SERDECZNIE Zapraszamy do naszego gabinetu: ul. Witkiewicza 75, 44-102 Gliwice, TEL. +48 500 701 500
0
Prawidłowe funkcjonowanie rodziny to lepsze zdrowie jamy ustnej
8 października 2020 --- Drukuj

Od lat wiadomo, że najlepsza profilaktyka próchnicy to prawidłowa i systematyczna higiena jamy ustnej i dieta uboga w węglowodany. Możliwe, że do tej krótkiej listy prewencyjnej dopiszemy niebawem jeszcze prawidłowe funkcjonowanie rodziny. Istnieją badania (i pojawiają się kolejne), które potwierdzają bardzo duży wpływ na zdrowie jamy ustnej zarówno relacji między rodzicami i dziećmi, jak i obyczajowości.

Badań wskazujących na poważne związki między funkcjonowaniem rodziny a zdrowiem jamy ustnej, jest coraz więcej. Z tego powodu naukowcy już teraz sugerują, aby oceniając zdrowie jamy ustnej pacjenta małoletniego, zainteresować się również relacjami, jakie panują w jego rodzinie.

Agresja w rodzinie to częstsza próchnica zębów u wszystkich jej członków

Do takiego wniosku doszli naukowcy z New York University College of Dentistry, którzy przeprowadzili badanie wśród rodzin z dziećmi w wieku szkolnym, a uwagę skierowali na jakość środowiska rodzinnego. Oceniali też korelacje pomiędzy zachowaniami zdrowotnymi odnoszącymi się do jamy ustnej a relacjami pomiędzy rodzicami i dziećmi.

Naukowcy spostrzegli, że powiązania pomiędzy zachowaniami dzieci służącymi zdrowiu jamy ustnej a zachowaniami rodziców i sposobem funkcjonowania rodziny nie tylko istnieją, ale są istotne.

Dobre funkcjonowanie rodziny to fundament profilaktyki próchnicy

Przytoczone wyniki dobrze uzupełniają obraz wpływu, jaki na zdrowie zębów wywiera funkcjonowanie rodziny, zaobserwowany w innych badaniach. W jednym z nich wykazano, że w rodzinach, które nie funkcjonują poprawnie (istnieje w nich agresja emocjonalna między rodzicami czy przemoc fizyczna wobec dzieci) notuje się występowanie próchnicy i u dorosłych, i u dzieci. Z kolei w kontynuacji tego badania odnotowano, że dzieci z rodzin, gdzie stres wynikający ze złych relacji między najbliższymi był na porządku dziennym, częściej sięgały po próchnicotwórcze napoje bogate w cukier.

Badacze sugerują, aby – poza włączeniem do obserwacji stomatologicznych wpływu funkcjonowania rodziny na zdrowie jamy ustnej dzieci – wprowadzić również odpowiednią politykę w szkole i społeczności, gdyż uwarunkowania kulturowe przekładają się na zachowania podnoszące ryzyko rozwoju chorób jamy ustnej.

Źródło: https://www.mdpi.com/2304-6767/8/3/105/htm

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Wpisz wynik działania *

Czy
wiesz, że...
  • Rekin w ciągu życia około 40 razy wymienia uzębienie.
  • Według niedawnego sondażu amerykańskiej Akademii Stomatologii kosmetycznej, 92% Amerykanów uważa, że atrakcyjny uśmiech jest ważnym atutem życia społecznego.
  • Dentofobia w Polsce sięga 80%, z czego około 16% badanych określa strach jako paraliżujący.
FAQ
NEWSLETTER
Chcesz być na bieżąco i wiedzieć o najnowszysch zdarzeniach przed innymi? Zapisz się do naszego newslettera!

Menu

Zwiń menu >>
X
X
X