Ssanie oleju roślinnego może stanowić niedrogą i łatwą do zdobycia alternatywę dla dostępnych na rynku produktów, które łagodzą objawy kserostomii (suchości w ustach). Ponadto olej daje lepsze efekty łagodzące niż woda mineralna.
Do takich wniosków doszli naukowcy z placówek medycznych w Niemczech, którzy przeprowadzili randomizowane badanie sprawdzające skuteczność usuwania i łagodzenia objawów kserostomii z wykorzystaniem oleju roślinnego (zastosowano olej słonecznikowy) i wody mineralnej. Na początku i na końcu badania przeprowadzono ocenę obciążenia kserostomią, a także pełną ocenę zdrowia jamy ustnej pod kątem zapalenia dziąseł, obecności płytki nazębnej oraz stymulowanego i niesymulowanego wydzielania śliny. Te same parametry były oceniane również na końcu badania.
… wykazano mniejsze obciążenie suchością jamy ustnej – tu skuteczność oleju nie różniła się od skuteczności wody. Za to olej okazał się lepszy w ułatwianiu połykania; ponadto powodował przyjemne uczucie w ustach, a stosujące go osoby rzadziej budziły się w nocy.
Po zsumowaniu zaobserwowanych efektów okazało się, że zarówno skuteczność, jak i czas trwania łagodzenia objawów kserostomii były wyraźnie lepsze w przypadku stosowania oleju niż wody.
Ssanie oleju wywodzi się z ajurwedy – starożytnej medycyny hinduskiej. Było wielokrotnie badane pod kątem korzyści, jakie może przynosić zdrowiu jamy ustnej. Niemieccy naukowcy wprawdzie nie stwierdzili pozytywnego wpływu ssania oleju na zapalenie dziąseł lub obecność płytki nazębnej, niemniej uważają, że należy dołożyć starań, aby opracować odpowiednie koncepcję terapeutyczne, dzięki którym ssanie oleju będzie traktowane jako jedna z ekologicznych metod leczenia objawowego kserostomii.
Źródło: https://onlinelibrary.wiley.com/doi/epdf/10.1111/odi.13752