SERDECZNIE Zapraszamy do naszego gabinetu: ul. Witkiewicza 75, 44-102 Gliwice, TEL. +48 500 701 500
0
Nieinwazyjna diagnostyka raka jamy ustnej z wykorzystaniem światła
6 listopada 2020 --- Drukuj

Rak jamy ustnej został sklasyfikowany jako 16. najczęściej występujący na świecie rak. Choruje na niego coraz więcej ludzi – szczególnie osób młodych i kobiet. To bardzo niebezpieczny nowotwór, ponieważ całkowity wskaźnik przeżycia pięcioletniego wynosi tutaj zaledwie około 50%. Związane jest to z faktem, że większość przypadków raka jamy ustnej rozpoznaje się w zaawansowanym stadium. Wczesne wykrycie raka jamy ustnej znacząco podnosi wskaźniki przeżywalności – nawet do 90%. Z tego powodu wszystkie metody diagnostyczne, dzięki którym można szybko, a w szczególności nieinwazyjnie wykryć to schorzenie oraz stany przedrakowe, znajdują się w centrum uwagi stomatologów.

Nieinwazyjne wykrywanie raka jamy ustnej – technologie oparte o światło

We wczesnej, nieinwazyjnej diagnostyce raka jamy ustnej wykorzystywane są między innymi następujące metody nieinwazyjne oparte o fale świetlne:

  • Badanie z wykorzystaniem chemiluminescencji – stosuje się tutaj jednorazowe źródła światła, które przed badaniem zgina się. Powoduje to uszkodzenie znajdującej się w świetlówce delikatnej fiolki wypełnionej reagentem. Wchodzi on w rekreację ze składnikiem wypełniającym świetlówkę, a efektem tego będzie niebiesko-biała luminescencja. Pacjent płucze jamę ustną 1% roztworem kwasu octowego, aby usunąć z niej zanieczyszczenia, a następnie dentysta ogląda śluzówkę jamy ustnej w niebiesko-białym świetle chemiluminescencyjnym. Prawidłowo zbudowana błona śluzowa ma odcień ciemnoniebieski, z kolei zmiany nowotworowe jarzą się charakterystycznym jasnym światłem.
  • Obrazowanie autofluorescencyjne – wykorzystuje się tutaj zjawisko autofluorescencji tkanek, które związane jest z obecnością w komórkach tzw. fluoroforów – cząstek mających zdolność do fluorescencji. Są to cząstki związane z reakcjami oddychania toczącego się na poziomie komórek w mitochondriach. W autofluorescencji wykorzystuje się fakt, że reakcje biochemiczne, jakie zachodzą w komórkach to reakcje utleniania i redukcji (redoks). Dla diagnostyki znaczenie ma tzw. stosunek redoks. To parametr, dzięki któremu można określić, czy reakcje metaboliczne bardziej są fosforylacją oksydacyjną czy glikolizą. Fosforylacja oksydacyjna dominuje bowiem w normalnych komórkach, natomiast glikoliza jest charakterystyczna dla komórek rakowych. Podczas badania zdrowe obszary tkanek będą świecić na zielono, natomiast zmiany złośliwe nie będą widoczne, ponieważ m.in. z powodu niskiego stosunku redoks utraciły one zdolność do autofluorescencji.
  • Diagnostyka fotodynamiczna – dzięki tej technologii można zidentyfikować zmiany nowotworowe jako obszary wykazujące fluorescencję po podaniu fotouczulacza – miejscowo lub ogólnoustrojowo. Związek ten wbudowywany jest po wstrzyknięciu w mitochondria komórek. W normalnych komórkach fotouczulacz jest szybko metabolizowany. Natomiast w komórkach nowotworowych – kumuluje się. Naświetlanie tkanki światłem o długości fali, dzięki której dojdzie do fluorescencji fotouczulacza, powoduje, że dentysta może zobaczyć obszary zmienione nowotworowo w postaci barwnych plam.

laserowa terapia nowotworów laserowa terapia nowotworów

Rozwój technologii diagnostycznych wykorzystujących fale świetlne trwa. Należy mieć nadzieję, że kolejne generacje urządzeń do nieinwazyjnego diagnozowania raka jamy ustnej, które oparte są o zjawiska świetlne, umożliwią jeszcze lepsze i dokładniejsze wykrywanie zmian nowotworowych w jamie ustnej na wczesnym etapie rozwoju. Oznacza to więcej nadziei dla chorych na raka jamy ustnej i lepsze rokowania.

Źródło: https://www.mdpi.com/2072-6694/12/11/3185/htm

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wpisz wynik działania *

Czy
wiesz, że...
  • Jeśli będziesz pocierał zęby wewnętrzną stroną skórki od banana przez ok. 2 minuty, minerały zawarte w skórce banana przenikną do Twoich zębów i w efekcie staną się one bielsze.
  • Jedną z zalet starości to możliwość śpiewania i mycia zębów jednocześnie.
  • W Japonii "yaeba" czyli "krzywe zęby" są uważane za urocze i atrakcyjne. Nastolatki często poddają się operacji wykrzywienia zębów, by wyglądać bardziej atrakcyjnie.
FAQ
NEWSLETTER
Chcesz być na bieżąco i wiedzieć o najnowszysch zdarzeniach przed innymi? Zapisz się do naszego newslettera!

Menu

Zwiń menu >>
X
X
X