SERDECZNIE Zapraszamy do naszego gabinetu: ul. Witkiewicza 75, 44-102 Gliwice, TEL. +48 500 701 500
0
Jogurt chroni przed paradontozą
20 grudnia 2020 --- Drukuj

55 gram jogurtu dziennie – jak dowodzą badania naukowców, zaledwie tyle wystarczy, aby chronić nasze zęby przed paradontozą – groźną chorobą dziąseł, która może prowadzić do uszkodzenia, a nawet wypadania zębów. Dowiedzmy się, dlaczego jogurt ma pozytywny wpływ na zdrowie jamy ustnej i dlaczego podobnego wpływu nie wykazuje samo mleko.

Jogurt a paradontoza

Na korzyści płynące z regularnego spożywania jogurtu wskazują m.in. badania przeprowadzone przez japońskich naukowców na grupie 942 osób – kobiet oraz mężczyzn w wieku 40-79 lat. Wyniki badań doprowadziły do wniosków, że osoby, które spożywały dziennie 55 gram jogurtu bądź innego przetworu mlecznego, takiego jak kefir czy ser, miały mniej zaawansowane choroby dziąseł w porównaniu z osobami, których dieta pozbawiona była produktów mlecznych bogatych w probiotyki.

Mleko to nie to samo…

Do podobnych wniosków prowadzą także badania przeprowadzone w 2009 roku w Korei. Ich uczestnikami było aż 6 tysięcy pacjentów. Ilość mleka i jogurtu w ich diecie szacowana była na podstawie kwestionariusza wypełnianego przez badanych, natomiast paradontoza – na podstawie wskaźnika CPI (Community Periodontal Index). Pod uwagę brano również takie czynniki jak wiek, częstość mycia zębów, palenie papierosów, stosowanie nici dentystycznej albo szczoteczki międzyzębowej. Wyniki były jednoznaczne – większe spożycie jogurtu to mniejsze ryzyko paradontozy. Zależność taka nie występowała jednak w przypadku spożycia samego mleka.

Dlaczego jogurt chroni przed paradontozą?

Wstępne badania wskazują na to, że kwasowość jogurtu oraz występujące w nim liczne szczepy probiotycznych bakterii nie tworzą w jamie ustnej środowiska sprzyjającego rozwojowi drobnoustrojów, które wywołują paradontozę. Mowa tutaj głównie o szczepach Lactobacillus, za sprawą których obecna w mleku laktoza przekształcana jest w kwas mlekowy, a ten wykazuje właściwości antybakteryjne.

Nie tylko paradontoza

Ochrona przed paradontozą to tylko jedna z dobroczynnych właściwości jogurtu. Naukowcy z Uniwersytetu Tsurumi w Yokohamie odkryli, że regularne spożywanie jogurtu to także dobry sposób na pozbycie się problemów z nieświeżym oddechem. Już po sześciu tygodniach kuracji jogurtowej, aż u 80% badanych ilość siarkowodoru w oddechu uległa zmniejszeniu. Zauważono u nich także poprawę stanu dziąseł oraz zmniejszenie płytki nazębnej.

Jogurt to ważny składnik naszej diety. Zdecydowanie warto spożywać go regularnie również ze względu na jego dobroczynne działanie na układ pokarmowy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wpisz wynik działania *

Czy
wiesz, że...
  • Dentysta rozpoczyna badania wstępnymi oględzinami, często poprzedzonymi słowami: Proszę powiedzieć "Aaaaa"
  • Badania wskazują, że 40% badanych po otrzymaniu znieczulenia, dzięki któremu nie czuło bólu, chętniej odwiedza dentystę.
  • 50% osób podczas spotkania w pierwszej kolejności zwraca uwagę na uśmiech drugiej osoby.
FAQ
NEWSLETTER
Chcesz być na bieżąco i wiedzieć o najnowszysch zdarzeniach przed innymi? Zapisz się do naszego newslettera!

Menu

Zwiń menu >>
X
X
X