonanych rekonstrukcji. Z tego powodu preferencje pacjenta to ważny element podejmowania decyzji klinicznej w EBD – tym bardziej, że dostępne są rozmaite rozwiązania zarówno technologiczne, jak i materiałowe, dzięki którym można indywidualnie dopasować konkretny rodzaj protezy bądź materiału rekonstrukcyjnego nie tylko do klinicznych potrzeb pacjenta, ale również do jego preferencji wynikających z osobistego wyczucia gustu lub choćby tylko kaprysu bazującego na potrzebie bycia trendy. W nowoczesnej stomatologii opartej na dowodach głos pacjenta nie może zatem zostać pominięty przy podejmowaniu przez dentystę decyzji o leczeniu.
Czytaj dalej tutaj: Badania dostarczające dowodów w stomatologii
Przypisy:
[1]https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S000281771465354X
[2]https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC1891443/
[3]https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5004537/
[4]https://www.academia.edu/download/66493757/s0011-8532_2803_2900044-220210421-21070-15h9h2u.pdf