Srebro – kojarzone głównie z biżuterią, okazuje się być również jednym z najskuteczniejszych naturalnych pierwiastków antybakteryjnych. Z tego powodu coraz częściej sięgamy po środki do codziennego mycia zębów z drobinkami srebra, a także decydujemy się na plomby ze srebrem czy implanty ze srebrem. Czy faktycznie warto?
Leczenie srebrem zdobywa coraz to większą popularność – również w stomatologii. Często mówi się o koloidalnym srebrze, czyli nano drobinkach srebra zawieszonych w wodzie destylowanej. Roztwór taki charakteryzuje się dobrą przyswajalnością, a jednocześnie brakiem zapachu i smaku. Szacuje się, że koloidalne roztwory srebra są w stanie zniszczyć nawet 99,9% grzybów oraz bakterii, które prowadzą do wtórnych zakażeń po leczeniu zębów. Z tego powodu wypełnienia z dodatkiem srebra uznawane są jako lepsze od tradycyjnych wypełnień. To jednak nie wszystkie zalety plomb ze srebrem. Praktyka pokazuje, że pierwiastek ten ma korzystny wpływ na łączenie wypełnień z naturalnymi tkankami zębów, zwiększając tym samym wytrzymałość plomb. Innym zastosowaniem jest lecznicze wypełnienie kanału preparatem zawierającym nano srebro.
Srebro znajduje także zastosowanie w ramach leczenia protetycznego w implantologii. Przed założeniem mostu, korony porcelanowej bądź licówki, na powierzchnię zębów nakłada się koloidalny roztwór srebra, który skutecznie chroni przed rozwojem próchnicy pod uzupełnieniem.
Kiedy istnieje szansa na uratowanie zęba, koloidalne roztwory srebra doskonale sprawdzają się w leczeniu kanałowym. Jak podają źródła, ich zastosowanie aż o 45% zmniejsza ryzyko powikłań, do których często dochodzi w przypadku tego typu leczenia.
Dobroczynne właściwości srebra możemy wykorzystywać także w codziennej higienie jamy ustnej, celem zapobiegania próchnicy. W co warto się zaopatrzyć?
Jak skuteczniej chronić się przed próchnicą? Zdecydowanie warto sięgnąć po produkty z dodatkiem srebra, które podniosą skuteczność codziennej higieny jamy ustnej.