Wiadomo, że pacjenci z zaburzeniami psychicznymi są narażeni na działanie większej liczby czynników, które mogą powodować choroby jamy ustnej. Korelacja to jest wyraźna – dlatego schorzenia jamy ustnej określane są jako choroby współistniejące przy zaburzeniach psychicznych. Związek ten jest na tyle silny, że kiedy te drugie znacznie łagodnieją, choroby jamy ustnej również mogą zanikać.
Większe ryzyko rozwoju chorób jamy ustnej przy zaburzeniach psychicznych wynika z kilku czynników. Głównie jest to skutek uboczny przyjmowanych leków, ale wpływ mają też: niedostateczna samoopieka bądź całkowity jej brak, trudności w dostępie do świadczeń zdrowotnych, negatywne nastawienie chorych do pracowników służby zdrowia a także brak współpracy pacjentów w zakresie leczenia stomatologicznego.
W chwili obecnej choroby psychiczne mnożą się jak grzyby pod deszczu, a to za sprawą panującej pandemii – alarmują psychiatrzy oraz psycholodzy. Efekty złej kondycji psychicznej mogą być długofalowe, nawet po ustaniu pandemii. A jej skala nasilenia porównywalna jest przez specjalistą np. z traumą po przeżyciu II wojny światowej.
Ryc. 1. Zdalne nauczanie utrudnia kontakt z rówieśnikami
Najczęstsze zaburzenia psychiczne, jakie notuje się w populacji ogólnej to depresja, zaburzenia lękowe, schizofrenia choroba afektywna dwubiegunowa i demencja – u osób z tymi schorzeniami najczęściej notuje się próchnicę zębów i choroby przyzębia.
Dzięki analizie korelacji chorób jamy ustnej i zaburzeń psychicznych u bardzo licznej grupy dzieci w wieku 3-17 mieszkających w Stanach Zjednoczonych (ponad 60,6 milionów przypadków!) wiadomo, że narastająca ciężkość zaburzenia psychicznego ma wpływ na stan zdrowia jamy ustnej. U dzieci z łagodną postacią zaburzeń psychicznych wystąpienie problemów ze zdrowiem jamy ustnej było o 85% większe w porównaniu do dzieci, które nie miały problemów ze strony psychiki. Natomiast w przypadku dzieci z umiarkowaną albo ciężką postacią zaburzenia psychicznego prawdopodobieństwo to wzrastało aż o 93%.
Badania wykazały też inną istotną zależność, a mianowicie, że jeśli stan zdrowia w obszarze psychiki ulegał poprawie o 75%, wówczas problemów zdrowotnych jamie ustnej można było uniknąć – i to niezależnie od stopnia ciężkości zaburzenia psychicznego.
Ryc. 2. Izolacja jednym z powodów chorób psychicznych
Leczmy więc depresję, lęki i inne schorzenia psychiczne u dzieci i młodzieży, gdyż to nie tylko inwestycja w lepszą ogólną jakość życia chorego, ale także w jego zdrowy uśmiech. Warto – z przynajmniej dwóch powodów:
Źródła:
https://www.medwave.cl/link.cgi/English/Updates/ClinPractice/7048.act?ver=sindiseno?ver=sindiseno
https://onlinelibrary.wiley.com/doi/abs/10.1111/jphd.12438?af=R