SERDECZNIE Zapraszamy do naszego gabinetu: ul. Witkiewicza 75, 44-102 Gliwice, TEL. +48 500 701 500
0
Ozon i oliwa z oliwek przeciw bakteriom próchnicy
7 grudnia 2020 --- Drukuj

Ozonowana oliwa z oliwek w przyszłości zastąpi tradycyjne profesjonalne bakteriobójcze płyny do płukania jamy ustnej? Tak, to się już dzieje, a bakterie próchnicy giną dzięki płynom z oliwą wzbogaconą ozonem.

Grupa badaczy z kilku włoskich uniwersytetów postanowiła sprawdzić in vitro, czy ozonowana oliwa z oliwek może być skutecznym środkiem przeciwko Streptococcus mutans. W tym celu przetestowano dwa różne płyny do płukania jamy ustnej, w składzie których znajdował się ten składnik. Jeden płyn zawierał ozonowaną oliwę z oliwek, a drugi oprócz niej zawierał również kwas hialuronowy i witaminę E. Żaden z płynów do płukania nie zawierał chlorheksydyny. Aktywność wszystkich próbek była analizowana w różnych rozcieńczeniach soli fizjologicznej (2-256 razy), tak aby odtworzyć rozcieńczenie śliny. „Królikiem doświadczalnym” były bakterie próchnicy z wyselekcjonowanego szczepu S. mutans.

Okazało się, że oba preparaty dobrze radziły sobie z inaktywowaniem bakterii próchnicy, a jednocześnie nie powodowały rozcieńczania śliny w jamie ustnej.

Jak ozon niszczy bakterie próchnicy?

Ozon to alotropowa odmiana cząsteczki tlenu, która składa się z trzech atomów a nie dwóch. Cząstka ta jest wysoce reaktywna – natychmiast po zetknięciu ze związkami organicznymi i nieorganicznymi doprowadza do ich utlenienia. W ten sposób działa na błony plazmatyczne bakterii i grzybów, a także inaktywuje wirusy.

Ozon wykorzystywany jest w stomatologii i medycynie powszechnie, między innymi w procesie leczenia zębów bez stosowania wiertła stomatologicznego. Może być wykorzystywany w postaci gazowej – jako mieszanina tlenu i ozonu, wody ozonowanej albo – jak zdarzyło się w opisywanym eksperymencie – jego nośnikiem może być olej.

Płyny do płukania jamy ustnej z ozonem a choroby jamy ustnej

Wiele badań potwierdziło przeciwbakteryjne właściwości produktów podanych ozonowaniu. Były one skuteczne w postaci gazowej w stosunku do Gram- i Gram+ bakterii zamieszkujących jamę ustną – także w odniesieniu do zabójców zdrowia przyzębia, szczepów bakterii Porphyromonas. Z kolei woda ozonowana lepiej radziła sobie z eliminacją grzyba Candida albicans niż miejscowe leki przeciwgrzybicze. Płyny do płukania jamy ustnej zawierające ozonowaną oliwę z oliwek również były testowane jako potencjalnie użyteczne do zachowania zdrowia jamy ustnej – pod kątem wspomagania leczenia chorób przyzębia. Okazały się skuteczne. Także błona śluzowa i dziąsła korzystnie reagują na kontakt z ozonowaną oliwą z oliwek – szybciej goiły się rany po przeszczepach. Tym razem udało się po raz pierwszy udowodnić, że w starciu z ozonem uszlachetniającym oliwę z oliwek, na straconej pozycji są również bakterie próchnicy.

Źródło: https://www.mdpi.com/1660-4601/17/23/9106

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wpisz wynik działania *

NEWSLETTER
Chcesz być na bieżąco i wiedzieć o najnowszysch zdarzeniach przed innymi? Zapisz się do naszego newslettera!

Menu

Zwiń menu >>
X
X
X