Czyszczenie i dezynfekcja implantów dentystycznych to nie fanaberia lecz konieczność. Powód? Biofilm, który powstaje w bezpośrednim sąsiedztwie wszczepów i na nich samych, może być przyczyną zapalenia błony śluzowej w jamie ustnej i periimplantitis. Dzięki pionierskiemu badaniu dowiedzieliśmy się, jak wykorzystać laser stomatologiczny, aby ten niebezpieczny dla trwałości implantów i zdrowia jamy ustnej nalot zlikwidować, nie uszkadzając jednocześnie powierzchni samych implantów.
Choć leczenie implantologiczne cechuje bardzo wysoki wskaźnik powodzenia zabiegów, to nie można jednak wykluczyć pojawienia się powikłań – mechanicznych i biologicznych. Mogą one rozwinąć się bezpośrednio po zabiegu lub dopiero po pewnym czasie od osadzenia implantu w jamie ustnej. Pierwotną przyczyną powikłań biologicznych (stany zapalne, periimplantitis) są mikroorganizmy zasiedlające jamę ustną i tworzące na śluzówce, języku, zębach i implantach biofilm.
Zarówno periimplantitis, jak i zapalenie błon śluzowych jamy ustnej są problemami stomatologicznymi, z którymi zmaga się spora część pacjentów decydujących się na leczenie protetyczne z wykorzystaniem implantów. Z obserwacji wynika, że związane z obecnością biofilmu zapalenie błony śluzowej jamy ustnej jest częste i dotyka około 50% pacjentów korzystających z implantów, natomiast periimplantitis notuje się u około 21% osób poddanych leczeniu implantologicznemu. Stany zapalne śluzówki jamy ustnej i periimplantitis, to nie tylko dyskomfort dla użytkownika implantów, ale również poważny problem medyczny, ponieważ doprowadzają do niszczenia tkanek sąsiadujących z implantem.
Najlepszym sposobem na zachowanie implantów w jamie ustnej przez wiele lat byłoby więc utrzymanie sterylności wszczepów. Ponieważ nie jest to możliwe, bo biofilm szybko pokrywa wszystkie struktury znajdujące się w jamie ustnej, dlatego opracowanie nieszkodliwej – zarówno dla tkanek jamy ustnej, jak i samych wszczepów – metody szybkiego, skutecznego odkażania implantów to poważne wyzwanie nowoczesnej implantologii.
Zespół badaczy z Uniwersytetu w Barcelonie postanowił sprawdzić, jaka moc wiązki wytwarzanej przez laser stomatologiczny erbowo-yagowy może posłużyć do dezynfekcji implantów i zapobiec w ten sposób rozwojowi periimplantitis oraz stanów zapalnych śluzówki jamy ustnej, a jednocześnie nie uszkodzić powierzchni wszczepów dentystycznych. Sprawdzono też, czy kształt końcówek emitujących wiązki ma znaczenie dla bezpieczeństwa powierzchni implantów.
Okazało się, że kształt końcówki laserowej faktycznie ma znaczenie dla bezpiecznej dezynfekcji implantów – za całkowicie bezpieczną dla powierzchni wszczepów uznano wiązkę o energii 50 mJ, podawaną przez stożkową końcówkę.