SERDECZNIE Zapraszamy do naszego gabinetu: ul. Witkiewicza 75, 44-102 Gliwice, TEL. +48 500 701 500
0
Leczenie zaburzeń psychicznych poprawia zdrowie jamy ustnej chorych
29 grudnia 2020 --- Drukuj

Wiadomo, że pacjenci z zaburzeniami psychicznymi są narażeni na działanie większej liczby czynników, które mogą powodować choroby jamy ustnej. Korelacja to jest wyraźna – dlatego schorzenia jamy ustnej określane są jako choroby współistniejące przy zaburzeniach psychicznych. Związek ten jest na tyle silny, że kiedy te drugie znacznie łagodnieją, choroby jamy ustnej również mogą zanikać.

Leczenie zaburzeń psychicznych – pakiet korzyści

Większe ryzyko rozwoju chorób jamy ustnej przy zaburzeniach psychicznych wynika z kilku czynników. Głównie jest to skutek uboczny przyjmowanych leków, ale wpływ mają też: niedostateczna samoopieka bądź całkowity jej brak, trudności w dostępie do świadczeń zdrowotnych, negatywne nastawienie chorych do pracowników służby zdrowia a także brak współpracy pacjentów w zakresie leczenia stomatologicznego.

W chwili obecnej choroby psychiczne mnożą się jak grzyby pod deszczu, a to za sprawą panującej pandemii – alarmują psychiatrzy oraz psycholodzy. Efekty złej kondycji psychicznej mogą być długofalowe, nawet po ustaniu pandemii. A jej skala nasilenia porównywalna jest przez specjalistą np. z traumą po przeżyciu II wojny światowej.

Zdalne nauczanie Ryc. 1. Zdalne nauczanie utrudnia kontakt z rówieśnikami

Najczęstsze zaburzenia psychiczne, jakie notuje się w populacji ogólnej to depresja, zaburzenia lękowe, schizofrenia choroba afektywna dwubiegunowa i demencja – u osób z tymi schorzeniami najczęściej notuje się próchnicę zębów i choroby przyzębia.

Lepsze zdrowie psychiczne to mniej chorób jamy ustnej

Dzięki analizie korelacji chorób jamy ustnej i zaburzeń psychicznych u bardzo licznej grupy dzieci w wieku 3-17 mieszkających w Stanach Zjednoczonych (ponad 60,6 milionów przypadków!) wiadomo, że narastająca ciężkość zaburzenia psychicznego ma wpływ na stan zdrowia jamy ustnej. U dzieci z łagodną postacią zaburzeń psychicznych wystąpienie problemów ze zdrowiem jamy ustnej było o 85% większe w porównaniu do dzieci, które nie miały problemów ze strony psychiki. Natomiast w przypadku dzieci z umiarkowaną albo ciężką postacią zaburzenia psychicznego prawdopodobieństwo to wzrastało aż o 93%.

Badania wykazały też inną istotną zależność, a mianowicie, że jeśli stan zdrowia w obszarze psychiki ulegał poprawie o 75%, wówczas problemów zdrowotnych jamie ustnej można było uniknąć – i to niezależnie od stopnia ciężkości zaburzenia psychicznego.

choroby psychiczne Ryc. 2. Izolacja jednym z powodów chorób psychicznych

Leczmy więc depresję, lęki i inne schorzenia psychiczne u dzieci i młodzieży, gdyż to nie tylko inwestycja w lepszą ogólną jakość życia chorego, ale także w jego zdrowy uśmiech. Warto – z przynajmniej dwóch powodów:

  • po pierwsze dlatego, że zaburzenia psychiczne wśród dzieci i młodzieży są coraz częstsze;
  • po drugie – ponieważ piękny uśmiech to fundament samoakceptacji, bardzo ważnej dla zachowania równowagi psychicznej.

Źródła:
https://www.medwave.cl/link.cgi/English/Updates/ClinPractice/7048.act?ver=sindiseno?ver=sindiseno
https://onlinelibrary.wiley.com/doi/abs/10.1111/jphd.12438?af=R

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wpisz wynik działania *

Czy
wiesz, że...
  • Pacjenci korzystający z usług w ramach NFZ o 9% częściej deklarują, że boją się dentysty.
  • Badania wskazują, że 40% badanych po otrzymaniu znieczulenia, dzięki któremu nie czuło bólu, chętniej odwiedza dentystę.
  • Mamy takie czasy, że prócz śmierci i podatków, pewną masz jeszcze próchnicę.
FAQ
NEWSLETTER
Chcesz być na bieżąco i wiedzieć o najnowszysch zdarzeniach przed innymi? Zapisz się do naszego newslettera!

Menu

Zwiń menu >>
X
X
X