SERDECZNIE Zapraszamy do naszego gabinetu: ul. Witkiewicza 75, 44-102 Gliwice, TEL. +48 500 701 500
0
Osobowość i płeć mają wpływ na leczenie ortodontyczne
26 grudnia 2020 --- Drukuj

Osobowość i płeć mają wpływ na leczenie ortodontyczne. Dotyczy to zarówno entuzjazmu, z jakim podchodzi się do prostowania wady zgryzu, przebiegu leczenia, jak i reakcji po zakończeniu terapii. Okazuje się, że z większym zapałem do wizji terapii i samego leczenia ortodontycznego podchodzą kobiety będące ekstrawertykami, a to, co mężczyzna powie po leczeniu, można przewidzieć jeszcze przed rozpoczęciem terapii.

Udowodnił to zespół naukowy z College of Dentistry King University w Arabii Saudyjskiej. Uczeni poddali badaniu grupę 50 kobiet i mężczyzn w wieku 18-48 lat z wadami zgryzu. Oceniano zgłaszany przez uczestników badania wpływ leczenia na zdrowie jamy ustnej – w tym odczuwane: dysfunkcję, dyskomfort i niefunkcjonalność – a także 5 głównych aspektów osobowości: neurotyczność, ekstrawersję, otwartość, ugodowość i sumienność.

Do prostowania wady zgryzu wykorzystywany był niewidzialny aparat ortodontyczny Invisalign, o którym wiadomo, że jest dużo wygodniejszy i bardziej dyskretny od tradycyjnego aparatu ortodontycznego – dlatego wydawało się, że wizja terapii takim akcesorium powinna z założenia napawać optymizmem. Rzeczywistość pokazała, że trzeba mieć określone cechy osobowości, aby tak faktycznie było.

Kobieta ekstrawertyk ma lepsze wyniki leczenia ortodontycznego

Lepsze wyniki leczenia i większą satysfakcję z osiągniętych rezultatów uzyskiwały kobiety i to te, które miały osobowość ekstrawertyka. I odwrotnie mniejsza satysfakcja i bardziej negatywne skutki leczenia ortodontycznego były związane z wyższym poziomem neurotyzmu.

Badacze doszli więc do wniosku, że na jakość życia związaną ze zdrowiem jamy ustnej ważny wpływ ma ekstrawersja, a poza tym – jeszcze dwa składniki osobowości: otwartość i sumienność.

Ekstrawertycy z założenia z większym entuzjazmem podchodzą do zmian – dlatego możliwość poprawy warunków zgryzowych w jamie ustnej mogła napawać optymizmem od samego początku. I to już na etapie planowania, kiedy przed osobą, która dopiero miała być poddana leczeniu, rozwinięto wizję lepszego zdrowia jamy ustnej jako pozytywnego skutku leczenia aparatem ortodontycznym. Przełożyło się to na nastawienie do terapii i przyniosło większą satysfakcję po jej zakończeniu.

Otwartość – klucz do sukcesu w leczeniu ortodontycznym mężczyzny

Ekstrawersja wiąże się z otwartością; ta z kolei przekłada się na większą gotowość do wyrażania swoich opinii, dzielenia się obawami i otwartej postawy dla zmian, jakie czekają jamę ustną po wdrożeniu leczenia ortodontycznego. Otwartość okazała się cechą osobowości kluczową w przypadku mężczyzn dla ich osobistej oceny wpływu leczenia na zdrowie jamy ustnej. Naukowcy stwierdzili, że wystarczyło ocenić otwartość mężczyzny na początku badania, aby jeszcze przed rozpoczęciem leczenia ortodontycznego przewidzieć, jaki będzie on zgłaszał wpływ terapii na zdrowie jamy ustnej po jej zakończeniu.

To ciekawe spostrzeżenia. Jeśli dentysta lub ortodonta dobrze wykorzysta wiedzę na temat roli, jaką osobowość i płeć odgrywają w planowaniu i przebiegu leczenia ortodontycznego, może potencjalnie doprowadzić do sytuacji, w której zarówno akceptacja terapii, jak i postrzeganie przez pacjentów wpływu leczenia wady zgryzu na zdrowie jamy ustnej będą lepsze i bardziej przewidywalne.

Źródło: https://www.nature.com/articles/s41598-020-77470-8#Abs1

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wpisz wynik działania *

Czy
wiesz, że...
  • Najmniej bolesne podanie znieczulenia przypisują sobie mieszkańcy woj. podlaskiego, gdzie 33% osób skarżyło się na dolegliwości podczas podania znieczulenia. Najbardziej natomiast z lubuskiego – 54% osób podawało ból przy aplikacji znieczulenia.
  • Czas może zabrać zęby, ale nie zabierze uśmiechu.
  • Według Akademii Stomatologii Ogólnej, przeciętny człowiek szczotkuje zęby tylko 45 do 70 sekund. Zalecana ilość czasu wynosi 2-3 minuty.
FAQ
NEWSLETTER
Chcesz być na bieżąco i wiedzieć o najnowszysch zdarzeniach przed innymi? Zapisz się do naszego newslettera!

Menu

Zwiń menu >>
X
X
X